Görsel Tasarım nedir?

Görsel (grafik) tasarım, yaratıcı bir süreçtir ve çoğunlukla müşteri ve tasarımcı arasında gelişen, baskı ve tüm tasarım süreçlerinin bir arada yürütüldüğü süreçleri yürüten (yöneten) sanatçıya verilen ad olarak tanımlanabilir.

Günümüzde görsel (grafik) tasarımcı denildiğinde akla ilk gelen çağrışım, web sitelerini tasarlayan kişiler gibi gözüksede aslı bu şekilde değildir. Bu kargaşayı sonlandırmak adına çeşitli alt dallara bölünmüştür. Tipografi, yani yazı tipleri konusunda uzmanlaşan kimse, Görsel Sanatlar, yani yaratıcı baskı çalışmaları alanında uzmanlaşan kimse, Arayüz Tasarımcısı, yani kullanıcı arayüzleri geliştirme aşamasında uzmanlaşan kimse, Yaratıcı Direktör, yani görsel tasarım çalışmalarının yönetiminden ve uygulamasından sorumlu kişi olarak tanımlayabiliriz.

1922 yılında William Addison Dwiggins tarafından ilk kez kullanılan bu sözcüğün geçmişi oldukça eski yıllara dayanmaktadır.

Görsel tasarımcıların kullandıkları araçlar genellikle Adobe firmasına ait olan yazılımlardan oluşmaktadır ve yine ağırlıklı olarak Apple firması tarafından üretilen bilgisayarlarda yapılmaktadır.

Tekrar Hoşgeldin!

Hesabınıza giriş yapın

Şifremi unuttum

Lütfen kullanıcı adı veya e-posta adresinizi girerek şifrenizi sıfırlayın