Apple OS X 10.9 Mavericks Sonbahar’da Geliyor

Apple’ın yeni masaüstü işletim sistemi, OS X 10.9 Mavericks, WWDC lansmanında tanıtıldı. Şirket, Mavericks’in 200’ün üstünde yeni özellik içerdiğini söyledi. Etiket (tag) desteği bu özelliklerden biri ve Mac’inizde bulunan dosyalara uygulanabilen bir özellik. Apple etiketlemenin Mac’inizde bulunan dosyaları takip etme açısından da, daha iyi bir deneyim sağlayacağını söylemektedir. Bir diğer önemli yenilik ise Finder uygulamasına eklenen tab (sekme) özelliği; tıpkı tarayıcılarımızda kullanmakta olduğumuz sekme özelliği gibi kullanabileceğimiz bu yeni özellik sayesinde büyük kullanım kolaylığı ve zaman tasarrufu elde edebileceğiz.

Apple, ayrıca çoklu ekran için geliştirilmiş destek vaat etmekte. Mavericks, Apple TV ile rahatça oynamak üzere yapıldı, bu şekilde Mac sahipleri esas itibariyle HDTV’lerini ikinci bir ekran ­­­­­­­­­­­­­­­haline dönüştürebilecekler. (set-top box ile)

Apple’ın Yazılım Mühendisi Craig Federighi’nin büyük performans gelişimi olarak tanımlamış olduğu Safari’nin yeni yer işareti barı güncellemesi de yapılmıştır. Federighi, Apple’ın tarayıcısının artık Chrome’dan daha az enerji harcadığını ve Firefox’a oranla çok daha iyi durumda olduğunu belirtmekte.

Ayrıca Apple, iCloud Keychain ile müşterileri için daha kullanışlı şifre yönetimi yapmaya önem veriyor, bu şekilde oturum açma (login) detaylarınız, kredi kartı numaralarınız ve diğer hassas veri ve diğer cihazlar arasındaki senkronizasyonlar daha güvenli bir şekilde depolanıyor.

Bildirimlerde (Notifications) geliştirilmekte; iOS uygulamalarınızın alarmları Apple’ın çeşitli donanımları arasında daha kusursuz deneyimler için artık Mac’inizde yürütülebilecek. iOS’dan bahsetmişken, Apple ayrıca Maps ve iBooks’un OS masaüstü için özel hazırlanmış uygulamaları ile gelmektedir.

Görsel tasarım açısından, OS X genel olarak, dikkate değer tek bir farkla Apple’ın bir önceki yazılımıyla büyük ölçüde aynı. Mountain Lion’da bulunan tartışmalı tasarım unsurlarından kurtarılarak yalın hale getirildi ve performans iyileştirmeleri yapıldı.

Apple’ın piyasaya çıkan son birkaç OS X’i gibi, Mavericks de Mac App Store’da bu sonbahar dijital indirme için hazır olacak.