Google’dan Türkiye ile İlgili Önemli DNS Açıklaması

Google‘ın online güvenlik resmi bloğunda, yazılım mühendisi Steven Carstensen tarafından paylaşılan haberin Türkçe çevirisi şu şekilde;

Google DNS sisteminin pek çok Türk İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) tarafından engellendiğine dair çeşitli güvenilir raporlar aldık ve kendi araştırmalarımızla da bu durumu teyit ettik.

DNS sunucusu bilgisayarınıza aradığı sitenin internet adresini belirtir, tıpkı bir telefon numarasını telefon rehberinden bakmanız gibi. Google DNS sunucuları işletiyor çünkü biz inanıyoruz ki herkes hızlıca ve güvenli bir şekilde aradığı siteye ulaşabilmeli, buna örnek olarak YouTube ve Twitter‘ı verebiliriz.

Ama düşünün ki birisi telefon rehberinizi ona çok benzeyen bir başkasıyla değiştirdi fakat birkaç kişinin kayıtları yanlış numaraları gösteriyor. Temel olarak yapılmış olan budur: Türk İnternet Servis Sağlayıcıları, Google’ın DNS sistemiymiş gibi görünen sunucular düzenlediler.

Yukarıda da detaylıca bahsedildiği üzere artık hiçbir Türk internet kullanıcısının şahsi güvenliği söz konusu değil, lütfen internet üzerinden yapacağınız tüm işlemler de TunnelBear ve benzeri VPN servislerini kullanınız. Yakında VPN hizmetleri ile ilgili detaylı bir makaleyi de sizinle paylaşıyor olacağız, birazdan doğacak olan güneşin tüm ülkemize aydınlığı getirmesini temenni ederim.