Google’da Artık Cinsel İçerikli Blogger Siteleri Bulunmayacak

Google, kullanıcılarının cinsel içerikli görsel ve video kayıtlarından para kazanmasının önünü kesiyor. The Next Web platformundaki habere göre bugün Blogger kullanıcılarına cinsel içerikli içerik ve reklam barındıran sitelerin 30 Haziran 2013 tarihinde kapatılacağını belirten bir e-mail gönderildi. E-postada güncellenecek yeni içerik politikası gereği blogger sitelerinin bu tip içeriklerden maddi kazanç sağlamasının kesinlikle yasaklanacağı açıklandı.

Teknoloji sitesi Cnet tarafından Mayıs 2013’de sunulan bir haberde de Google’ın cinsel içerikli web sitelerini genel aramalardan kaldıracak özel bir filtreleme sistemi kullanacağı belirtilmişti. Google’da örneğin ‘göğüs’ kelimesini cinsellik değil de araştırma amacıyla arayan kullanıcılar da cinsel içerikli yayınlarla karşılaşıyordu. Yeni algoritma bu tip durumları da ortadan kaldıracak.

Bu girişim birçok kullanıcının hoşuna giderken belli kelimelerle ilgili aramalarda üst sıralarda çıkan yayıncı siteleri zor durumda bırakabilir. Kullanıcıları koruma amacıyla yapılan ve bu bakımdan takdir edilesi olan bu gelişme cinsel içerikli sitelerin kullanıcı ve gelir kaybı yaşamasına yol açacaktır. Ve bu sitelerin silinmesiyle Google da bir şeyler kaybedebilir. Bu tür sitelerin veri tabanından komple silinmesi cinsel arama yapacak kullanıcıların Bing ve Yandex gibi arama motorlarına yönelmesine sebep olabilir. Gelişmeleri zamanla göreceğiz.

Blogger’ın mevcut içerik politikası gereği blog yazarları Blogger ayarı yaparken bloglarını ‘yetişkin’ olarak tanımladıkları takdirde sitelerinde cinsel unsurlar içen görseller ve videolar yayınlayabiliyor.  Blogger’ın içerik politikasına eklenecek bir maddeyle cinsel içerikli reklamların yasaklanacağı kesinleştirilecek. Kullanıcıların 30 Haziran’a kadar bu tip içerikleri sitelerinden kaldırmaları gerekiyor. Google bu yeni uygulamaya uymayan Blogger sitelerini kapatacak.