Facebook ve Hashtag Yeniliği


Twitter, Instagram, Pinterest ve Tumblr gibi güçlü sosyal mecralarda kullanılan ve # işaretiyle simgelenen hashtag’lerin artık Facebook platformunda da kullanılacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Facebook’da hashtag kullanımı kademeli olarak gerçekleşecek, bütün kullanıcıların bu özelliğe sahip olması zaman içerisinde sağlanacak. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre tıklanabilir etiketler olarak da bilinen hashtag’ler ilerleyen zamanlarda farklı özellikler eklenerek zenginleştirilecek.

# işareti bir kelime veya kelime grubunun başında kullanıldığında, başka kullanıcılar o kelimeyle arama yaptıkları zaman sizin yazdığınız iletiyi de görebiliyorlar. İnsanların belli bir konuda kaynaştığı platformlar oluşmasını sağlayan hashtag’ler aynı zamanda markalarla müşterileri arasında bağ oluşturan etkili bir araç da olabiliyor. Yaptığı kampanya ve yenilikleri hashtag kullanarak duyuran markaların oluşturduğu tıklanabilir etiket birçok iletide kullanıldığında marka da daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. Facebook’da hashtag kullanan kişi ve kurumlar da sayfalarını ve oluşturdukları içerikleri daha çok kişinin dikkatini çeker hale getirebilecekler. Facebook kullanıcıları hashtag desteği olan diğer sosyal medya platformlarındaki postları doğrudan ekleyebilecekler.

Hashtag kullanımı ilk önce 2007’de Twitter’de hashtag kullanımı şeklinde başladı ve ilerleyen yıllarda Google+, Flickr, Tumblr ve Facebook’un satın aldığı Instagram sosyal ağları tarafından da benimsendi. Hashtag’leri kullanırken ölçülü olmak gerekiyor, zira aşırıya kaçıldığında bu etiketlerin ‘spam’ olarak algılanması riski oluşuyor. 1 milyar kullanıcıya ulaşmış olan Facebook’da hashtag kullanımının reklam verenlerin direkt olarak ulaşamadıkları kitlelere daha pratik ve etkili bir şekilde ulaşabilmesini ve böylece satış ve kazançlarının artmasını sağlayacağı söylenebilir. Twitter 2013 Türkiye raporuna göre atılan tweet’lerin % 7’sinde hashtag kullanılıyor. Zaman içinde daha yaygın bir şekilde kullanılması beklenen tıklanabilir etiket özelliğini sunmaya başlayan Facebook böylece daha çok sayıda ve daha aktif kullanıcılara sahip olmayı hedefliyor.

İnternet kullanıcılarına özellikle büyük hacimli organizasyonlar ve toplumsal olaylarda fikir ve düşüncelerini daha çok kullanıcıya ulaştırma olanağı veren hashtag’lerin Facebook’ta kullanılmasıyla beraber platform üyeleri metin, görsel ve video paylaşımlarını # simgesiyle etiketleyebilecekler. Kullanıcılar ayrıca Facebook üzerinden hashtag araması yapabilecek; söz konusu etiketler üzerinden gerçekleştirilen etkinlikleri ve başka kullanıcıların kampanyalar hakkındaki yorumlarını da görebilecekler. Facebook’da hashtag kullanımı bu geniş hacimli sosyal ağın birçok kullanıcısı tarafından ilgi ve sevinçle karşılandı, ancak sistemden asıl yararlanacak olanların markalar ve işletmeler olacağı tahmin ediliyor.

Sayfasını veya ürününü hashtag kullanmak yoluyla etiketleyen firmaların böylece Facebook’daki sayfasından haberdar bile olmayan kullanıcılara da ulaşması mümkün olabilir. Tıklanabilir etiketler kampanya ve indirim gibi fırsatların daha çok kişiye ulaşmasını da sağlayabiliyor. Bu konuda daha başarılı olmak için çok genel etiketler yerine daha yaratıcı, etkileyici, esprili ve vurucu hashtag’ler oluşturulması tavsiye ediliyor. Facebook üyelerinin hashtag kullanılmış özel mesajlarının arama sonuçlarında yer alması, kullanıcının belirlediği mahremiyet ayarları ölçüsünde gerçekleşecek.

Türkiye İnternet Raporu ülkemizdeki her 10 kişiden 4’ünün bir Facebook hesabı açmış olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda Twitter’da bulunan onaylanmış hesap sistemini kullanmaya başlayan Facebook’un bu yeni adımı platformun Twitter’ı taklit ediyor olabileceğini akla getiriyor.