Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook

Facebook ve Hashtag Yeniliği

Facebook’da hashtag kullanımı kademeli olarak gerçekleşecek, bütün kullanıcıların bu özelliğe sahip olması zaman içerisinde sağlanacak.

Eklenme Tarihi

-

Facebook ve Hashtag Yeniliği


Twitter, Instagram, Pinterest ve Tumblr gibi güçlü sosyal mecralarda kullanılan ve # işaretiyle simgelenen hashtag’lerin artık Facebook platformunda da kullanılacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Facebook’da hashtag kullanımı kademeli olarak gerçekleşecek, bütün kullanıcıların bu özelliğe sahip olması zaman içerisinde sağlanacak. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre tıklanabilir etiketler olarak da bilinen hashtag’ler ilerleyen zamanlarda farklı özellikler eklenerek zenginleştirilecek.

# işareti bir kelime veya kelime grubunun başında kullanıldığında, başka kullanıcılar o kelimeyle arama yaptıkları zaman sizin yazdığınız iletiyi de görebiliyorlar. İnsanların belli bir konuda kaynaştığı platformlar oluşmasını sağlayan hashtag’ler aynı zamanda markalarla müşterileri arasında bağ oluşturan etkili bir araç da olabiliyor. Yaptığı kampanya ve yenilikleri hashtag kullanarak duyuran markaların oluşturduğu tıklanabilir etiket birçok iletide kullanıldığında marka da daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. Facebook’da hashtag kullanan kişi ve kurumlar da sayfalarını ve oluşturdukları içerikleri daha çok kişinin dikkatini çeker hale getirebilecekler. Facebook kullanıcıları hashtag desteği olan diğer sosyal medya platformlarındaki postları doğrudan ekleyebilecekler.

Hashtag kullanımı ilk önce 2007’de Twitter’de hashtag kullanımı şeklinde başladı ve ilerleyen yıllarda Google+, Flickr, Tumblr ve Facebook’un satın aldığı Instagram sosyal ağları tarafından da benimsendi. Hashtag’leri kullanırken ölçülü olmak gerekiyor, zira aşırıya kaçıldığında bu etiketlerin ‘spam’ olarak algılanması riski oluşuyor. 1 milyar kullanıcıya ulaşmış olan Facebook’da hashtag kullanımının reklam verenlerin direkt olarak ulaşamadıkları kitlelere daha pratik ve etkili bir şekilde ulaşabilmesini ve böylece satış ve kazançlarının artmasını sağlayacağı söylenebilir. Twitter 2013 Türkiye raporuna göre atılan tweet’lerin % 7’sinde hashtag kullanılıyor. Zaman içinde daha yaygın bir şekilde kullanılması beklenen tıklanabilir etiket özelliğini sunmaya başlayan Facebook böylece daha çok sayıda ve daha aktif kullanıcılara sahip olmayı hedefliyor.

İnternet kullanıcılarına özellikle büyük hacimli organizasyonlar ve toplumsal olaylarda fikir ve düşüncelerini daha çok kullanıcıya ulaştırma olanağı veren hashtag’lerin Facebook’ta kullanılmasıyla beraber platform üyeleri metin, görsel ve video paylaşımlarını # simgesiyle etiketleyebilecekler. Kullanıcılar ayrıca Facebook üzerinden hashtag araması yapabilecek; söz konusu etiketler üzerinden gerçekleştirilen etkinlikleri ve başka kullanıcıların kampanyalar hakkındaki yorumlarını da görebilecekler. Facebook’da hashtag kullanımı bu geniş hacimli sosyal ağın birçok kullanıcısı tarafından ilgi ve sevinçle karşılandı, ancak sistemden asıl yararlanacak olanların markalar ve işletmeler olacağı tahmin ediliyor.

Sayfasını veya ürününü hashtag kullanmak yoluyla etiketleyen firmaların böylece Facebook’daki sayfasından haberdar bile olmayan kullanıcılara da ulaşması mümkün olabilir. Tıklanabilir etiketler kampanya ve indirim gibi fırsatların daha çok kişiye ulaşmasını da sağlayabiliyor. Bu konuda daha başarılı olmak için çok genel etiketler yerine daha yaratıcı, etkileyici, esprili ve vurucu hashtag’ler oluşturulması tavsiye ediliyor. Facebook üyelerinin hashtag kullanılmış özel mesajlarının arama sonuçlarında yer alması, kullanıcının belirlediği mahremiyet ayarları ölçüsünde gerçekleşecek.

Türkiye İnternet Raporu ülkemizdeki her 10 kişiden 4’ünün bir Facebook hesabı açmış olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda Twitter’da bulunan onaylanmış hesap sistemini kullanmaya başlayan Facebook’un bu yeni adımı platformun Twitter’ı taklit ediyor olabileceğini akla getiriyor.

1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen’in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Devamını Oku
Yorum

Facebook

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı! (Sıra Googla’da)

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engelledi, detaylar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı!

Son gelen haberlere göre Türkiye saati ile 01:30’a kadar ilgili içerikler kaldırılmazsa Türkiye’nin Google’a erişimi yasaklanacak.

Türkiye giderek kararıyor, biraz önce TİB tarafından yapılan müdahale ile en popüler sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter ve YouTube erişimi engellendi. Erişim engeline sebep olan karar henüz açıklanmazken erişimin ne zaman açılacağına dair bir bilgi de yok.

Geçen yıl tam da bu tarihler de (20 Mart – 27 Mart) Twitter ve YouTube erişimlerimiz TİB tarafından engellenmişti.

Güncelleme 14:26 – İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun imzalı yazı ile, “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri nedeniyle” alındığı bildirilen erişim engelleme kararı nedeniyle bugüne kadar yapılan en kapsamlı sosyal medya engellemesi gerçekleştirildi

Konu üzerine Hürriyet’e açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) Bülent Kent, yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

Güncelleme 14:30 – BTK Başkanı Tayfun Acarer ise Hürriyet Dünyası’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 1/2

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı

Erişim Yasağı ile ilgili Mahkeme Kararı 2/2

Konu ile ilgili ayrıntılar elimize ulaştıkça bu satırlardan sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Devamını Oku

Facebook

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook aracılığı ile hayranları ile buluşan popüler sanatçıların ve büyük markaların fake takipçileri silindi, ayrıntılar haberimizde.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook Sanatçı ve Markaların Fake Takipçilerini Sildi

Facebook, bu ay başında yaptığı açıklama ile gerçekçi olmayan hayran sayıları ile ilgili olarak inceleme yapacağını duyurdu. Üstelik bu inceleme sonucunda sadece sıradan insanların veya markaların takipçi sayıları değil, Facebook kullanan büyük markaların ve ünlülerin de sayfaları gözlem altına alındı.

Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde Facebook’un sahibi olduğu popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram üzerindeki yüzmilyonlarca fake takipçi temizlenmiş ve kişiler/markalar gerçek takipçi sayıları ile temsil edilmeye başlamıştı.

Facebook tarafından ay başında yapılan açıklamayı takiben CrowdTangle adlı sosyal medya analiz platformu 80.000 Facebook sayfası üzerinde yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan ilginç istatistikleri bizlerle paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlara göre bir çok ünlü ve büyük marka, fake takipçilerinin silinmesi ile karşı karşıya kaldılar. Hem marka değerleri hem de inandırıcılıklarını kaybedenlerin listesine ve istatistiklerine hep beraber göz atalım;

Ünlülerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. Rihanna: -7,986,973 (Beğenilerinin %9.8’i)
 2. Shakira: -6,855,640 (Beğenilerinin %6.8%’i)
 3. Katy Perry: -5,632,634 (Beğenilerinin %7.8’i)
 4. Lady Gaga: -5,470,021 (Beğenilerinin %8.9’u)
 5. Michael Jackson: -5,063,200 (Beğenilerinin %6.7’si)
 6. Beyoncé: -4,937,853 (Beğenilerinin %7.9’u)
 7. Lil Wayne: -4,817,374 (Beğenilerinin %9.3’ü)
 8. AKON: -4,615,180 (Beğenilerinin %8.7’si)
 9. Selena Gomez: -4,540,000 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. Avril Lavigne: -4,417,463 (Beğenilerinin %8.3’ü)

Büyük Markaların Fake Takipçi Kayıpları:

 1. YouTube: -5,796,122 (Beğenilerinin %7.2’si)
 2. Coca-Cola: -5,000,475 (Beğenilerinin %5.6’sı)
 3. MTV: -4,064,977 (Beğenilerinin %8.5’u)
 4. Texas HoldEm Poker: -3,719,075 (Beğenilerinin %5.5’u)
 5. Disney: -3,467,508 (Beğenilerinin %7.4’ü)
 6. Converse: -3,207,291 (Beğenilerinin %8.5’i)
 7. Red Bull: -3,197,328 (Beğenilerinin %7.5’u)
 8. Oreo: -2,621,539 (Beğenilerinin %6.6’sı)
 9. Starbucks: -2,489,603 (Beğenilerinin %7.0’si)
 10. Skype: -2,430,956 (Beğenilerinin %8.0’i)

Popüler Film ve Dizilerin Fake Takipçi Kayıpları:

 1. The Simpsons: -5,220,767 (Beğenilerinin %7.5’i)
 2. Harry Potter: -4,772,742 (Beğenilerinin %6.7’si)
 3. Family Guy: -4,474,455 (Beğenilerinin %8.6’sı)
 4. SpongeBob SquarePants: -4,348,905 (Beğenilerinin %8.0’i)
 5. South Park: -3,952,825 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 6. The Twilight Saga: -3,773,484 (Beğenilerinin %8.4’ü)
 7. Titanic: -3,493,285 (Beğenilerinin %6.2’si)
 8. Avatar: -3,445,217 (Beğenilerinin %6.9’u)
 9. Toy Story: -2,623,388 (Beğenilerinin %8.0’i)
 10. House: -2,478,546 (Beğenilerinin %6.0’sı)
En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

En çok fake takipçi kaybeden yıldız; Rihanna!

Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda 7.986.973 fake hayranını kaybeden Rihanna listenin başında yer alıyor. Bu kadar büyük isimlerin ve markaların sosyal medya ortamında bu denli kötü temsil edilmesi oldukça üzücü. Karşılaşılan bu tablo sonucunda bir çok firmanın ve ismin yakın zamanda sosyal medya yöneticilerini değiştirmesini ön görebiliriz.

Kaynak: http://www.theverge.com/2015/3/27/8299437/facebook-like-purge-biggest-losers

Devamını Oku

Facebook

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

Eklenme Tarihi

-

Yazar:

Facebook bugün yaptığı açıklama ile tek bir reklam içerisinde 3 farklı görsel-ürün, açıklama ve hedef sunan reklam özelliğini tanıttı.

iPhone kullanıcıları için reklamların gözükme şekli:

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı

Facebook Üzerinden Tek Bir Reklam ile 3 Farklı Ürün Tanıtımı Yapmak Mümkün!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook ayrıca yakın zamanda yürürlüğe soktuğu kullanıcıların internet üzerindeki davranışlarını analiz eden sistemin Facebook Reklamları ile birlikte çok daha etkileşimli reklam geri dönüşleri sağlayacağını belirtti. Bu doğrultuda internet üzerinde gezindiğiniz web sayfaları ile doğru orantıda Facebook üzerinden reklam gösterimine maruz kalacağınız ve hatta size özel indirim teklifleri ile karşılaşacağınız düşünüldüğünde popüler sosyal medya sitesine reklam verenlerin büyük ölçüde memnun kalacağı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Devamını Oku

Popüler Makaleler