Önce ve Sonra: En iyi iOS 7 Uygulamaları Yeniden Tasarlanıyor


iOS 7’nin piyasaya çıkmasıyla, mobil işletim sistemine yeni bir görünüş ve his geliyor, 2007 yılında ilk kez tanıtılmasından bu yana ilk defa bu denli kapsamlı bir değişim geliyor.

Yeni platformun büyük bir kısmını yapabilmek için, geliştiriciler yeni görünüşe uygun olacak yeni versiyonlar yaratmak için yoğun olarak çalıştılar, fakat bazıları bundan daha öteye giderek tanıtımı yeni özelliklerle de işaretliyorlar.

İşte uygulamaların revize edilmiş güncel listesi ve değiştirilmiş eski versiyonları. Eski görüntüler sol tarafta ve yeni iOS 7 versiyonları sağ tarafta yer alıyor. Eğer iTunes Store’da bulunmuyorlarsa, kısa süre içinde iTunes Store’da yerlerini alacaklar.

MusixMatch Lyrics Player

musiXmatch - Önce ve Sonra

MusixMatch Lyrics’in iOS uygulaması, iOS 7’nin gelmesiyle revize edildi ve saydamlık ayarlarının iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayan kurnaz bir genel görünüm değişikliği yapıldı.

Buna ek olarak, senkronize edilmiş şarkı sözlerini bir Apple TV’ye yansıtmak ve Google+ ‘da direkt olarak paylaşım yapmak yeni versiyonun özellikleri arasında.

 

Digg

Digg - Önce ve Sonra

Digg’in 5.2 versiyonu geçen ay tanıtılan bir önceki uygulamanın yeni ‘Popular’ bölümünün hafif bir revizesi.  Şimdiki yenileme birkaç hatayı düzeltme ve bütün performansı geliştirmek üzerine. Digg, iOS 7 için  Dynamic Type ve arkaplanı canlandırmak üzerine güncelleştirmeler yaptı bu sayede daha taze bir his uyandırıyor.

 

RunKeeper

Runkeeper - Önce ve Sonra

RunKeeper’ın 4.0 versiyonu kullanıcı isteği üzerine iz yönetimini kolaylaştırmak için haritalama, aktiviteler ve günlük tutma üzerine birkaç özellik ekledi. Ayrıca, uygulamayaa şüphesiz yenilik olarak daha hafif bir his veren yeni bir görüntü de dahil.

 

Skype

Skype - Önce ve Sonra

Skype’ın iOS uygulama güncellemesi normal olarak iOS 7’nin geri kalan kısmıyla uyum içinde ama bunu bu listede bulunan diğer bazı güncellemelerden daha incelikli ve ustaca yapıyor.

İkon ve ikonların yerleştirilmesinin yenilenmesine ek olarak, güncelleme ayrıca video kalitesinde gelişme ve ilk defa iPhone’unuzdan sesli grup aramasına katılma seçeneği sunuyor.

 

Gmail

GMail - Önce ve Sonra

Google geride kalmamak için hiç zaman kaybetmeden yeni dizayn işaretlerinden faydalanmak amacıyla  iOS 7 için Gmail uygulamalarını güncelledi.


Değişiklikler arasında yeni bir ikon var, Google Drive ve Google + gibi Google uygulamaları  için  daha iyi entegrasyon sağlayabilecek daha geniş görseller ve yeni eklenti seçenekleri de bulunmakta. (eğer kurulursa.)

 

Flipboard

Flipboard - Önce ve Sonra

Flipboard’un iOS 7 güncellemeleri genel olarak sosyal ağ toplanmalarına ve haber uygulamalarına yüzeysel değişiklikler getiriyor. Bir takım ikonları yeniden tasarlamamanın yanında, dergi kapaklarında da ıraklık açısını kullanıyor.

 

Vine

Vine - Önce ve Sonra

Vine’ın en son iOS güncellemesi bundan çok uzun süre önce değildi, bir önceki güncellemeyle trending users bölümüyle beraber, revine ve video çekimi ile ilgili yeni araçlar eklenmişti. Bu nedenle iOS 7 ile ilgili yeni güncellemeleri, yeni özellik eklemekten ziyade, platformun bütününün görselliğiyle ilgili.

Bununla beraber Explore sekmesine  arama barı koymak gibi ufak değişiklikler de bulunmakta.

 

Readdle Printer Pro

Readdle Printer Pro - Önce ve Sonra

Readdle Printer Pro’nun iOS uygulaması görsel olrak şıklaştırılmış, eskisi gibi belgelerin, e-postaların ve fotoğrafların çıktısını almak mümkün tüm bunların yanında baskı ön izleme, yazdırma aralığı gibi   çıktı ayarları sunuyorlar. Sadece eskiden olduğundan biraz daha sevimli görünüyor.

 

TopTable

Top Table - Önce ve Sonra

TopTable, iOS 7 yenilenmesini kendi uygulamalarını revize etmek, yeni bir görünüş ve birkaç yeni özellik eklemek için bir şans olarak kullandı. Örneğin, arama elverişli hale getirildi bu şekilde zaman, tarih gibi değişkenleri artık değiştirebilecek ve sonuçları anında görebileceksiniz.

Ekip, filtreleme seçeneğini ve listeleme sayfasında sol ve sağa geçerek uygun zaman tablosunu görmeyi kolaylaştıracak yenilikler yaptı, bu sayede ödüller için daha kolay iz sürmeyi sağladılar.

 

Facebook

Facebook - Önce ve Sonra

Facebook uygulama sekmelerini yukarıdan aşağıya aldığı yeni bir tasarım yaptığını duyurdu. Sekme çubuğu görünmesini istediğinizde sizin dokunmanızla ortaya çıkıyor. Yeni sekmeler, Haber Akışına, İsteklere, Mesajlara, Bildirilere, ayrıca zaman çizelgesi için daha fazla bölüme, gruplar ve etkinliklere yönlendiriyor.

 

WordPress

WordPress - Önce ve Sonra

WordPress’in iOS 7 uygulaması Open Sans typeface’i destekliyor bu şekilde bir kaç bug’ı onarıyor ve parlak renklerle daha keyifli bir arayüz ortaya çıkartıyor.

 

Soundwave

Soundwave - Önce ve Sonra

Soundwave, yeni sosyal muzik uygulamasınının ilk özellik uygulamasını güncellemesini geçen ay yapmıştı. 2.0 versiyonu kullanıcı geribildirimine karşılık olarak basitleştirilmiş navigasyonla bir cevap niteliğinde.

 

Pocket

Pocket - Önce ve Sonra

Pocket’la ilgili çok fazla değişmesi gereken bir şey yoktu fakat küçük detaylar diğer uygulamalarınızla tutarlılık içinde olması sağlıyor. Ayrıca makale düzenlemesi ve tipografi ile ilgili güzel gelişmeler yapıldı. Yeni Pocket, ayrıca iOS 7 üzerinden, uygulama kapalıyken bile çalışabilen arkaplan senkronizasyonunun avantajını kullandı.

 

Vimeo

Vimeo - Önce ve Sonra

Yeni Vimeo uygulamasına güçlü bir görsel revizyon ve bazı pratik yeni özellikler  dahil. Kullanıcılar artık iOS kamerasından ve fotoğraf uygulamalarından direkt olarak Vimeo’ya yükleme yapabilecekler. Daha sonra izle ya da Videolarıma kaydedilmiş videolar hem çevrimdışı hem de anlık izlenebilecek. Ayrıca Vimeo, iOS 7’nin AirDrop’un videolar arası paylaşım özelliğini de avantaj olarak kullanıyor.

 

Kindle

Kindle - Önce ve Sonra

Amazon’un yeni Kindle uygulamasındaki değişiklikler çok göze çarpmıyor ama yine de kolaylık sağlıyor. Bu uygulamada ne kadar çok zaman harcadığımızı düşünürsek, bu küçük değişiklkler daha iyi bir okuma deneyimi için pozitif yönde. Yeni Koleksiyon özelliği kitaplarınız için playlist şeklinde bir sınıflandırma yapmanızı sağlıyor.

 

Zillow

Zillow - Önce ve Sonra

Yeni Zillow gayrimenkul uygulamasını 2008 dolaylarından, 2013’e taşıyor.

 

EyeEm

Eyeem - Önce ve Sonra

EyeEm’in fotoğraf filtreleme uygulaması da yenileniyor. Şirket, uygulamayı basitleştirip ayrıca fotoğrafları ön plana alma fırsatını da kullanmış. (Ekran görüntüsü sonrası sadece iPhone 5 çözünürlüğü öncesine ait bu yüzden tam bir kıyaslama sayılmaz.)

 

The New York Times

New York Times - Önce ve Sonra

New York Times, ilk günden Apple’ın mobil OS’i için uygulamasını yeniledi. Bu yenilikleri tutarlı olması için hem iPhone hem de iPad uygulamaları için yaptı.

İkisi de eskisine gore daha fazla cephesi var ve her bölümün artık, fotoğraflar,videolar ve diğer multimedya unsurları dahil olmak üzere kendine özel görüntüsü var. Ayrıca ikisi de kolayca makale paylaşımı için AirDrop’la birleştirilmiş durumda.

Dışında ön sayfa için geleneksel düzen kullanılıyor, iç kısımda ise ortada görüntü ve etrafında birçok köşe yazısı yer alıyor, bu şekilde yazıların arasında daha fazla beyaz alan var ve böylelikle okumak çok daha kolay bir hal alıyor. Yeni yazılar artık iPad’de dikey olarak kaydırılarak bulunabilecek.

 

Mailbox

MailBox - Önce ve Sonra

Mailbox zaten geniş ve düz bir dizayna sahip, iOS 7 güncellemesi Mailbox’ı daha da temiz bir hale getirdi.

 

Foodspotting

Foodspotting - Önce ve Sonra

Foodspotting arayüz’ü tamamen değiştirecek bir revizyon yaptı. Search ve Explore akıllı bir hale getirildi fakat Guides ve Hide gibi birkaç özellik değişime yetişemedi.

 

Aviary

Aviary - Önce ve Sonra

Aviary photo editor kullanıcı dostu olması için revize edildi.İkonlarını yeniden dizayn etti, ayrıca artık fotoğraflarınızın çevresinde daha fazla boş alan olacak. Bunların yanında yeni bir özellik olan Supply Shop bütün filtreler , çerçeveler ve etiket paketleri için artık merkez oldu.

Buna ek olarak, Arapça ve Türkçe’nin de dahil olduğu yeni dil çeşitliliği de desteklenmekte.

 

About.me

AboutMe - Önce ve Sonra

About.me profilleriniz artık iOS’da mükemmel hale geldi.

 

Evernote

Evernote - Önce ve Sonra

Evernote, iOS 7 için tamamen tekrar dizyn edildi. Yeni uygulamalar harika görünüyor ve çok düzgün bir arayüze sahip bu şekilde yeni not yaratmak ve eskileri bulmak hem daha kolay hem de daha hızlı.

 

TED

TED - Önce ve Sonra

Ted konferansları uygulaması yeni iOS 7 platformuna canlı bir görüntü getiriyor, koyu temasını daha açığıyla ve daha basit bir yaklaşımla değiştirdi. Bu yüzeysel bir değişimken, yeni uygulama ‘New’ ve ‘Popular’ filtrelerini ana sayfanın en üstünden kaldırdı.


Ayrıca eski versiyonda bulunan kalın blok yazıları ve düşen gölgeleri de kaldırdı ve bunun yanında zaman arayıcı ve 30 saniyelik geriye atlayabilme özelliklerine sahip geliştirilmiş ses barını tanıttı.

 

OpenTable

Open Table - Önce ve Sonra

OpenTable uygulaması daha temiz ve daha kolay kullanılmaya elverişli olması için tasarlandı. Bütün görüntüyü daha az kullanışsız hale getirmenin yanında, daha kolay filtreleme ve bir haritada spesifik restorantların yerini belirlemek amacıyla seçenekler eklenmesi için yeniden dizayn edildi.

Yenilikler sadece ana ekranla sınırlı kalmamış, yeni ikonlar ve görüntülere vurguları farkedeceksiniz.

 

CNN

CNN - Önce ve Sonra

Büyük haber kuruluşları güncel ve gelişmelere luyumlu olmak durumundadırlar ve bu durum kuruluşların uygulamaları için de geçerlidir. CNN kolaya kaçmayıp tam bir yeni tasarım yoluna girmeyi tercih etti. Yukarıdaki görüntüyü örnek aldığımızda kategorilerin ve seçeneklerin  düz listesinin gittiğini görüyoruz. Bunun yerine, hala bir liste var fakat iOS 7’deki yarı şeffaflığın ve tabakanın avantajını kullanarak listenin hepsini bir arada kullanıp çok daha güzel bir hale getirerek canlandırmış bulunmaktalar.

Düzenlemeler bütün uygulamayı kapsıyor, bütün görünüm değişmiş ama ayrıca Top Stories bölümü gibi sayfalara bilgi için  daha çok yer açılmış, mesela artık daha fazla fotoğraf göstermek için küçük bir kamera ikonu eklemek gibi yenilikler bulunmakta.

Mevcut CNN uygulaması giçbir sorun yaratmadan iOS 7’de çalışmaya devam edecek, revize edilmiş uygulamanın 2 hafta civarında iTunes Store’da olması bekleniyor.

 

eBay

eBay - Önce ve Sonra

eBay, iOS 7 için hem iPhone hem de iPad uygulamarını revize etti, iPad versiyonunun dizaynı tamamen revize edildi, ayrıca şirketin söylediğine göre yeni arama araçları kullanım için çok daha kolay. Ayrıca ‘Night Mode’ karanlıkta alışveriş yapmak için kullanılacak yeni bir özellik.

Night Mode’una geçmek (otomatik ya da elle) bütün temayı, daha kolay ve daha az kullanışsız görüş için koyulaştırıyor.

iPhone güncellemesi sonucunda daha temiz bir görüntü ortaya çıkmış ama çoğunlukla eski özelliklerini koruyor. Profil sayfanızda adresinizi düzenleyebilmek ve arama geçmişinizden tek  öğeleri kaldırmak gibi küçük değişiklikler de bu güncellemenin içinde.

 

Shazam

Shazam - Önce ve Sonra

Shazam uygulamasına çok hoş görünen bir renk değişikliği yaptı ve  bütün özelliklerini revize etti.

Bunun anlamı, artık Twitter ve Facebook paylaşımların’da uygulama üzerinden arkadaşlardan ve mekanlardan bahsetmek ayrıca Explore chartlarından şarkı satın almak mümkün olacak. Bunların yanında Çek, Polonya ve Rus dillerinin dahil olduğu ek bir dil desteği de var.

 

Foursquare

FourSquare - Önce ve Sonra

Foursquare’in güncellemesi diğerlerine göre daha mütevazi görünüyor, ama iOS 7’nin yeni taze görüntüsünü üzerine almış. Değişiklikler yeni bir ikon ve tamamen güncellenmiş kullanıcı arabirimi içeriyor.

Foursquare ayrıca günün belirli zamanlarında bölgenizde genellikle popüler olan yerleri belirtecek yeni bir özellik de sundu.

 

Jive

Jive - Önce ve Sonra

Jive iOS 7 için uygulamasını güncelleyen ilk yazılım şirketlerinden biri. iOS enkarnasyonlarını tümüyle elden geçirdi. Yeni özellikler arasında özel akışlar, tartışmalara imaj yollamak, kullanıcı profillederinin yeniden dizayn edilmesi ve tarayıcıda açmak kaydırılabilen tablolar var.

 

Yahoo

Yahoo - Önce ve Sonra

Yahoo’nun güncellenmiş iOS uygulaması, daha sonra oku seçeneği (sadece Amerikalı kullanıcılarla sınırlı) ve bir son dakika haberleri bölümü içermekte.

 

Snapguide

Snapguide - Önce ve Sonra

Snapguide güncellemesinde içeriğini genel olarak aynı bıraktı, fakat görüntüler ve daha hızlı yüklenen sayfalar üzerine yoğunlaştığı küçük değişiklikler yaptı.

Bunun yanında basitleştirilmiş Explore bölümü (aslında, genel olarak bir basitleştirme söz konusu) ve kılavuzları, istekleri ve Snapguide’daki insanları daha kolay bulabilmek için geliştirilmiş arama gibi özellikler de eklendi.

 

NBC

NBC - Önce ve Sonra

NBC bütün görünüşü revize etmeyi bir şans olarak gören bir diğer yayımcı. Bunun yanında tabi ki ikonlar ve opaklıkta (saydamlık) küçük değişiklikler yaptı.

 

IFTTT

IFTTT - Önce ve Sonra

IFTTT’nin iOS uygulaması da revize edildi ve app store’da mevcut, yeni ikonlar, logolar ve tuşlar gibi görünümle alakalı yenilikler içeriyor.


Ayrıca IFTTT ekibi daha az hata olduğunu bildiriyor.