SporYaşam

beIN SPORTS Maç Grafik Ekranları

0
beIN SPORTS Maç Grafik Ekranları

Türkiye Süper Ligi‘nin yayıncı kuruluşu olan beIN SPORTS hakkında bir eleştiri yazısı kaleme almak istedim. Geçtiğimiz günlerde “Türkiye’de Spor Gazeteleri – Daha Ne Kadar Zevksiz Olabilirler?” adlı makalem ile spor gazetelerine yönelik eleştirilerim olmuştu ve kısa bir süre içerisinde artık bu makalemin etkisiyle mi bilinmez, ciddi tasarımsal değişikliklere uğradılar. Umarım bu makaleden sonra beIN SPORTS’da aynı hassasiyeti gösterir.

Şimdi gelelim tam olarak ne demek istediğime ve popüler liglerle olan kıyaslama ekranlarımıza. Şu anda Türkiye Süper Ligi‘nin skor ekranı aşağıdaki şekilde;

Türkiye Süper Ligi - Skor Ekranı

Türkiye Süper Ligi – Skor Ekranı

Görüldüğü üzere kullanılan renklerin takımlarla ve müsabaka ile hiçbir ilgisi yok. Şimdi de Fransa Ligi‘nin skor ekranına bakalım;

Fransa Ligi - Skor Ekranı

Fransa Ligi – Skor Ekranı

Takım logoları oldukça güzel bir şekilde ekrana giydirilmiş, kullanılan yazı karakteri de oldukça belirgin ve renkler son derece uyumlu ve rahat okunabilir durumda. Almanya Ligi‘ne bakalım;

Almanya Ligi - Skor Ekranı

Almanya Ligi – Skor Ekranı

Bundesliga logosu sol tarafta konumlandırılmış, takım renkleri yine takım isimlerinin boş alanlarına eklenmiş ve kullanılan yazı karakteri tertemiz. İtalya Serie A‘ya bakalım;

İtalya Ligi - Skor Ekranı

İtalya Ligi – Skor Ekranı

Almanya Ligi için kullanılan takım renkleri mantığı burada da uygulanmış. Yazı karakterinin büyüklüğü ise açıkçası hoşuma gitmedi.

Ve son olarak İngiltere Premier League‘in skor ekranlarına göz atalım. Tüm dünya’da yayın gelirlerinden ve diğer pazarlama kanallarından en büyük pastayı alan ligin grafik ekranları da bir hayli özenli hazırlanmış;

İngiltere Ligi - Skor Ekranı

İngiltere Ligi – Skor Ekranı

Takımların isimlerinin yazdığı kutulara ufak bir oyun ile 3 boyut kazandırılmış ve takım renkleri eklenmiş. Ortadaki skor ekranı harika bir renk üzerine eklenmiş ve hemen üzerine Premier League’in logosu transparan şekilde eklenmiş. Son olarak aşağıdaki bilgi ekranı hem süreyi göstermekte, hem de maç içinde gelişen olaylara göre değişkenlik göstermekte.

Yine Premier League‘in büyük skor ekranına bakacak olursak;

Premier League - Geniş Skor Ekranı

Premier League – Geniş Skor Ekranı

Mükemmel renk seçimleri, harika yazı tipi seçimi, minimal fakat kullanışlı tasarımı ile açıkçası mest edici bir görünüme sahip.

Peki bizim ligimizin grafik ekranları neden bu kadar özensiz ve zevksiz? İşte bu soruya yanıt aradığımız için bu makaleyi yazmak ihtiyacını hissettim. Evet futbolumuzun kalitesi de yukarıdaki yer alan diğer ligler ile kıyas kabul edilemeyecek kadar kötü fakat en azından belli bir ücret ödeyip hizmet alan kişilere daha iyi hizmet sunulabilir düşüncesindeyim.

Aşağıda beIN SPORTS’un skor ekranlarına alternatif olarak İngiltere Ligi’ni kendimize uyarladık. Toplam 5-10 dakika içerisinde hazırladığımız bu alternatifin çok daha iyilerini kendilerinden bekliyoruz!

beIN SPORTS için Alternatif Skor Ekranları

Alternatif Ekran :)

Alternatif Ekran 🙂

Umuyoruz ki ciddiye alınır ve daha güzel grafik ekranlar ile seyir zevkimize katkıda bulunurlar. Ayrıca hiç anlamadığım bir başka konu da oyuncu ekranlarının hiç olmaması. Bir oyuncu kaç gol attı, kaç asist yaptı, bu konularda hiç bir bilgi ekranı bulunmuyor. Halbuki dakikanın yer aldığı alanı genişleterek bu bilgileri de zaman zaman ekleyebilirler. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere, sevgiler.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

John Wick 4 Geliyor! John Wick 4’ün Vizyon Tarihi ve Detayları

Önceki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Spor