EğitimKültür-SanatTeknoloji

Çocuğunuzu Bilsem Sınavına Hazırlarken Teknolojiden Faydalanın!

0
Çocuğunuzu Bilsem Sınavına Hazırlarken Teknolojiden Faydalanın!

Teknoloji geliştikçe sınavlara hazırlık süreci de artık teknolojiyle bütünleşmiş durumda. Tabi bunu her sınav için söyleyemiyoruz çünkü bazı sınavlar teknolojinin imkanlarına henüz tam anlamıyla kavuşamadı. Genel olarak internette herhangi bir sınav için kaynak bulmak oldukça kolay olmasına rağmen, bazı özel sınavlar için örnek sorulara ve güvenilir kaynaklara ulaşmak biraz zor. Bu sınavlardan biri de Milli Eğitim Bakanlığı’nca her yıl uygulanan Meb Bilsem sınavı.

Okullarda akranlarına göre zihinsel, resim ve müzik alanlarında başarılı bir çizgide ilerleyen ve farklılık sergileyen öğrencilerin öğretmenlerinin tavsiyesiyle girebildiği Bilsem sınavıyla tanışan her öğrenci bu hakkı alır almaz sınava hazırlık için araştırmaya koyuluyor. Normal sınavlara göre oldukça farklı bir seyir izleyen bu sınavın sonunda öğrenciler daha iyi bir eğitim alabildikleri Bilim ve Sanat merkezlerine yerleştiriliyorlar.

Kazanmanın oldukça önemli olduğu bu özel sınava hazırlanmak için ter döken öğrenciler, erişebildikleri bütün kaynakları değerlendirmeye çalışıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı sınava hazırlık için her ne kadar bir demo yayınlıyor olsa da, bunlar ne yazık ki öğrenciler için yeterli olmuyor. Yine de, bilsem demo uygulamasını incelemeniz oldukça önemli çünkü ne tür hazırlık içeriklerine ihtiyacınız olduğunu bilsem demo uygulamasını inceleyince fark edeceksiniz!

Bilsem sınavından başarıyla geçen öğrenciler bilimden sanata her türlü konuda eğitim alabildikleri ayrıcalıklı bir okulla tanışıyorlar. Bu durum elbette çocuklarının iyi bir eğitim almasını isteyen aileleri de mutlu ediyor ve bu nedenle çocuklarına faydalı olacak ek kaynak araştırmasına çıkıyorlar. Sınavlarda çeşitli tarzlarda zeka soruları da soruluyor. Bu nedenle daha fazla pratik yapılmasına ihtiyaç var. Tabi biraz da teknolojinin imkanlarından faydalanmak gerekiyor.

Kitapçıdan test kitabı alarak sınava hazırlanmak her ne kadar kolay görünen bir opsiyon olsa da, bu okula girme eşiğine gelmiş çocukların iyi bilgisayar kullanım oranını düşündüğümüzde onlara bu tarz bir teknolojik imkan da tanıyabilirsiniz. İnternet üzerinde bilsem demo uygulaması araştırmasına çıktığınızda karşınıza çıkacak olan çeşitli interaktif kaynakları bu konuda size yardımcı olacaktır. Ek olarak bilsem demo indir şeklinde kelimeler yazarak cep telefonunuza çeşitli mobil uygulamalar da indirebilirsiniz. Bu da ders çalışmanızı biraz daha esnek bir hale taşıyacaktır.

İki aşamada gerçekleştirilen bilsem sınavının ilk aşaması olan grup tarama aşamasına hazırlık için  meb bilsem grup tarama demo anahtar kelimelerine ağırlık verebilirsiniz. Bu sınavı geçen öğrenciler ikinci asıl gerçek sınava girmeye hak kazanıyorlar.

Sınava hazırlık için bu tarz interaktif kaynakların kullanılması çocuğunuz için belki daha doğru bir yol olabilir. Çünkü bu tür eğitimler onlar için oldukça eğlenceli bir yol olurken, tercih ettiğiniz bu eğlenerek öğrenme metodu öte yandan onların sınavda başarılı olma ihtimallerini de artıracaktır.

Özetle söylememiz gerekirse bu sınava hazırlık için tavsiye edebileceğimiz en iyi yöntem çok fazla sayıda zeka sorusu tipini görmeniz ve çözümlerini özümsemeniz. İlk aşamayı geçtikten sonra karşılaşacağınız sınav nispeten biraz daha zorlayıcı ama eğer çocuğunuz bu aşamaya kadar gelmişse zaten kazanma şansı da oldukça yüksek olacaktır.

Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Eski Mısır Uygarlığının Beslenme Alışkanlıkları Hakkında 10 İlginç Bilgi

Önceki haber

2018’in En İyi ve Ücretsiz 10 WordPress Teması

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Eğitim