SeyahatYaşam

Bir Yunan Adası: Samos

0
Bir Yunan Adası: Samos

Yunanistan’ın ülkemize yakınlığı ve yaşanan ekonomik kriz sonrası fiyatların ucuzlamasıyla son zamanların en cazibeli turistik yerleri; Yunan Adaları oldu. En meşhur olan Yunan Adaları; Rodos, Mikonos, Santorini, Kos ve Sakız… Bu yazıda size Samos Adası’ndan bahsedeceğim.

Samos Adası’na Kuşadası’ndan kalkan feribotla yaklaşık bir buçuk saat içerisinde ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ancak atlanmaması gereken çok önemli bir husus var; vize şartı!

Eğer Schengen Vizeniz varsa ve pasaportunuzun bitme süresi altı aydan fazla ise direkt vizenizi göstererek sınırdan geçebiliyorsunuz. Eğer Schengen Vizeniz yok ise kapıda vize uygulamasından yararlanabilirsiniz fakat bunun için 4-5 gün öncesinden başvuru yapmanız gerekmekte. Uygun fiyatlı konaklama imkanlarının yanında günü birlik tatil yapmanız da mümkün.

Bir Yunan Adası: Samos

Bir Yunan Adası: Samos

Samos Adası’na gittikten sonra kesinlikle havasına ve suyuna bayılacaksınız. Ada biraz büyük olduğundan araba kiralamak uygun olacaktır. Araba kiraladığınızda size adanın haritası veriliyor ve bu sayede hiç zorluk yaşamadan adayı gezebiliyorsunuz.

Samos Adası plajları da oldukça güzel. Bu plajlardan birkaç tanesi; Lemonakie, Tsamadou, Kokkari, Livadaki, Psili Ammos, Gagou… Adanın denizi çok güzel, şezlonglar çoğunlukla ücretsiz, yeme- içme fiyatları gayet uygun.

Samos Adasına gittiğinizde Vathi isimli yerleşim yerine mutlaka uğramalısınız. Evleri ve dar, tatlı sokakları gördüğünüzde büyüleneceksiniz. En iyi hissettiren şeylerden biri de yolda gördüğünüz yerli halkın size sımsıcak gülümsemesi. Adanın insanları çok sıcak ve kibarlar ayrıca oldukça yardımseverler.

Görülmesi gereken bir diğer yer ise Eupalinos Tüneli. M.Ö. 6. Yüzyılda yapılan bu tünel 1 km uzunluğunda olup ve kente su sağlamak için kullanılmıştır.

Potami Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Şelale Türkiye’de bulunan şelalelerin yanında çok cılız kalsa da, uzun bir yürüyüşten sonra şelaleye ulaşmak çok keyifli oluyor. Fakat şelaleye varmak için uzun bir yol yürünmesi gerektiğinden sağlık sorunu olan kişilerin gitmemesinde fayda olacağını düşünüyorum.

Son olarak ünlü matematikçi Pisagor’un doğduğu Pitagoras Limanı’nda bulunan Pisagor Heykelini mutlaka görmelisiniz. Pitagoras Liman’ı boyunca çeşitli restorant, bar, pub ve kafeler bulunmaktadır. Bu mekanları görmek ve arada bir şeyler yiyip içmek için mola vermeniz gezinizi daha keyifli hale getirecektir.

Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız Samos Adası tam da size göre. Kalamar ve ahtapot ızgarayı şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca Yunan yemeklerinin de tadına bakabilir, Türk Mutfağıyla, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinin mutfağıyla benzerliklerini de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Sizlere şimdiden keyifli tatiller diliyorum.

Berceste Arıkan
Biraz nevreste, biraz sünceste, biraz kereste ama aslen Berceste. Uçuk kaçık deseler de yeni evli, oturaklı, kibar ve efendi. 1989 İstanbul doğumlu, “Plaza Çalışanı” her gün egzoz dumanı soluyan, evine gidip kocasına yemek hazırlayan bir hanımefendi. Yine hep beraberiz, yepyeni yazılarla çok dinamik bir dönem bizi bekliyor.

Türkiye’de Spor Gazeteleri – Daha Ne Kadar Zevksiz Olabilirler?

Önceki haber

Çikolata Köpekleri Kör Eder Mi?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Seyahat