DiğerYaşam

“Zamanım Çok, Yapacak Bir Şey Yok” Diyenlere Hobi Önerileri

0

“Hobilerin nelerdir?” ilkokulda Türkçe kompozisyon dersi ve İngilizce derslerinin vazgeçilmez sorusuydu. Hemen hemen hepimiz spor yapmak, sinemaya gitmek, müzik dinlemek ve kitap okumak dedik ve bugünlere geldik. Modern toplumlarda bunlar hobi değil yaşam biçimi olarak kabul edilmeli ya neyse buralara girmeyelim. 🙂

Kış kapıda… Güneş yerini bulutlara bırakmaya başladı bile. Artık pencereler kapandı, kıyafetler kalınlaştı, televizyonda diziler de başladı… ama durun, bu geçen sene de böyleydi! Televizyon kanalları küsleri barıştırıp, katilleri arayadursun; bizim için bu kış geçtiğimiz senelerden daha farklı olsun. Sınırları kalın çizgiler arasına SIKIştırılmış TV programlarından bunalanlar, cep telefonu eline yapışmak üzere olanlar ve hobi edinmek isteyenler buraya. Uzun kış gecelerinde evinizden çıkmanıza bile gerek kalmadan zamanınızı değerlendirmenin birkaç keyifli yolunu bu yazımda paylaşıyorum.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 1 – KENDİ YEMEK TARİFLERİNİ YARAT

Hobi Önerileri

Hobi Önerileri

Yemek tarifleri yıllardır aynı standartlarda devam ediyor. Bu konuda kendi devrimini yap. Tarifleri değiştir ya da içine kendi imzanı atacak baharatlar kullan ve bunları gelecek nesillere aktar. Söz uçar yazı kalır. Kendi yemek kitabını yaz!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 2 – MERAK ETTİĞİN BİR KONUDA ARAŞTIRMA YAP

Hobi Önerileri 2

Kimse senden bilimsel bir tez beklemiyor. Yalnızca kendin için araştır ve kaydet. Hiçbir konuda uzman olmadan her konuda fikri olan insanlardan olma. Belirli bir konunun bilgesi olmak özgüvenini arttıracaktır.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 3 – EVDE KULLANMADIĞIN EŞYALARI YENİDEN YAPILANDIR

Hobi Önerileri 3

Yıllardır giydiğin ve artık ulaşılamayan raflara atılan kotlarına eskitme yapabilir, ucuzluktan aldığın bilmem kaçıncı tshirtüne taş, süs işleyebilirsin (bu sene gerçekten çok moda). Hayır, ben uğraşamam diyorsan ihtiyaç sahipleri ile paylaşmanın hazzını hiçbir hobiden alamayacağını da hatırlatmak isterim.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 4 – TUVALLERİ BOYA

Hobi Önerileri 4

Sanat eseri yarat demiyorum. Boya yapmak hem zihnini boşaltıyor hem de duvarlarında ya da sevdiklerinde güzel bir hatıra bırakmana sebep oluyor. Yeteneğim yok deme. Al eline fırçayı vur tuvale, bilinçaltın sana rehber olacak. Tek eleştirmen kendinsin!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 5 – CAM YA DA AHŞAP BOYA

Hobi Önerileri 5

Mutfak dolaplarının içinde saklanan kavanozlarının artık daha şık görünmesini istersen her hangi bir yapı marketten alacağın boyalar ve yapıştırıcı desenler sana çok yardımcı olacaktır.  Hem mutfağının havası değişecek hem de yeniden kullanacağın sadece sana özel kavanozların olacak. Minik ojelerle bile harikalar yaratmak mümkün. Aynı şeyler ahşaplar içinde geçerli. İster tepsi, ister takı kutusu hayal gücünü sınırlandırma.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 6 – GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞ

Hobi Önerileri 6

Hayatta parayla elde edilemeyecek duygular vardır. Shakespeare’in söylediği gibi “ Her şerefli insan vicdanını yitirmektense, şerefini yitirmeyi yeğler.” Vicdanının sesini dinle ve yardıma ihtiyacı olanlar için bir adım at.  İstersen bunu kendi elinin uzandığı yere kadar yap, ,istersen bu yolda derneklerle beraber yürü fakat her gün, gece başını yastığa rahat koyacağın bir günü yaşa!
 

HOBİ ÖNERİLERİ 7 – EBRU SANATINA YOĞUNLAŞ

Hobi Önerileri 7

Ebru, yoğunlaştırılmış su üzerine yapılan desenlerin kağıda geçirilmesiyle yapılan süsleme sanatıdır. El emeğinle ortaya çıkaracağın tabloları evinin duvarlarına asabilir, belki de kendine bir sergi açabilirsin.
 

HOBİ ÖNERİLERİ 8 – KENDİ MUM VE SABUNLARINI KENDİN YAP

Hobi Önerileri 8

İnternette bir-iki video izleyerek öğrenebilirsin. Kendi zevkine ve evinin dekoruna uygun, hiç kimsede olmayan objelerle kendini şımartıp, misafirlerini şaşırtabilirsin. Doğanın sana armağanlarını da göz ardı etme. Küçük bir tavsiye; dekorasyonuna kozalak ekle J
 

HOBİ ÖNERİLERİ 9 – NET YAZARLIĞI YAP

 
https://vuub.net/aramiza-katil/ bu linke tıklayarak yazdığın makaleleri gönder. Yazılarını herkesle paylaş. Unutma bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Ayşe Tekin
Hayata başlarken hayallerinin peşinden koşup İstanbul’a gelen Antalyalı; öğrenmeye, konuşmaya ve bilgi paylaşımına önem veren, İletişim Yüksek Lisansı yapmış ve sonrasında “insanlarla anlaşmanın yolu, onların kültürünü anlamaktır” diyerek Antropoloji Doktorası yapan, aynı zamanda da eğitim serüvenin de çırpınırken an’ı ve hayatı kaçırmamaya çalışan insan.

25 Adımda Blogger Olun

Önceki haber

Türkiye’de Spor Gazeteleri – Daha Ne Kadar Zevksiz Olabilirler?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer