YaşamYeme - İçme

Okuduktan Sonra Sizi Gastronomi’de Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi

0
Okuduktan Sonra Sizi Gastronomide Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi

Hem gastronomi ile ilgilenen hem de kitap okumaktan hoşlananlar işte bu yazı tam da size göre. Gastronomi aslında bir nevi yemek bilimidir. Yiyecekler ile içeceklerin hammaddelerinin üretilişinden tutunda, sofrada servis edilişine kadar tüm süreçleri kapsamaktadır. Eee iş böyle olunca bende gastronomi içerikli, farklı alanlara değinmiş on kitabı size tanıtmayı bir borç bildim. Haydi kitap kurtları dilerseniz başlayalım.

Okuduktan Sonra Sizi Gastronomi’de Uzaya Çıkaracak 10 Kitap Önerisi

 

1. ‘Lezzettin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

‘Lezzettin Fizyolojisi yada Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

‘Lezzettin Fizyolojisi yada Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler’ Brillant Savarin

Gastronominin tanımını ilk kez yapan zat-ı muhteremin kitabı ile başlayalım. Asıl mesleği avukatlık ve yazarlık olsa da yemeğe ve lezzette olan düşkünlüğünü biraz küstahça ama eğlenceli bir şekilde yazıya döktüğü bu kitap gastronomiye yeni başlayanlar için ideal.

2. ‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

‘Yemek, Mutfak, Sınıf’ Jack Goody

Bu kitabımız akademik bir dil ile yazılmış sosyolojik çalışmalar barındırıyor. Yani akademik alanda yapacağınız çalışmalara iyi bir kaynak olacaktır. Özellikle farklı kültürlerle, toplumsal sınıf, cinsiyet ve mutfak konularının etkileşimlerini içeriyor.

3. ‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

‘Sanat, Kültür ve Mutfak’ Phyllis Pray Bober

Antik çağ ve orta çağda yaşayan insanların mutfaklarına konuk olmak isterseniz bu kitabı mutlaka edinmelisiniz. Sayfalarında gezerken o dönem mutfağının sanata yansımasına da tanık olacaksınız. Ayrıca arkeolojiye olan bir tutkunuz varsa çok keyif alarak okuyacağınıza inanıyorum.

4. ‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

‘Yemekte Tarih Var’ Seda Erkoç, Ayşegül Avcı, Elvin Otman

Tarihte yaşanmış olayların, o dönemin yemek kültürü ile tespit edilebileceğini ve bu yolla bazı bilmediğimiz gerçeklere ulaşabileceğimizi iddia eden bu kitap, tarih tutkunları için de altın değerindedir. Osmanlı, Avrupa ve Amerika’dan ve farklı dönemlerden seçtiği araştırmalar ile geçmişe yemekle ayna tutuyor.

5. ‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

‘Restoranın İcadı’ Rebecca L. Spang

Bu kitapta ‘yemek’ ten çok ‘yemek yenen yer’ i inceleyen, geçmişten günümüze geçirdiği değişimleri anlatan bilgiler yer almakta. Önceden bir nevi sağlık amaçlı yerler olan restoranların değişiminin sizi şaşırtacağına eminim.

6. ‘Zeytinyağı – Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

‘Zeytinyağı - Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

‘Zeytinyağı – Görsel Rehberler 3’ Charles Quest-Ritson

Görsel rehberler serisinin üçüncü kitabı olan bu kitap zeytinyağı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir bilgi kaynağı. Doğru, sağlıklı zeytinyağını nasıl seçebileceğinizi ve nasıl tadım yapabileceğinizi anlatan bu araştırmadan sonra zeytinyağı hakkında daha bilgili olacaksınız.

7. ‘Melceü’t-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

‘Melceü't-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

‘Melceü’t-Tabbahin (Aşçıların Sığınağı)’ Mehmet Kamil

Türkçesi aşçıların sığınağı olarak geçen ve Osmanlı Mutfağı ile ilgili en önemli kaynaklardan biri olan bu eser basılmış olan ilk Türk yemek kitabıdır. Direkt aslından çeviridir ve tarifler çok net bir şekilde belirtilmiştir. Bu sebeple Osmanlı Mutfağını merak edenler ve denemek isteyenler için eşi olmayan bir kaynaktır.

8. ‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ Olcay Sönmez

Boş bir zamanınızda çerez gibi gidecek bu efsanelerle ve resimlerle donatılmış eğlenceli ve bilgilendirici bir eser. Daha çok kültür ve sanattaki şarap öğelerine değinmiş. Akıcı anlatımıyla okuması çok keyifli olan bu kitabı şarapla ilgilenenlere öneririm.

9. ‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

‘Kafeist Manifesto’ Steven D. Ward

İyi bir kahve içmek için her zaman fazla para ödemek zorunda mıyız? Evet dediğinizi duyar gibiyim ancak bu kitabı okuduktan sonra cevabınız kesinlikle hayır olacak. Bu kitap kahve ile ilgili olan yayınlar arasından favorim. Çünkü kahve konusuna yeni başlayanlar için her şeyi sıfırdan anlatan temel bir kitap. Okuduktan sonra bilgi seviyenizdeki değişime kendiniz bile inanamayacaksınız. 

10. ‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

‘Acı Çikolata’ Laura Esquivel

Son eserimiz on iki bölümden oluşan ve  her bölümde o konuyla ilgili bir tarif içeren, okurken olayların içinde hissedeceğiniz ve Meksika mutfağının derinlerine dalacağınız çok güzel bir aşk romanı.

Bilge Dilara Dokuzcan
Yemek yiyorum, öyleyse varım felsefesini hayatının merkezine oturtmuş ve patatesin dünyadaki en güzel şey olduğuna inanan, Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun olmuş fakat daha öğrenecek şeyler bitmedi yaa diyerek bir de Okan Üniversitesi’nde aynı alanda Yüksek Lisans yapan normal bir insanım aslında.

Hayvanları Koruma Günü: Sahiplenmeli miyim, uzaktan mı sevmeliyim?

Önceki haber

Sahte Bilimler Yazı Dizisi – 1 (Forer – Barnum Etkisi)

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Yaşam