İlişkilerYaşam

5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları

0
5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları

Sevdiniz, sevildiniz. Evlilik teklifi, isteme, söz, nişan derken sıra geldi düğüne… Evlenmeden önce hem birbirinizi hem de ilişkinizi yıpratmadan hayalinizdeki düğüne kavuşmanız için 5 Maddede Yeni Gelin Olmanın Püf Noktaları ile karşınızdayım. Hem çok güzel bir düğüne sahip olmak hem de mutlu bir çift olarak kalmak mümkün. Nasıl mı?

1. Çok Talepkar Olmayın!

“Onu da isterim bunu da”, “Ece şöyle yapmış, benim neyim eksik?”, “en lüks yerde düğün yapalım”, “bütün masalar şeker pembesi olsun”, “aşkım en büyük hayalim tasarım bir gelinlik, sadece 20 bin TL”… Hayatta her istediğimizin olmaması gibi düğününüzde de olmayabilir. Sadece tek bir gece için bu harcamaları yapacağınızı unutmayın. Mesela gelinliğinizi kiralayabilirsiniz çünkü evde boşuna tozlanıp, kirlenip, yer kaplamaktan başka işe yaramayacak. Diyelim ki satın aldınız, kullandıktan sonra bağışlamak hem bir insanı mutlu edecek hem de gelinliğiniz dolapta yer kaplamayacak. Abartıya gerek yok, sevdiğiniz kişiyle evleniyorsunuz hiçbir hayalin bunun üzerine çıkmasına izin vermeyin. Tabii olsun düğününüz, olsun ama makul olsun. Mesela evleneceğiniz kişinin maddi durumunu zorlamayın. Unutmayın düğün sadece bir gece sürecek…
 

2. Kapris Yapıp Kavga Çıkartmayın!

Müstakbel eşiniz “cici kız” dedi, “beni seviyor” dedi, dedi de dedi. Sonra bir baktı kızın içinden canavar çıktı. Çıkmasın o canavar, durdurun kendinizi. Sakin olun. En güzel gecenizi zehir etmeyin. Müstakbel eşinizi mutsuz etmeyin. Unutmayın düğün çoğu zaman kadının talebidir, erkekler genelde düğün hayali kurmazlar. Detayları düşünmezler. Bu sıkıntıları çekiyorsa sevdiği kadını yani sizi mutlu etmek için… Sıkmayın onu.
 

3. Aileleri Dışlamayın!

Olmaz! Herkesin bir fikri var. Büyüklerimizi de dinleyelim, dışlamayalım. Herkesin gönlü olsun. Düğün biraz da aileler için yapılıyor sonuçta. Ailelerin makul taleplerini yanlış anlayıp tatsızlık çıkarmayın. Ama bu arada ipleri de onlara kaptırmayın.
 

4. Bana Şunu Alın, Bunu Alın!

Kimde ne varsa var. Bu sizin evliliğiniz kimseyle kendinizi kıyaslayıp yarışa girmemelisiniz. “Bensu’ya kayınvalidesi gerdanlık almış ama benim kayınvalidem bana kelebekli kolye aldı” Alsın! Ne farkeder, evlilik bir karşılaştırma kurumu değildir. Herkes kendi evliliğini kendince yaşar. Kayınvaliden kelebekli kolye almış, alsın ne fark eder? Belki sana düğün yapacağım derken gerdanlığa parası kalmadı. Ya da parası var, canı kelebekli kolye almak istedi. Düğününüzü, evliliğinizi ve hayatınızı başkalarıyla kıyaslayıp taleplerinizi ona göre şekillendirmeyin. Bu ancak sizi mutsuz eder.
 

5. Eşinizi Üzmeyin

Daha evet demeden hayat arkadaşınızı bu kadar üzerseniz işiniz var. Sabırlı olun. Her şey yolunda gitmeyebilir, sakinliğinizi koruyun. Kavga anında sessiz kalın. Fevri hareketler yapmayın. Ağzınızdan çıkan her kelimeye dikkat edin. Kırıcı olmayın. Canını acıtmak için hakaret etmeyin. Sonrasında tüm bunlar kapı gibi yüzünüze çarpar. Hatta haddinizi çok aşarsanız bu evlilik daha başlamadan bitebilir. Bu gergin süreci oldukça sakin geçirmeye çalışın çünkü bunun zararı yine size…

Zaten aylarca beklenen o gün göz açıp kapayana kadar bitiyor. Sonra ki süreçte yaşamış olduğunuz gerginlikler arkanıza dönüp baktığınızda çok gereksiz ve saçma geliyor. Önemli olan sağlam temelli bir evlilik, birbirini seven bir çift, saygı gösterilen aileler… Gerisi önemli değil. 3-5 saatlik bir merasim için tüm bunları riske atmaya değmez.

Berceste Arıkan
Biraz nevreste, biraz sünceste, biraz kereste ama aslen Berceste. Uçuk kaçık deseler de yeni evli, oturaklı, kibar ve efendi. 1989 İstanbul doğumlu, “Plaza Çalışanı” her gün egzoz dumanı soluyan, evine gidip kocasına yemek hazırlayan bir hanımefendi. Yine hep beraberiz, yepyeni yazılarla çok dinamik bir dönem bizi bekliyor.

“Dünyayı Kovalar Kurtaracak” Demek İçin 11 Sebep

Önceki haber

Adet Gören Kadına Yönelik Gündelik Pratiklerdeki Uygulamalar

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: İlişkiler