Girişimcilikİş DünyasıPazarlama

İlk e-Ticaret Web Sitenizi Başlatmak için 3 Adım

0
İlk e-Ticaret Web Sitesinizi Başlatmak için 3 Adım

Kendi e-Ticaret web sitenizle her ay 100 $ veya 1.000 $ ‘lık ekstra gelir elde etmek ister misiniz? Tamamen mümkündür ve her gün çok sayıda insan bunu yapıyor.Şimdi, kendi e-Ticaret web sitenizi başlatmanın en iyi zamanı. Hergün daha ve daha fazla insan mağazalara gitmek yerine evlerinden veya mobil cihazlarından alışveriş yapıyorlar.

Bir e-ticaret sitesi kurmak büyük bir girişim gibi gelebilir, ancak düşündüğünüz kadar zor değil. Bu yazıda, bu hafta kendi e-Ticaret web sitenizi başlatmak için gerekli adımlara biraz ışık tutacağım ve girişime başlamak için gerekli araçları sunacağım . İhtiyacınız olan tek şey kendinizi adama, azim ve öğrenme isteğidir.

Adım 1 – Bir Sektör ve Ürün Seçimi

Bazıları için, bu işlemin en zor basamağıdır ve çok fazla baş ağrısına neden olabilir. Online satış için doğru ürünü seçmek, e-ticaret web sitenizin başarılı olup olmaması üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Ancak milyonlarca farklı ürün varken, neyin satacağını nasıl bilirsiniz? Bir sektör ve ürün seçerken göz önüne alınması gereken birkaç şey var.

Fiyat – Çok düşükse, olumlu bir yatırım getirisine ulaşmak zordur. Çok yüksekse (1000 dolardan fazla) müşteriler telefonda birisiyle konuşmayı ya da satın almadan önce canlı sohbet etmek istemeleri yüksek olasılıktır.

Marj – Online satılan birçok ürünün yaklaşık %30-35’inde bir kar marjı vardır, ancak bu sektöre bağlı olarak büyük değişiklik gösterebilir. Örneğin, elektronikte genellikle az kar marjı bulunurken, telefon aksesuarları genellikle %200+ olarak gösterilir. Bir ürünü hesaplamadan önce kar marjını bildiğinizden emin olun.

Yerel Mevcudiyet – Genel olarak, yerel mağazalardan ürün satın alınamadığında online satış yapmak daha kolaydır. Niye? Basit, eğer yerel olarak bulamazlarsa online olarak satın alım yaparlar .

Nakliye Boyutları – Daha büyük ve ağır ürünler, satışları olumsuz etkileyebilecek yüksek nakliye maliyetlerine sahip olma eğilimindedir. Çoğu müşteri sadece ücretsiz nakliye istememekle kalmaz, bunu bekler.

Tutku – Bu sonuncusu genellikle göz ardı edilir, ancak genellikle başarının güçlü bir göstergesidir. Bir e-ticaret web sitesini başlatmak ve büyütmek, genellikle bir dizi engel ve hayal kırıklığı ile birlikte gelir. Sektörünüz için duyulan tutku, ortaya çıkan zorlukları aşmak için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir.

2. Adım – Harika Ürünlerin Üretimlerini Bulma

Artık hangi ürünleri satacağınızı belirlediniz ve bunların üreticilerinin kim olduğunu öğrenmenin zamanı geldi. Üreticileri bulmak için zamandan  tasarruf ettirecek birkaç farklı yöntem vardır.

Google Alışverişi

Google Alışverişi, yalnızca online satılan fiziksel ürünleri arayan güçlü bir arama motorudur. Ayrıca, bayilerin kim oldukları hakkında müthiş bilgiler sağlar (rekabetin belirlenmesi için büyük), ancak daha da önemlisi tedarikçilerin kim oldukları hakkında bazı harika verir. Ürününüzü Google Alışveriş’e girin ve “Marka” bölümünde hangi üreticilerin göründüğüne dikkat edin.

3. Adım – Web Site Kurmak

Sonunda ürünlerinizi seçtiniz ve çalışacak birkaç üretici buldunuz, peki sonra ne olacak?

Web sitesini hazırlayın ve çalıştırın. Şimdi bunu okuyan bazı insanlar, neden bir web sitesine sahip olunmadan önce üreticilerle temasa geçtiğmizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, web site açıldığında içinin dolu olması, müşterilerin boş bir siteyle karşılaşmaması içindir. Bununla birlikte, basit bir “Yakında Çıkacak” gibi bir sayfa oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

Bir e-Ticaret Platformu Seçme

ETicaret platformu, işlevsel bir e-ticaret web sitesinde yer alan tüm ürünleri, kategorileri, ödeme süreçlerini ve diğer yönleri yönetir. Birçoğu göreceli olarak aynı işlevsellik ve özelliklere sahip onlarca e-ticaret platformu mevcuttur.

Yıllarca birçok farklı e-ticaret platformunda çalıştım ve sadece iki tane güçlü ve kullanımı son derece kolay olanı buldum. Mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde başlamak istiyorsanız, Shopify’ ı seçin. Bununla birlikte, biraz teknik iseniz ve web sitesinin görünümünü ve işlevselliğini daha fazla kontrol etmek istiyorsanız, PrestaShop, Magento veya OpenCart’ı seçin.

Shopify - e-Ticaret

Shopify – e-Ticaret

Alan Adı ve Hosting

Shopify veya başka bir barındırılan e-Ticaret platformu kullanıyorsanız, bu bölümü atlayabilirsiniz. OpenCart’ı veya başka bir açık kaynak platformu kullanmayı planlayan kullanıcılar dikkate alsın.

Her web sitesi kendi markası ve barındırma sunucusu için bir alan adına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, e-ticaret web siteleri, kredi kartı numaraları ve kişisel bilgiler gibi hassas verileri şifrelemek için SSL (güvenli yuva katmanı) Sertifikasına ihtiyaç duyarlar. Alan adı, hosting hesabı ve SSL Sertifikası alma işlemini olabildiğince kolaylaştırmak için BlueHost’u kullanmanızı öneririm.

Logolar ve Web Tasarımı

Web sitesinin tasarım ve marka bilinci oluşturma, web sitesi ziyaretçilerinin alışveriş yapma sıklığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir tasarımcı işe alma ve özel olarak tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak, 1.000 dolara hatta 10.000 dolara mal olabilir. Başlangıç masraflarını en aza indirgemek istiyorsanız, bütçenizi darmadağın etmeden de iyi görünümlü bir web sitesi sağlamak için birkaç çözüm mevcuttur.

  • Bir Web Sitesi Şablonu Satın Alın – TemplateMonster gibi online pazarlar, binlerce web sitesi için farklı şablonlar sunar. Ayrıca bir dizi diğer e-ticaret platformların yanı sıra OpenCart, Shopify ‘ada özgü temaları mevcuttur. Bu temaların birçoğu güzel tasarlanmış ve mobil uyumludur. Genellikle 80 $ ‘a mal olurlar; bu da bir tasarımcıya ödemek zorunda olabileceğiniz tutarın bir kısmıdır. En iyi kısmı da bu temalar, web sitesini istediğiniz şekilde özelleştiren özelleştirme seçenekleri içeriyor. https://www.templatemonster.com/tr/web-sitesi-sablonlari.html adresinden binlerce şablona ulaşabilirsiniz.
  • Ucuz Logo Alın – Logo, herhangi bir marka bilinci oluşturma ve pazarlama çabası için önemli bir bileşen. Yine, profesyonel bir grafik tasarımcısı seçmek muhtemelen en ucuz yol değildir.

Sırada ne var? Harekete geçme ve öğrendiklerinizi pratiğe dökmenin zamanı. Bu yeni bilgi ile donatılmış ve başarıyı giden kendi eTicaret web sitenizi başlatmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Unutmayın, web her yıl giderek daha rekabetçi hale gelir. Şimdi, başlamak ve e-ticaret dünyasına girmek için en iyi zaman.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Instagram ile Canlı Yayınlarınızı Kaydedin!

Önceki haber

Araba Kiralama Şirketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Girişimcilik