DiğerTeknoloji

Google Chrome Sonunda Daha Az Bellek Tüketecek

0
Google Chrome Sonunda Daha Az Bellek Tüketecek
Google Chrome Sonunda Daha Az Bellek Tüketecek

Dünya’nın en popüler internet tarayıcısı olan Google Chrome’un belki de en büyük problem çok fazla ram (bellek) tüketimi yapıyor olması.

The Chromium ekibi tarafından geliştirilen yeni JavaScript motoru ile Chrome 54, ram kullanımını yarı yarıya düşürecek! Evet belki de milyonlarca kullanıcısının hayali olan bu sevindirici haberin detaylarına bakacak olursak;

Google ekibi tarafından çeşitli popüler siteler üzerinde yapılan testler de (Imgur, Reddit, Twitter, The New York Times ve YouTube) Google Chrome’un 54 no’lu sürümü %50 daha az ram kullanmakta. Şayet bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve yeterince ram’e sahipseniz bu güncelleme sizin internet deneyiminizi çok değiştirmeyecek (Sekmeleri yönetebildiğiniz sürece). Fakat taşınabilir bilgisayar kullanıyorsanız ya da mobil bir cihaz kullanıyorsanız bu güncelleme ile Chrome deneyiminiz %50 daha hızlı olacak.

Chromium ekibi özellikle Google Chrome tarayıcısının daha hızlı ve daha az kaynak tüketen bir araç olması için gelecekte de bu konuya yoğunlaşacaklarını ve 1 GB’dan daha az ram’e sahip olan tüm cihazlar için çok daha stabil çalışan Google Chrome’a erişeceklerini söylemekte.

Google Chrome 54’ün stabil versiyonu’nun 6 Aralık Salı günü tüm kullanıcılara sunulması planlanmakta. Eğer o zamana kadar beklemek istemiyorsanız Chrome Beta sayfasından yeni sürümü takip edebilirsiniz. Ufak bir hatırlatma olarak stabil sürüme göre beta sürümlerin birçok açık, hata veya çeşitli problemler barındırabileceğini göz ardı etmeyin.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi (Güncellendi)

Önceki haber

Windows 10 için Instagram Masaüstü Uygulaması Yayınlandı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer