SağlıkYaşam

Ramazan’da Kilo Almamanın 10 Yolu

0
Diyetisyen Serpil Doğanay
  1. Havalar sıcak geçtiği için su dengenizi koruyun. İftar ile sahur arasında 8 bardak su için.
  2. Sahura mutlaka kalkın ve tekrar uyuyana kadar 4 bardak daha su için.
  3. Sahurda kahvaltı tercih ederseniz, 2- 3 dilim az yağlı peynir, 1 haşlanmış yumurta, domates, salatalık, birkaç dilim esmer ekmek, 1 porsiyon kuru ya da taze meyve ve açık çay, ıhlamur, soğuk içecek isterseniz 1 bardak ayran ya da 1 bardak süt.
  4. Sahurda ana yemek isterseniz, 1 porsiyon sebze, kurubaklagil yada et- tavuk yemeği , yanına yoğurt ya da ayran ve birkaç dilim esmer ekmek.1 porsiyon meyve.
  5. İftar da birkaç hurma ya da birkaç zeytinle beraber su içerek başlayın.1 kase çorbayı küçük kaşıkla ve yavaş yavaş için, ana yemeğe geçmeden 1 kase salata yiyin, salata yemek, yeme hızınızı azaltarak devamında yiyeceğiniz yemekten daha fazla keyif almanızı ve daha çabuk doymanızı sağlar. Yemeğinize yakışma durumuna göre 1 kase cacık yada 1 bardak ayran tokluk ve serinlik verir.
  6. İftarda pide miktarını olabildiğince küçük tutun, lokmalarınızı da küçültüp daha fazla çiğneyin. Hem sindiriminiz rahat olur hem de daha çabuk doyarsınız.
  7. İftar sonrası sindirimi rahatlatmak için rezene, papatya, anason ve tarçın çayı içebilirsiniz.
  8. İftar sofrasından kalktıktan 1,5 saat sonra, 3 gün taze  meyve,  1 gün hafif 1 porsiyon sütlü tatlı tercih edebilirsiniz.
  9. Meyve ya da tatlı yedikten 1, saat sonra uyursanız mide şikayetleriniz azalır.
  10. Bu önerilere uyup, iftardan 1-1,5 saat sonra hafif tempolu yarım saatlik yürüyüş de yaparsanız kilo almaz belki de kilo verirsiniz.

Serpil Doğanay
1974 yılında Niğde’de doğan diyetisyenimiz, 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirdi. 1996 – 1998 yıllarında Nişantaşı Nutra Slim Sağlıklı Zayıflama Merkezinde, 1999 – 2001 yıllarında aynı kurumun Kadıköy şubesinde çalıştı. 2001 – 2003 yıllarında Med-Line Özel Poliklinikte beslenme ve diyet bölümünü kurdu. 2003 – 2005 yıllarında Beykent Tıp Merkezinde diyet bölümünü hizmete başlattı. 2005’den bugüne kadar Lazerart Estetik merkezinde diyet bölümünde danışanlarına hizmet vermektedir. 2003 – 2014 yıllarında Unimed Beslenme ve Diyet Danışmanlığı görevine devam etmektedir. Özellikle obezite ve hastalıklarda beslenme (D.M. , V.C. Hastalıkları, kalp-damar hastalıkları , böbrek hastalıkları gibi.) konularına yoğunlaşmış olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

8 Kötü Şöhretli Suç Fotoğrafı

Önceki haber

Bayram ve Sağlıklı Beslenme

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık