SağlıkYaşam

Sürekli Yorgun Hissetmenizin 7 Sebebi

1

Yorgunluk sürekli hissettiğimiz ve bizi bunaltan bir his, bazen bunun sebebini anlayamıyoruz hatta kendimizi tembel olarak görüyoruz ve hatta yorgunluğu kabul edip bu şekilde yaşıyoruz. Yorgunlukla ilgili genel kanı uykusuzluk olsa da aslında uykusuzluktan çok daha fazlası.Yorgun hissetmemizin ve enerjimizin olmamasının tek nedeni uykusuzluk değil. Yaptığımız ya da yapmadığımız küçük şeyler bizi hem fiziksel hem de mental olarak yorabiliyor. Aşağıda farkında olmadan, kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilecek şeylerden bahsedeceğim. Bunun yanında basit önerilerle hayatınızı daha az yorgunlukla geçirebilmeniz için önerileri de bu yazının içinde bulabileceksiniz.

 

1.Yorgunken Spor Yapmıyorsanız

Enerjinizi korumak için spor yapmamak aslında umduğumuzun aksine vücudumuzun enerji tasarrufu yapmasını değil, daha yorgun hissetmemizi sağlıyor. Uzmanlar, yetişkinlerin haftada 3 gün en az 20 dakika spor yaptıklarında kendilerini daha az yorgun hissettiklerini vurguluyorlar. Yani spor yapmak enerjimizi arttırıyor. Kendinizi yorgun hissetttiğinizde, koltuğuna uzanmak yerine kısa bir yürüyüşe çıkmak size çok daha iyi gelecek.

Sabahları Uyanma Problemi

Sabahları Uyanma Problemi

2.Yeterince Su İçmiyorsanız

Az su içmek ya da yeterince su içmemek enerji seviyemizi düşürüyor. Yeterince su içmediğimiz için vücudumuzdaki kan koyulaşıyor ve bu kalbimizin daha az verimli kan pompalamasına yol açıyor. Bu şekilde kaslarımıza ve organlarımıza oksijenin ulaşma hızı da azalıyor. Bu yüzden gün içinde yeterince su içmeye dikkat etmeliyiz.

 

3.Yeterince Demir Tüketmiyorsanız

Vücut demirsiz kaldığında kendinizi güçsüz ve rahatsız hissedersiniz, bunun yanında  odaklanma güçlüğü de yaşamanız olağan. Ayrıca demir kansızlık riskini de azaltır. Yağsız et, fasulye, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir içeren yiyecekler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

4.Mükemmelliyetçiyseniz

Kendimize imkansız ya da ulaşılması çok güç hedefler koyduğumuzda, ve sonunda sonuçtan tatmin olmamak çok can sıkıcı bir durum. Hem fazladan vakit hem de enerji harcayarak amacımıza ulaşamadığımızda enerjimiz düşüyor. Bu yüzden ulaşılabilir hedefler koymakta fayda var.

 

5.Kahvaltı Etmiyorsanız

Yiyecekler vücudumuzun benzini gibidir, uykudayken vücudumuz akşam yediğimiz yemeği sindirmeye devam eder. Bu şekilde vücudunuzda kan popmpalanması ve oksijen akışı kolaylaşır. Bu sebeple sabah uyandığınız zaman kahvaltı ederek gece harcanan enerjiyi tazelemeniz gerekir. Sağlıklı bir kahvaltı ettiğiniz zaman gün içinde yorgun hissetmeyeceksiniz.

Sürekli Yorgunluk

Sürekli Yorgunluk

 

6.Dağınık Bir Ortamda Bulunuyorsanız

Dağınıklık insanı yorar, odaklanmanızı ve beyninizin bilgiyi algılamasını zorlaştırır. Bu yüzden bulunduğunuz alanın dağınık olmadığından emin olun, bu eviniz, odanız, ofisiniz ya da masanız olabilir. Bulunduğunuz yeri derli toplu tutmak sizin daha verimli bir gün geçirmenizi sağlayacak.

 

7.Yatakta E-Postalarınızı Kontrol Ediyorsanız

Tablet, telefon ya da bilgisayarınızın ışığı uyku ve uyanıklık düzenlemesini yapan hormonunuzu kötü etkiler. Uzmanlara göre yatmadan 1 ya da 2 saat önce tablet, bilgisayar ve telefondan uzak durmak gerekiyor. (Biraz zor bir durum fakat uyku probleminiz varsa denemekte fayda var).

 

Yukarıda sıralanan maddelerin dışında enerjimizi çoğaltacak ve yorgunluğu giderecek başka yollar da vardır eminim. Ama en önemlisi sağlıklı bir yaşam. Uyku düzeni, sağlıklı beslenme, hayatımızın düzenli olması bizi yorgunluktan kurtaran etmenler.

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Dünya Kupasının En Yakışıklı Futbolcuları

Önceki haber

Sunum Yaparken Söylememeniz Gereken 10 Şey

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık