AppleMobilSosyal MedyaTeknoloji

Apple WWDC 2014 Etkinliğinde Tanıtılan Herşey

3

Apple tarafından düzenli olarak yapılan WWDC (Worldwide Developers Conference) etkinliğinin 2014 yılı tanıtımına ait tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

OS X Yosemite

OS X Yosemite

OS X Yosemite

Apple tarafından tanıtımı yapılan ilk ürün OS X Yosemite (OS X 10.10) oldu. Mobil işletim sistemi iOS 7 ile birlikte tasarıma getirilen düz öğeler (flat) OS X Yosemite için de baştan tasarlanmış durumda. Ayrıca menu bar’ı değiştirebileceğiniz ve dock görünümü elde edebileceğiniz Dark Mode, Arama ekranında iTunes ve Apple Maps sonuçlarını görüntüleme de diğer yenilikler arasında.

OS X Yosemite ile birlikte Mail ve Safari uygulamalarıda güncellenmiş durumda. Artık kullanıcılar 5GB’lık bir e-postayı rahatlıkla gönderebilecekler. Safari içerisinde tasarımsal değişiklikler ve geliştirmeler mevcut.

AirDrop için yapılan geliştirmeler ile artık iPhone ve Mac arasında dosya transferi mümkün hale getirilmiş.

iCloud Drive

OS X Yosemite ile birlikte Apple iCloud Drive özelliği gelmekte. Finder içerisinde çalışan iCloud Drive sahip olduğunuz tüm Apple ürünleri ile senkronize olmakta. Windows kullanıcıları da iCloud Drive’da sakladığınız dosyalarınıza izin vermeniz durumunda erişebilmekte.

iOS 8

Apple iOS 8

Apple iOS 8

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS için iOS 8 sürümü de WWDC etkinliğinde tanıtılan bir diğer heyecan konusuydu. iOS 8 ile birlikte Mail uygulaması ve dokunmatik özellikleri geliştirilmiş, kolaylaştırılmış durumda. Spotlight aramaları Wikipedia, App Store ve iTunes kaynakları ile güçlendirilmiş durumda.

iOS 8 ile birlikte tanıtılan bir diğer yenilik de hızlı aksiyon almanıza olanak sağlayan anında cevaplama özelliği. Bu özellik sayesinde bildirimlerinizi kontrol ederken aynı ekranda istediğiniz mesajlara anında cevap verebilmeniz.

Apple iOS 8 - Hızlı Mesajlaşma

Apple iOS 8 – Hızlı Mesajlaşma

Mesajlar ekranı içerisinde yapılan güncelleme ile artık katıldığınız herhangi bir grup sohbetinden ayrılabilir, kendinizi rahatsız edilmek istemiyorum moduna alarak alacağınız bildirimleri engelleyebilir, bulunduğunuz konumu paylaşabilir, ses ve video mesajlarını gönderebilirsiniz. Gönderilen ses ve video dosyaları kendilerini iki dakika içerisinde imha etmekte.

Fotoğraf uygulaması ayrıca gelişmiş düzenleme seçenekleri ile tanıtılan bir diğer yenilik. Fotoğraflarınız üzerinde keskinleştirme ayarları yapabilir, renk dengesini kontrol edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tüm değişiklikler iCloud ile tüm Apple cihazlarında etkin olacaktır. Fotoğraf uygulamasına ait bu geliştirmelerin Mac için gelecek yılın erken zamanlarında geleceği bildirildi.

iOS 8 beta sürümü yazılımcılar için bugünden itibaren kullanımda, herkese açık versiyonu bu sonbahar da bizlerle buluşacak.

QuickType

Apple tarafından tanıtılan bir diğer yenilik QuickType adı verilen ve klavyenizde yazı yazarken sıklıkla kullandığınız kelimeleri öğrenerek size kullanım kolaylığı sağlayan gelişmiş bir teknolojiyi vaat ediyor.

HealthKit

Apple tarafından resmi olarak açıklanan diğer bir yenilik ise HealthKit. Mayo Clinic şirketi ile birlikte geliştirilen uygulama sayesinde günlük sağlık kontrolü yapmanız mümkün olacak. Kan basıncınız, kilo ve çeşitli sağlık bilgilerinize anında erişebileceksiniz. Ayrıca bu uygulama sayesinde günlük sağlık verilerinizde olağan dışı bir aktivite izlenildiğinde otomatik olarak doktorunuza sistem tarafından bilgi verilecek.

HealthKit

HealthKit

HomeKit

Apple tarafından tanıtılan HomeKit yine oldukça heyecanlandırıcı bir diğer yenilik. Kullanıcılar ses komutlarını kullanarak tüm bağlantılı cihazları açıp-kapatabilir ve ışıkları söndürebilir.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Mortal Kombat X Geliyor

Önceki haber

Instagram 6.0 ile Yepyeni Bir Deneyim

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Apple