İlişkilerYaşam

İlişkide Yapılmaması Gereken 10 Altın Kural

0
İlişkide Yapılmaması Gereken 10 Altın Kural

1) Yalan Söylemeyin

İlişkilerde zaman zaman karşı taraf üzülmesin ya da sinirlenmesin diye yalan söylenir. Bahanemiz hazırdır; öğrenseydi kalbi kırılacaktı, onun yerine beyaz yalan söyledim. Yalan söylemek yerine dürüst olmayı seçin. Yalan yalanı doğurur diye boşuna söylememişler. Ağrımayan başınızı ağrıtmaya ne gerek var, söyleyin doğruyu gitsin. Madem sonunun kötü olacağını düşünüyorsunuz, baştan başlamayın.

img4

2) Aldatmayın

Aldatmak nedir? İçeriği çok kapsamlı olmakla birlikte her bireye göre farklı şekilde değerlendirilip yorumlanabilir. Bazı kişilere göre sevgililerinin yada eşlerinin başka kişilere bakması ya da başka kişileri düşünmesi aldatma olarak değerlendirirken bazı kişilere göre sadece cinsel aktivitede bulunması aldatma olarak değerlendirilebilir. Eğer ille de başka bini istiyorsanız önce sevgilinizden ayrılın.

3) Aşağılamayın

Aşağılama veya küçümseme, bir insanın, bir durumu veya bir kimseyi, kendinden daha az sahip olduğu değerler için kendinden küçük görmektir. Bu kavram çoğu zaman kibir ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Herkesin farklı yetenekleri vardır. Kimse sizinle eşdeğer değildir. Kimisi lezzetli yemek yaparken, kimisinin ki samandan farksızdır. İlişkide önemli olan birbirini tamamlayabilmektir. Karşı tarafın eksiklerini kapatmaya çalışarak daha mutlu bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. Emin olun o da sizin için aynı şeyi yapacaktır.

img5

 

4) Saygı Çerçevesini Aşmayın

Saygı hem kendimize hem de etrafımızdakilerle göstermemiz gereken bir davranıştır. İnsanın en başta kendisine saygısı olmalıdır. Büyük, küçük, yaşlı, genç demeden saygı göstermelidir insan. İlişkilerde en önemli unsurlardan biridir saygı. İşin içine bir kere küfür, el kol hareketi, hakaret girdimi ilişkinin gidişatı değişir. Böyle bir harekete maruz kalırsanız bir kere uyarın. Herkes hata yapabilir. Sinir anında karşı taraf yanlış bir davranış sergilemiş olabilir. Ancak ikinci kez tekrar edildiğinde affetmeyin. Çünkü bu artık alışkanlık haline gelmiş demektir.

5) Sahte Davranmayın

Ne olursa olsun ilişkilerinizde sahte davranmayın. Kendiniz gibi olun. Doğallık çok güzeldir. Zaten sizi seviyorsa siz olduğunuz için seviyordur. Karşı taraf sahte davrandığınızı fark ettiğinde sizden soğuyacaktır. Çok sinirlenmiş ve ya çok kırılmış olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sakinleşmeyi beklemek, doğru zaman geldiğinde saygı çerçevesi içerisinde karşı tarafa sizi rahatsız eden konunun veya davranışın ne olduğundan bahsedin. Sorunların üstünü sakın kapatmayın. Damlaya damlaya göl olur demiş atalarımız. Göl olmadan sorunlarınızı çözün.

img6

6) Agresif Olmayın

Hepimiz sinirleniriz. Önemli olan kendimizi kontrol edebilmektir. Sinirlendiğimizde ağzımızdan zehirli oklar gibi çıkar laflar. O zaman ne dediğimizi bilmeyiz, ne gelirse ağzımıza söyleriz. Karşımızdakini incitip, kırma korkumuz yoktur. Çünkü o an mantığımız devre dışıdır. Kalp atışlarımız yavaşladığında, mantığımız devreye girmeye başladığında pişmanlık duygusu içimizde yayılır. Bu pişmanlıkları yaşamamak için kişi kendini kontrol etmeyi öğrenmelidir. Bunun için nefes egzersizleri yapabiliriz. İlişkilerde taraflar birbirlerinde huzur ararlar, unutmamalıyız.

7) Maddiyatçı Olmayın

Evi olsun, arabası olsun, parası olsun ama her şeyden önce saygı, sevgi, güven olsun. Para bir şekilde kazanılır. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Birlikte çalışır para biriktirirsiniz. Tamam, refah istiyoruz hepimiz. Hiç parasız da olmaz haklısınız. Ama karşı tarafı seviyorsanız sırf az para kazanıyor diye de ilişkinizden vazgeçmeyin. Hiç belli olmaz her an terfi edebilir veya iş değişikliği yapıp farklı bir pozisyonda işe başlayabilir.

img8

8) Abartı Giyinmeyin

Ne gerek var dekolte giyinmeye. Etraftaki erkeklerin vücudunuzun açıkta kalan yerlerine bakması karşı taraf için rahatsız edici olabilir. Karşı tarafın ailesi ile gidilen bir yemekte kıyafetinize özen göstermenizde yarar var. Özellikle büyüklerimiz bu konularda fazlasıyla hassas. Giyinmenin yanı sıra saç ve makyaj da önemli tabi. Doğal olmaya özen gösterin. Çok simli bir far yerine daha doğal tonlarda bir far seçimi yapmak daha iyi olabilir.

9) Ukalalık Yapmayın

Bırakın haklıyım havalarını. Siz kendi açınızdan haklıyken, karşı tarafta kendi açısından haklı olabilir. Hepimiz farklı pencerelerden bakarız. Objektif olmakta yarar var. Hep ben ile cümleye başlamayın. İlişkiler 2 kişiliktir. Karşınızda ki insanın duygu ve düşüncelerine önem verdiğinizi mutlaka hissettirin.

img9

10) Bakımsız Olmayın

Ne çok abartı ne çok bakımsız olun. Kararında olmasına dikkat edin. Ne çok mini bir etek giyin ne de modası geçmiş uzun basit bir etek. Yataktan kalktığınız kıyafetlerle karşı tarafı karşılamayın. Ona değer verdiğinizi ona hissettirin. Mutlaka her gün duş alın. Yağlı saçlar ve ter kokusu karşı taraf için pek hoş olmayabilir. Ve ne olursa olsun gülümseyin. En güzel aksesuarımız gülümsememiz.

Berceste Arıkan
Biraz nevreste, biraz sünceste, biraz kereste ama aslen Berceste. Uçuk kaçık deseler de yeni evli, oturaklı, kibar ve efendi. 1989 İstanbul doğumlu, “Plaza Çalışanı” her gün egzoz dumanı soluyan, evine gidip kocasına yemek hazırlayan bir hanımefendi. Yine hep beraberiz, yepyeni yazılarla çok dinamik bir dönem bizi bekliyor.

Twitter, Facebook ve LinkedIn Paylaşımlarınızın Dikkat Çekmesini Nasıl Sağlarsınız: Sosyal Medya Rehberi

Önceki haber

Milletimizin Başı Sağolsun

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: İlişkiler