Evcil HayvanYaşam

Minicik Bir Kedi ve Umut Bu Toprakları Terk Etmedi

1
Minicik Bir Kedi ve Umut Bu Toprakları Terk Etmedi

Ülkemiz çok zor günler geçirirken, sizleri belki biraz iyi hissettirecek bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Kadıköy Belediyesi‘ne bağlı bir semtte oturuyorum ve mahallemizde çok fazla kedi ve köpek var. Bizim yan apartmanımızda bana göre dünyanın en iyi insanlarından biri oturuyor. Çünkü bu bahsettiğim kişi sabah, öğlen, akşam ve gece olmak üzere mahallemizin hayvanlarını besliyor. Hangisinin ne yemeyi sevdiğini, hangisinin kimin çocuğu olduğunu, kaçıncı kuşak olduğunu, cinsiyetlerini, yemek yemek için üst mahalleden mi aşağıdan mı geldiklerini kısacası her şeylerini biliyor. Ve tabii bunun karşılığından hayvanlar da onu tanıyorlar ve onu gördüklerinde miyavlayarak, havlayarak, ona sürtünerek selamlarını esirgemiyorlar. Anlayacağınız akşam 6 gibi bizim apartmanın önü bir restorana dönüyor ve tüm hayvanlarımız besleniyor.

Bu arada sarı bir kedimiz var aralarında arada hastalanıyor, sonra bir süre kayboluyor ortadan ve ardından iyileşmiş halde geri dönüyor. Bu kediyi merak edip “dünya’nın en iyi insanlarından biri olan” Orhun abiye sordum ve hastalandığında Kadıköy Belediyesini aradığını, onların gelip sarı kediyi aldığını ve iyileştiğinde Orhun abiyi arayıp aldıkları yere geri bıraktıklarını öğrendim. Önceleri bu beni çok tedirgin etti çünkü hasta sokak hayvanlarının tedavi görmeden uyutulduklarına dair bir sürü şey duymuştum.

Dün akşamüstü mahallemize Orhun abinin de tanımadığı bir kedi geldi, yüzü yaralıydı ve Orhun abiye bakarak yardım istiyordu, Orhun abi Kadıköy Belediyesini aradı ve bir süre sonra geldiler, geldikleri arabayı gördüğümde çok şaşırdım çünkü Animal Planet’te izlediğim hayvan polisleri ve barınakları ile izlediğim yabancı belgesellerdeki arabanın aynısıyla geldiler. Bunu görünce biraz rahatladım, daha sonra hayvanı nasıl yakalayacaklarını düşünüp tedirgin oldum çünkü bu işi ne kadar iyi bildiklerinden emin değildim. Sonradan öğrendiğime göre gelen iki kişiden biri veterinermiş ve 7 yıldır bu işi yapıyormuş, diğeri ise işinde çok usta olan ve hayvanlara zarar vermeden yakalayıp onların dilinden anlayan biriydi. Hiç zarar vermeden kediyi aldılar arabaya koydular, Orhun abinin telefonunu aldılar ve kediyi iyileştirdikten sonra onu arayıp kediciği aldıkları yere geri getireceklerini söylediler.

Kadıköy Belediyesi - Hayvan Nakil Aracı

Kadıköy Belediyesi – Hayvan Nakil Aracı

Onlar gittiklerinde içim çok rahat etti çünkü amaçlarının gerçekten sokak hayvanlarını iyileştirmek ve korumak olduğuna emin oldum. Kadıköy Belediyesine bu hizmeti için çok teşekkür ediyorum, en azından kötü bir güne biraz huzur kattı.

İnsanlar, çocuklar, gençler ölürken ve bazen bazıları tarafından umursanmazken bir kedi için bunu yapabilen ve bunu gerçekten onları sevdikleri için yaptıkları ortada olanlara güvenebileceğimizi biliyorum. Eğer hasta, kötü durumda bir sokak hayvanına rastlarsanız Kadıköy Belediyesini (444 55 22) arayabilirsiniz, onlar hayvanı aldıktan sonra hayvanı takip etmeniz ve bilgi almanız mümkün. Hiçbir canlı acı çekmeyi hak etmez, yardım edelim, umursayalım…

Çağrı

Ben de bu yaşananlara tanıklık etme şansını yakaladım o nedenle söyleyeceklerim var. Öncelikle suratı yara bere içinde kalmış olan kediciği büyük bir özveri ile, incitmeden yakalayan Kadıköy Belediyesi çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Siyaset’ten ayrı olarak ele aldığımızda bu yapılan hiç kuşkusuz ki insanlığın en temelinde olması gereken vicdani duygularımızı mest etmiştir.

Bunun ile birlikte yine kediciğimiz yakalanırken etraftaki duyarlı vatandaşlar gelip konu hakkında bilgi aldılar. Hepsinin korkusu aynıydı, uyutacaklar mı? Alıp, götürüp öldürecekler mi? Halkımız bu konuda endişeli, farkındalığı her ne kadar yüksek olan bir kitle Kadıköy’de yaşıyor olsa da insanlar gündem de yaşanan olaylardan sonra büyük bir korku içerisinde. Hiç kimsenin can güvenliği sokaklarda yok, bırakın hayvanları, insanlar evlerinden ekmek almaya çıkıp geri dönemeyebiliyorlar. Biz kendimizce, kendi mahallemizde, gözlerimizin önünde yaşanan bu olayı siz değerli okuyucularımıza aktarmak istedik. En azından hala sizin-bizim gibi, yaşayan varlıklara saygı duyan, onları koruyup kollamaya çalışan, mümkünse onlara yardımcı olmak isteyen insanlar bu toplumun içinde varlıklarını sürdürüyor.

Umut henüz bu toprakları terk etmediğine göre karamsar olmanın hiçbir anlamı yok, yepyeni ve güneşli günler göreceğimizden de en ufak bir şüphem yok.

Not: Tekrar hatırlatalım, yaralı hayvanları Kadıköy Belediyesi’nin Çağrı Merkezi olan 444 55 22 no’lu telefon ile arayarak kendilerine bildirebilir, onların yaşama dönmesinde üstünüze düşen sorumluluğu yerine getirebilirsiniz.

Not 2: Merak edenler olacaktır diye düşündüğüm için bu notu yazma gereği duydum, veterinere yaralı kedimizin durumunu sorduğumda yakın zamanda sağlığına kavuşturacaklarına inancının tam olduğunu belirtti.

Murat

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Hiç Mutlu Değiliz

Önceki haber

YouTube ile 1440p Video Desteği

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Evcil Hayvan