FacebookSosyal Medya

Popüler Sosyal Medya Sitesi Facebook’tan Yıldızlı Oylama

3
Popüler Sosyal Medya Sitesi Facebook’tan Yıldızlı Oylama

Güvenilir bir kaynağa göre, sosyal medya denildiğinde akıllara ilk gelen sosyal medya ağı olan Facebook yıldızlı oylamayı sitenin masaüstü versiyonu için olan sayfalarda sergilemek için test yapma aşamasında. Ekran görüntüleri ve canlı testler Facebook’un bir kısım kullanıcılarını yıldızlı oylamaya geçirdiğini göstermekte, bu şekilde ağ kullanıcılarına basit beğenmenin ötesinde bilgi sağlıyor.

Yıldız sisteminin sayfalarda kullanılması tamamen yeni bir durum değil; Facebook, masaüstünde Facebook kullananlardan yıldızlı oylama topluyordu ve bir süredir yerel bir aramayla içerik ve Zaman Tünelindeki uygulamalardaki yıldızlı oyları arıyordu. Yeni olan durum ise, bu bilginin iş ya da yer sayfalarında açıkça öne çıkan yerlerin sosyal ağın kendi içinde görünmesi.

Popüler Sosyal Medya Sitesi Facebook’tan Yıldızlı Oylama

Sosyal Medya sitesi Facebook’tan Yıldızlı Derecelendirme Sistemi

Bu değişim, eğer test safhasından genel bir uyarlamaya dönüşürse, Facebook kullanıcıları için birkaç büyük  gereksinim doğuracak. Birincisi genel üyeleri için, yer ve içerikleri kolayca beğenmenin ötesinde arttırılmış his derecesi bilgisi sağlıyor. Beğenme aslında belirsizliklerle dolu- kullanıcıların sempati, dayanışma, destek, ilgi hatta bazı durumlarda beğenmeme hissi ile kullandığı bir tuş. Beğeni sayısı genel bilinci nasıl gösterdiğini belirten bir durum olsa da genel olarak insanların bununla ilgili tam olarak ne hissettiklerini belirtmemekte.

Yorumlar bir sayfayla ilgili hisleri daha açık gösterebilmeyi sağlıyor fakat beş yıldızlı sistem kullanım kolaylığını biraz irdelememizi sağlayan bir sistem, beğenme ve yorumlara oranla bilgi açısından ve daha kolay anlaşılabilir olduğundan daha iyi bir sistem olduğu çok açık. Facebook genel bilgi sağlayan, interaktif bir platform olmaya yöneldiğinde, kullanıcılarının kişiler, mekanlar ve diğer bir sürü şey için ne hissettiklerini daha detaylı belirtebilmelerini sağlamayı planladı.

İş için, bu oylamaların opsiyonel mi yoksa zorunlu mu olacağı henüz net değil, ama Facebook Yelp, Foursquare ve Angie’s List’le rekabet içinde olduğundan Facebook’un da bu oylamayı varsayılan olarak kullanacağını düşünebiliriz. Bunun anlamı Facebook’u iş için kullananlar için de bir değişim olacağıydı, Facebook’u kullanmak, kullanıcı servisini kullanmak mı yoksa sadece ağ içinde bir varlığa sahip olmak mı gibi soruları akıllara getiriyor. Beğenmek kolay fakat yıldızlı oylamayı kullanmak daha fazla efor ve etkileşim gerektiriyor.

Facebook’un sözcüsü aşağıdaki onaylama ve bilgiyi bu şekilde açıkladı:

Facebook’taki yıldızlı oylamayı hem mobil hem de masaüstü için büyütüyoruz, bu şekilde insanların etraflarındaki büyük işleri keşfetmelerini kolaylaştıracağız. Bu hem iş hem de tüketiciler için karlı. Yıldızlı oylamalar, insanların bir işi oylamaları, Haber Akışında görünmesini sağlamaları ve diğer kişilerin daha önce bilgileri olmayan işlerden haberdar olmalarını sağlıyor. Marka farkındalığı açısından da büyük bir kar sağlamakta.

Hatırlayabileceğiniz gibi, yıldızlı oylamalar, mobildeki Nearby’ın tanıtımıyla 2012’nin başlarında lanse edildi. Şimdi yıldızlı oylamaların görünürlüğünü popüler sosyal medya sitesinin masaüstü kullanımında sayfaların zaman çizelgesinin üstünde bulunarak ve haber akışında görünerek daha göze çarpacak hale getiriyoruz.

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Jean-Claude Van Damme Sıradışı Bir Şekilde Geri Döndü

Önceki haber

Spotify Sanatçılara Ne Kadar Kazandırıyor?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook