FacebookSosyal Medya

Facebook Kalbinizden Geçenleri Görebiliyor

4
Facebook Kalbinizden Geçenleri Görebiliyor

Geride kalan her gün, internet kullanımı esnasında vermiş olduğumu bilgiler ile büyük bir bilgi kütüphanesinin oluşmasına olanak sağlıyor. Kullandığımız dil, satın alma alışkanlıklarımız, arkadaşlarımız ve daha fazlası ile tüm bu verileri internet ortamına sunuyor ve karşımızdaki akıllı algoritmaların ellerine bırakıyoruz.

Ve şimdi oluşan bu büyük veriler ile Facebook kalbinizden geçenleri görebiliyor.

Facebook’un veri araştırma ekibinin en son önerisi link yapılarını inceleyerek kimin, kiminle romantik bir ilişki içinde olduğunu didiklemek üzerine. Buradan, eğer Facebook arkadaşlarınızdan biri -Ahmet diyelim- sizin hayatınızın farklı noktalarıyla alakalı bir bölgeye temas eden ortak arkadaşlara sahipse ve bu ortak arkadaşlar birbirleriyle yoğun bir biçimde bağlı değillerse, bu Ahmet’in sizin ya da çok yakın arkadaşlarınızdan birinin romantik partneri olmasının yüksek bir ihtimal olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Şirket, bunun hangi iletilerin haber akışında ekstra olarak öne çıktığına karar vermeye yardım ettiğini söylüyor. Facebook’ta veri bilimcisi olarak görev alan Lars Backstrom “Eğer hayatınızdaki en önemli insanların kimliğini saptamakta daha iyi bir iş çıkarırsak, Facebook’u çok daha iyi bir hale getirme şansımız da büyüyecek” diyor.

Tabii ki, bu Facebook reklamcılarının da işine yarayacak.

Bu yılın başında Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 58,000 gönüllü Amerikalı Facebook kullanıcısının katılımıyla, Facebook, beğenilere göre ırk, cinsiyet, madde bağımlılığı, ebeveyn ayrılıkları gibi özellikleri tahmin edebiliyor. Ve diğerleri cinsiyet, yaş, ne tür bir dil kullandığınız gibi demografik işaretleri irdeliyor.

Teknoloji’nin geldiği bu son nokta biraz korkutucu. Günümüzün en popüler iş alanlarından biri olan veri madenciliği ile yukarıda detaylarını verdiğimiz tüm bilgilere mantıklı bir algoritma ile ulaşmak mümkün ve çok yakın bir gelecekte bu tip örneklerin çoğalacağını düşünüyoruz. Kendinizden bile sakladığınız sırlarınız var ise yakın gelecekte sosyal medya siteleri ile bu sırların açığa çıkması, günlük alışkanlıklarınız neticesinde mümkün olabilecek.

Kullanılan Görsel: ashton, Flickr (miss.libertine)

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Windows, Mac ve Linux için Firefox 25 Yayınlandı

Önceki haber

Twitter Ana Sayfası Fotoğraflar ile Zenginleştirildi

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook