InstagramMobilSosyal MedyaTeknoloji

Windows Telefonlar için Instagram

3
Windows Telefonlar için Instagram

Microsoft’un Windows Telefonlarına sonunda Instagram geliyor.

Abu Dabi’de yapılan Nokia Dünya konferansında yapılan bir duyuruyla, Nokia, tüm zamanların en çok indirilen uygulamalarından olan sosyal medya – fotoğraf paylaşım uygulamasının yakında Microsoft’un mobil işletim sistemine ve dolayısıyla Windows Telefonuna geleceğini söyledi. Instagram, Windows işletim sistemli telefonlarda birkaç hafta içinde kullanılabilir duruma gelecek.

Birçok kişi bunun asla olamayacağını düşünüyordu. Çoğu uygulama geliştiricileri gibi, Instagram da, Windows Telefonları için uygulama geliştirdiği konusunda ağzı sıkıydı ve Windows Telefonlarında Instagram uygulamasının olmaması Microsoft’un Apple ve Google’a karşı çok zayıf kaldığının bir göstergesiydi.

Instagram’ın Ceo’su Kevin Systrom, 2012’nin başlarında, Android uygulmasının tanıtımından ve ardından gelen onlarca milyon dolarlık indirmeden kısa bir süre önce bu platformun bir öncelik olmadığını söylemişti. Kısa bir süre sonra Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Bu ödeme günü Windows Telefonu için değil, Apple’ın iOS’u ve Google Android içindi ve uygulama geliştiricilerine ulaşmak için kullanılan bir yoldu.

Haziran ayında, Instagram’ın yeni video özelliklerinin açıklandığu bir etkinlikte, Systrom daha yumuşak bir tavırla Windows Telefonları ile ilgili sorulara cevap verdi ve şirketin platformla ilgili herhangi bir açıklama yapacak bir duruma sahip olmadığını söyledi.

Systrom bir basın açıklamasında “Bizim esas amacımız kullanmak isteyen herkese Instagram’ı ulaştırmak” dedi. Ayrıca “Windows Telefonları kullanıcılarının Instagramı, gelecek haftalarda güzel anları yakalamak ve paylaşmak için kullanmalarını dört gözle bekliyoruz” diye ekledi.

Resmi Instagram uygulamasından ziyade Nokia, akıllı telefonu Lumia 1020’yi Temmuz ayında tanıttığında Windows Store’da resmi olmayan birkaç farklı versiyonu bulunmaktaydı. Lumia 1020 muhtemelen en iyi kameraya sahip olan akıllı telefon,  daha üstün optikler ve yazılımla, 41 megapixel güzelliği birleşince piyasadaki en iyi fotoğraf çeken akıllı telefon halini aldı.

Nokia, kamera teknolojisini çok iyi biliyor, fakat Windows Telefonlarında en iyi fotoğraf uygulamaları açısında hayal kırıklığı yarattı. Geliştiriciler Nokia’nın kamerasını beğenmiş olabilirler ama Amerika’da %5’den az ve Avrupa’da %7 civarında pazar payı olan bir platformu desteklemek istemediler. Windows Telefonlarının benzersiz düz arayüzü de Microsoft’un uygulama geliştiricilerini etkilemesini zorlaştırıyor çünkü iOS ya da Android için varolan uygulamaları Windows Telefonları için düzenlemek yerine Microsoft’un tasarım dili için yeniden hazırlamaları gerekiyor.

Nokia Windows Telefonları için Uygulama Geliştirmeye Öncülük Ediyor

Yani Nokia en iyi kameraya sahipken en popüler fotoğraf uygulamasına sahip değil. Bu Nokia’nın mühendislerini bir süre için hayal kırıklığına uğrattı. Nokia için cevap, Microsoft’un geliştiricilerin harekete geçmelerini beklemek yerine Windows Telefonları için öncü haline gelmekti.

Lumia 1020’yle beraber, Nokia, Lumia cihazları için kamera uygulaması geliştirmek isteyenler için Nokia Image Software Developer Kit’i de tanıttı.

Haziran ayında, Nokia’da başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev alan Bryan Biniak International Business Times’a “Biz ‘Zaman hayati önem taşır’ diyerek kültürel düşünceyi geliştirmeye (Microsoft’ta) çalışıyoruz.” Hedeflerinize odaklanmak yerine, mali yılınızın sonunu beklemek, hiçbir işe yaramaz üstelik elinizde bugün satacak telefonlarınız varsa.”

Bu durum Microsoft’un, Nokia’nın ahize bölümünü almasını sağlayacak anlaşmayı sağladı, bu anlaşma, teoride, Nokia ve Microsoft’un çalışmalarının geliştiricilerin ilgisini çekebilmek için daha uyumlu olmaları üzerineydi.

Şimdilik geliştiricilerin Windows Telefonlara ilgisi hala Android ve iOS izinde. Mobil geliştirme firması olan Appcelerator’un yaptığı bir ankete göre, mobil geliştiricilerin sadece %40’ı Windows Telefonları için uygulama geliştirmekle ilgileniyor. Aynı geliştiricilerin %90’dan fazlası iOS için uygulama geliştirmek için çok daha fazla ilgililer.

Instagram, kullanıcıları Windows Telefonlarına daha ilgili hale getirmeli. Kullanıcıların gittiği ve geliştiricelerin takip ettiği. Bunun tersi de doğru: geliştiricilerin gitmesi ve kullanıcıların sıklıkla takip etmesi gibi. Nokia hala tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan benzeri bir ikilemle yüzleşiyor çünkü Windows Telefonları için daha fazla uygulamayı devreye sokuyor, fakat Instagram uzun sürede çok daha büyük bir kazanç gibi görünüyor.

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

En Ölümcül Hayvanlar

Önceki haber

WordPress 3.7 Yayınlandı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Instagram