MobilTeknolojiYouTube

YouTube Mobil’in Yükselişi

2
YouTube Mobil’in Yükselişi


İnsanların telefonlarından ya da tabletlerinden herhangi bir şeye uzun süre konsantre olmalarını beklemek biraz zor bir ihtimal gibi görünüyor fakat YouTube bir istisna. Video servisi çok kolaylıkla mobil olarak kullanılabiliyor, YouTube’un açıklamasına göre küçük ekranlarla YouTube’a girmek artık geçen seneye kıyasla %25 olan YouTube trafiğinin %40’ını oluşturuyor. 2011’de ise mobil olarak YouTube trafiği sadece %6’ydı.

Google, Bir milyardan fazla mobil kullanıcı bazlı tek platform olmanın yalnızlığından kurtulmuşa benziyor.

Bu değişimi derinlemesine incelemek gerekirse, Facebook 1.15 milyar toplam kullanıcısından 819 (%73) milyon aylık kullanıcısının mobil kullanıcı olduğunu söylüyor. Bu kullanıcıların Facebook mobili en az 1 kere kullandığını unutmamak lazım, fakat tabi ki bu kullanıcılar ayrıca masaüstü bilgisayarlardan da giriş yapıyor olabilirler. Facebook, mobil kullanımla ilgili kesin ve tam bir yüzde vermiyor ama reklam kazançlarının %41’inin telefon ve tabletlerden geldiğini biliyoruz.

YouTube eski ürün yönetim direktörünün attığı tweet’e baktığımızda, YouTube’un uzun zamandır web ve Android tabanlı mobil işletim sistemleri için mükemmel bir deneyim sağlamak amacıyla yatırım yaptığını görüyoruz ve ayrıca daha yakın zamanda iOS için de yatırım yapmaya başladılar.

Özellikle, Hunter Walk (YouTube Eski Ürün Yönetim Direktörü) YouTube’un mobil takımını mobil ve kazanç için çok fazla talep yokken 2007’de oluşturduğunu söylüyor. Bütün videoları mobil formatlara göre kodladılar ve Apple ile YouTube uygulamasının iPhone’da önceden yüklenmiş olmasına üzerine bir anlaşma yaptılar.

YouTube’un mobil olarak artan önemi, Microsoft ile daha iyi bir iş çıkarmak için Microsoft mobil işletim sistemi destekli yüksek kalitede bir uygulama yaratma ihtiyacını doğurdu. Aylar sonra, Microsoft bir YouTube uygulaması tanıttı ama Google standartlarına uymadığı için bu uygulama kapatıldı. Bu ayın başlarında, Windows Telefonları için daha uygun bir YouTube uygulaması çıkarıldı. Bu uygulama şimdilik kullanıcıları sadece m.youtube.com mobil sitesine yönlendiriyor.

YouTube’un son mobil ürün haberi, Kasım ayında başlanması planlanan ve  kullanıcıların videoları çevrimdışı olarak kaydetme ve izlemesini sağlayacak olan bir yenilik içeriyor. Bundan önce, iOS ve Android tabanlı uygulamalar için çoklu görevi lanse etti. Bu özellikle YouTube’un büyük müzik video kütüphanesini kesintisiz müzik servisi olarak kullanan kullanıcılar için büyük kolaylık yaratıyor. (Çevrimdışı video seyredebilme) Bunlar kullanıcılardan iyi tepkiler almış durumda ve meydan okunamayacak kullanıcı üretimi olan videoların YouTube’un egemenliğinde olduğunun kanıtı durumunda.


Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Salesforce için Evernote

Önceki haber

Apple Etkinliğinde Tanıtılan Tüm Ürünler

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Mobil