EdebiyatEğlence

Erkekleri Yıldıran ve Okumaktan Vazgeçiren Kitaplar

2
Erkekleri Yıldıran Ve Okumaktan Vazgeçiren Kitaplar

Moby Dick kitaplığınızda tozlanıyor mu? Artık tozlu raflardan kitabı indirmek ve fethetmek zamanı gelmedi mi? Herkesin evinde olduğunu düşündüğüm bir pencere, rahat bir pencere önü koltuk, pencere önü koltuğun yanında içecekleri koyabileceği ufak ta olsa bir masa size lazım olan. Şimdi okumayı, kitabın kalınlığından ama çoğu zaman hakkında duyduğumuz “çok ağır kitap” sözlerinden dolayı ertelediğimiz en zor okunan kitaplar listemize bir göz gezdirin. Eminim sizin de gözünüze çarpacak olan 1 ve ya 2 kitap şu an kütüphaneniz de sizi bekliyor ve siz bu savaşı daha fazla erteleyemezsiniz. Hayatınızı değiştireceğine inandığım ve sadece kulaktan dolma bilgilerle okuyamadığınız ama sabırlı bir şekilde sizi bekleyen kitaplara bir bakalım.


Moby-Dick (Beyaz Balina)

Moby-Dick (Beyaz Balina)

Moby-Dick (Beyaz Balina) – Kitap Kapağı

Yazar: Herman Melville
Sayfa Sayısı: 740

Kısa Konusu: Roman, Amerikan edebiyatının başyapıtı kabul eden eserlerin üretildiği “Amerikan Rönesansı” diye adlandırılan dönemde yazılmıştır

Bana İsmail deyin” cümlesi ile başlayan roman, anlatıcı İsmail’in ağzından Kaptan Ahab adlı roman kişisinin Moby Dick adlı balinanın peşinde yaşadığı macerayı anlatır. İlk kez Ekim 1851’de Londra’da Richard Bentley tarafından ve Kasım 1851’de New York Harper&Brothers Yayınevi tarafından basılmıştır. Sonradan klasikleşen roman ilk yayınlandığı dönemde ilgi görmemiş, sadece 3000 adet satılmıştı. Yirminci yüzyılda ün kazandı, üzerine incelemeler yazıldı ve defalarca sinemaya uyarlandı. Simgesel okumalara açık bir kitap olan Moby Dick ile ilgili olarak; Ahab ve Moby Dick arasındaki çatışmanın birey ile doğa, Ahab ve gemi mürettebatı arasındaki çatışmanın birey ile toplum arasındaki gerilimi yansıttğı; Ahab karakterinin 20. yüzyılın diktatörlerinin habercisi olduğu; geminin Amerikan toplumunu, acımasız Ahab’ın ise acımasız kapitalizmi ifade ettiği şeklinde okumalar yapılmıştı.

A Brief History Of Time (Zamanın Daha Kısa Tarihi)

A Brief History Of Time (Zamanın Daha Kısa Tarihi)

A Brief History Of Time (Zamanın Daha Kısa Tarihi) – Kitap Kapağı

Yazar: Stephen Hawking ile Leonard Mlodinow
Sayfa Sayısı: 256

Kısa Konusu: Zamanın Kısa Tarihi, Büyük Patlama, karadelikler ve ışık konileri de dahil olmak üzere kosmolojinin çesitli konularını uzman olmayan okuyuculara açıklamaya çalışıyor. Ana amacı bu konulara giriş niteliğinde bilgiler vermekle birlikte, popüler bilim kitaplarının aksine, bazı karışık matematik denklemleri de açıklamayı hedefliyor. Kitabın 1996 baskısı ve daha sonraki baskıları zamanda yolculuk olasılığını, solucan deliklerini ve zamanın başlangıcında kuantum tekilliği olmayan bir evrenin olasılığını tartışıyor. Bu kitabın neden erkekler tarafından tercih edilmediğini kısa konusundan da anlayabilirsiniz.

Don Quixote (Don Kişot)

Don Quixote (Don Kişot)

Don Quixote (Don Kişot) – Kitap Kapağı

Yazar: Miguel de Cervantes Saavedra
Sayfa Sayısı: 1008

Kısa Konusu: La Mancha’da yaşamakta olan 50’li yaşlarındaki emekli bir centilmen olan Don Kişot, şövalyeleri anlatan kitaplara takıntılıdır ve yazılan her şeyin doğru olduğunu düşünmektedir. Don Kişot, Sancho Panza ve Rosinante ile birlikte umarsızca şövalyelik günleri tasarlarken, etrafındaki insanlar onun yavaş yavaş çıldırdığını düşünür. Dulcinee du Toboso, Don Kişot’un hayalinde canlandırdığı ve onunla birlikte maceralar kurduğu sevgilisidir. Don Kişot, yani Senyor Kesada; halkını, vatanını çok seven bir insan olduğu için olsa gerek Sancho Panza’yı da yanına alarak Don Kişot oluyor. Kitapta da sözü edildiği üzere Don Kişot, mazlumları korur ve de kötülere göz açtırmaz.Fakat her zaman yere yıkılır.

Foucault’s Pendulum (Foucault Sarkacı)

Foucault’s Pendulum (Foucault Sarkacı)

Foucault’s Pendulum (Foucault Sarkacı) – Kitap Kapağı

Yazar: Umberto Eco
Sayfa Sayısı: 656

Kısa konusu: Okült komplo teorileri hakkında gereğinden fazla yazı okuduktan sonra, üç yayımevi çalışanı (Belbo, Diotallevi and Casaubon) eğlence olsun diye kendi komplosunu uydurur. Bu satirik entellektüel oyuna “Plan” ismini verirler. Plan bu üçünde gittikçe daha derin bir saplantı haline gelir ve bazen sadece bir oyun olduğunu unuturlar. Daha da kötüsü, diğer komplo teoristleri de plan hakkında bilgi edinirler ve ciddiye alırlar. Belbo kendini Tapınak Şövalyelerinin kayıp hazinesinin anahtarına sahip olduğuna inanan ciddi bir gizli örgütün hedefi olarak bulur.

Ulysses ( Ulyyses)

Ulysses

Ulysses – Kitap Kapağı

Yazar: James Joyce
Sayfa Sayısı: 1040

Kısa Konusu: : İlk defa Amerikan dergisi The Little Review’da Mart 1918’den Aralık 1920’ye kadar seri olarak yayınlanmış, daha sonra Şubat 1922’de Sylvia Beach tarafından bütün olarak kitap haline getirilmiştir. Modernist literatürün en önemli çalışmalarından biri olarak kabul edilir. Ulysses, Leopold Bloom’un sıradan bir günde, 16 Haziran 1904, Dublin’den geçişini anlatır. (Joyce’un evleneceği kadınla, Nora Barnacle, ilk defa buluştuğu gün). Ulysses, Odysseus isminin, Homer’in şiiri Odyssey’inin kahramanı, Latinleştirilmiş seklidir ve kendi karakterleri ve olayları ile şiirinkiler arasında bağlar kurar. (Örneğin Leopold Bloom’un Odysseus’a benzerliği, Molly Bloom’un Penelope’ye, ve Stephen Dedalus’un Telemachus’a)


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Facebook Beğen Butonu Değişti

Önceki haber

Felsefe Yok Edilme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Edebiyat