FacebookGoogle+Sosyal Medya

Google ve Facebook Partnerliği

1
Google ve Facebook Partnerliği

Arama motoru devi Google, sosyal medya devi Facebook ile iki şirketin de kendi ile ilgili en büyük gelir kaynakları olan internet reklamcılığı için bir partnerlik anlaşması yaptığını duyurdu. Google, kendi pazarlama müşterilerine yardım etmek için Facebook’un gerçek zamanlı teklif değişimi olan FBX’e katılacak.

Google, bu partnerliğin ne zaman meyve vermeye bşlayacağıyla ilgili belirli bir zaman dilimi vermiyor. Bununla birlikte şirket, müşterilerinin “birkaç ay içerisinde” FBX üzerinden DoubleClick Bid Manager ile ortak alana ulaşıp satın alım yapabilecekler.

2012 Haziran ayında yayına giren Facebook Exchange, üçüncü parti websitelerini takip eden ziyaretçileri hedef alıyor ve ziyaretçilerin bıraktıkları çerezleri (cookies) takip ederek reklamcılara, reklam teklifi verme olanağı sunuyor. Bu ziyaretçiler daha sonra Facebook’a geri döndüklerinde ilgilendikleri konulardaki reklamları görüntülüyorlar.

DoubleClick Bid Manager, bu arada Invite Media tarafından ortaya çıkarılan bir reklam platformuydu. Google 2008’in Mart ayı içerisinde  DoubleClick satın aldı. Ve 2010 yılının Haziran ayı içerisinde özelleştirilmiş reklam platformu olarak kullanmaya başladı. (Reklam verenler için)

Ekip Google’daki rolünü aşağıdaki gibi tanımlıyor:

75 ülkeden fazla müşterimizin düzinelerce özel ya da genel değişimlere ulaşımına yardım ediyoruz ve çift haneli çeyreğin üstünde harcamada çeyrek büyüme görmeye devam ediyoruz, son çeyrek bizim için en büyüğüydü. Reklamcılara ve ajanslara bütün cihaz ve formatlara göre programlama yapabilmeleri için teknolojimize önemli ölçüde yatırım yapmaya devam ediyoruz.

İnternetin bu iki dev firmasının bir arada çalışması harika bir his yaratıyor. Fakat yine de bu Google ve Facebook’un hırçın rakipler olmadığı anlamına gelmiyor.

Daha çok Google’ın Facebook’a yaklaştığını açıkça görebiliyoruz. Öncelikle duyuruyu Facebook değil, Ayrıca bu Google için stratejik bir hareket. Google,  DoubleClick müşterilerini mutlu etmek istiyor. İşin garip olan kısmı, şirket Facebook’un bu işten büyük çıkar sağlamasına rağmen devam etmekte çok kararlı, özellikle geçen haftanın haberlerine bakıldığında.

Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Gmail Giriş Ekranı Yenilendi

Önceki haber

Dünya’nın En İlginç 10 Hayvanı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook