EdebiyatEğlence

Edebiyat Tarihindeki En Üzücü 5 Kitap Sonu

2
Edebiyat Tarihindeki En Üzücü 5 Kitap Sonu

Artık mutlu sonlardan ve hayali mutluluklardan sıyrılıp biraz daha acı ama daha gerçek kitaplara ne dersiniz? Şimdiye kadar yazılmış en acıklı, dramatik ve belki de en zalim biten kitaplar gerçekliğin kendisi olmuştur aslında. Bize hayal dünyamızdaki sonu yaşatmayan bu kitaplar literatürdeki yerlerini fazlası ile almışlardır. Okuyacağınız yazıda kitapların konuları ile ilgili kısa özetler bulacaksınız.
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – Kitap Kapağı


Yazar: George Orwell
Orjinal Adı:Nineteen Eighty-Four

Kısa Konusu:Winston SmithDoğruluk Bakanlığında çalışmakta olup işinden ve halinden memnun biridir. Ta ki Winston’un bir antika dükkânında gördüğü yumuşak yapraklı bir defter ve mürekkepli bir kalemi almasına kadar. Günlük tutmaya karar vermesi ile birlikte artık o düşüncelerini yazmaya cesaret etmiş bir düşünce suçlusudur. Bu durum karşısında en güvendiği iki arkadaşını durumdan haberdar eden Winston, Julia’nın eline sıkıştırdığı bir not ile artık onun da düşünce suçlusu olduğunu iyice anlamıştır. Not içerisinde ‘’seni seviyorum ’ yazmaktadır. Birini sevmek… Bundan sonra gelişen bütün olaylarda devletin üretimi arttırmak için sürekli bir savaş halinde olduğunun anlaşılması ve bu üretimden halkın hiçbir şey alamaması, insanlar üzerinde kurulan totaliter baskı ve sonucunda kitabın kahramanlarının bu düzende neler yaşadıkları anlatılıyor. 20.Yüzyılın en başarılı yazarlarından biri sayılan George Orwell 47 yıllık yaşamında 2 başyapıta imza atmıştır. 1945 yılında yayınlanan Hayvan Çiftliği ve 2013 yılında yayınlanan 1984 (Nineteen Eighty-Four) adlı kitabı okuyanları gerçekten derinden etkileyecek.

Fareler Ve İnsanlar

Fareler ve Insanlar

Fareler ve Insanlar – Kitap Kapağı


Yazar:John Steinbeck
Orjinal Adı:Of Mice and Men

Kısa Konusu: Birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Bu iki zıt karakter çalışıp kendilerine çiftlik satın almak istemektedirler. Yeni çiftlik arayışı içindeki kafadarlar yolda ölü bir fare görürler. Lennie fareyi eline alıp sevmek ister fakat George farenin ona bir faydası olmadığını ve fareyi bırakmasını ister. Lennie’nin sevdiği şeylere dokunma huyu ilerde başlarına yeni işler acacaktır.Şimdiye kadar gittikleri her çiftlikten Lennie yüzünden kovulan George yeni buldukları çiftlikte işe başlamadan önce Lennie’yi uyarmaya karar verir. Fakat işler umdukları gibi gitmez ve bütün uyarılara rağmen Lennie başına yeni işler açar. Steinbeck bu romanında gerçekten insan ruhunun derinlerine inen keskin gözlemlerini çok yalın ve sade bir dille okuyucuya anlatmış ve kitap klasikler arasına girmiştir. Kitabın ismine esin kaynağı olan Robert Burns’un şu dizeleridir.

‘’En iyi planları farelerin ve insanların/Sıkça ters gider.’’

Doktor Faustus

Doktor Faustus

Doktor Faustus – Kitap Kapağı


Yazar:Christopher Marlow
Orjinal Adı:Doctor Faustus

Kısa Konusu : 1540–1585 yılları arasında Almanya’da yaşadığı söylenen Johann Faustus adlı kendini gizli bilimlere ve şeytana adamış bir adamın kulaktan kulağa gelen ve öldükten sonra büyücü damgası yiyen bir adamın hikayesinin anlatıldığı Faustbuch adlı kitaptan esinlenerek yazılan bir tragedyadır (trajedi). Fakat Marlowe, Faustus’u çok farklı yorumlamış, Faustbuch adlı eserin Faustus’u tam olarak değerlendiremediğini düşünerek kendi bakış açısı ile Faustus’un kişiliğini ve İngiliz Rönansını değerlendirmiştir. Kitapta bilgiye aç bir adamın daha fazla bilgi için şeytandan yardım istemesi ve insan zekasının yapabildiği muhteşem eserler, denizleri aşıp yeni yerler keşfeden cesur denizciler, aslında mümkün olmadığı düşünülen olağanüstü şeylerin elde edilebileceği haber verilmektedir. Son olarakta bilgiye aç, kısıtlı dünyasından sıyrılmış, güç, maddi ve manevi zenginliklerin peşinden koşan Faustus’un hayal dünyasının genişliği, tutkuları, acıları ve daha üstün güçler karşısındaki yenilgisini anlatan etkileyici bir başyapıt..

‘’Yine de en iyisi galiba tanrıbilim: Jeronimus’un kutsal kitabını al Faustus, iyice bak. Stipendium peccati mors est, evet… stipendium… günahın bedeli ölüm… ağır bu. Si pecasse negamus, fallimur, et nulla est in nobis veritas ; hiç günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde doğruluk yok demektir.’’

Dönüşüm

Dönüşüm

Dönüşüm – Kitap Kapağı


Yazar : Franz Kafka
Orjinal Adı:The Metamorphosis

Kısa Konusu: Bir ticaret evinin gezici memuru olarak çalışan Gregor Samsa, bir sabah korkulu bir rüyadan uyanınca yatağının içinde kendini bir hamam böceği olarak bulur. Bu durum içinde, Gregor’un aklına ilk gelen şey işe gitmek için trene yetişmesinin gerekliliğidir. Gregor yaptığı işi sevmemekte ancak anne ve babasının patronuna olan borcunu ödeyebilmek için bu işte çalışmaktadır. Sabah 5 trenine yetişmek için her sabah erkenden kalkan Gregor’un saat 7’yi çalmasına rağmen halen kalkmamış olması anne, baba ve 17 yaşındaki kız kardeşi Grete’nin dikkatini çeker. Kız kardeşi, kendisinden kapının kilidini açmasını ister. Gregor yataktan kalkmayı dener. Tek endişesi şayet düşerse, kaskatı sırtının yere çarptığında çok fazla gürültü çıkarıp ev halkını telaşa vereceğidir. Kapı çalınır. Gelen, Gregor’un işe geç kaldığını öğrenen müdürün bizzat kendisidir. Hesap soran müdüre, anne ve baba Gregor’un hasta olduğunu söyleyerek bahaneler bulmaya çalışmaktadırlar. Gregor kendini yataktan atıp yere düşer. Elleri olmadığı için, kapının kilidini ağzıyla güçlükle açıp kapının kanatlarından birine tutunarak dışarı çıkar. Gregor’u karşısında gören annesi ona doğru birkaç adım atıp odanın orta yerinde yığılıp düşer. Babası ise öfkeli yumruklarını sıkıp hıçkırarak ağlamaya başlar.

Bir Gün

Bir Gün

Bir Gün – Kitap Kapağı


Yazar :David Nicholls
Orjinal Adı:One Day

Kısa Konusu : Tarih 15 Temmuz 1988… Emma ve Dexter mezuniyet gecelerin de tanıştıktan sonra Emma’nın evinde son bulan gecede gelecekten ve ilişkilerinden konuşmaya başlarlar. Dexter ve Emma, yirmi yıl sonrası için birbirlerine senaryolar yazarlar. Gece bu şekilde devam ederken birbirlerine aşık olmayı beceremeyeceklerini anlarlar fakat bu yıllar boyunca sürecek bir dostluğun temelleridir aslında. Acaba bir yıl sonra ne yapıyor olacaklar? Ve böylece her 15 Temmuz günü Emma ve Dexter’ ın neler yaptıklarının anlatıldığı, hayatlarında neler olup bittiğinin anlatıldığı kitap şimdiye kadar ki en güzel aşk kitaplarından biri olarak listemizde ..

Bu kitaplarda okuyacağınız hikayelerin acı bir son ile bitmesinden daha çok ilgimi çeken yazarların genel de kendi hayatlarından, yaşadıklarından esinlenerek bunları nasıl klasik bir eser haline dönüştürdüğü aslında. Hepimizin hayatında çok üzücü anlar, yıkımlar gerçekleşiyor ya da inanılmaz bir hayal gücünün insanlar tarafından ne kadar yanlış yorumlanabildiğine hepimiz şahit oluyoruz. Kitaplarınızın olağanüstü bir hayalgücü ile başlaması ve mutlu bir son ile bitmesi dileğiyle..
Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Haberleri Takip Edebileceğiniz 10 iPhone Uygulaması

Önceki haber

Windows 8 için Facebook Uygulaması

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Edebiyat