FacebookGoogle+Sosyal Medya

Google’ın Yeni Paylaşılan Onayları Facebook’a Karşı Direkt Bir Saldırı

3
Google’ın Yeni Paylaşılan Onayları Facebook’a Karşı Direkt Bir Saldırı


Google hizmet koşullarına gelecek yeni bir değişikliğin duyurusunu yaptı, bu değişiklikle şirket 11 Kasım’dan itibaren kullanıcıların isimlerini ve fotoğraflarını kendi reklamlarının bazı bölümlerinde kullanmak üzere eklemiş olacak. Hata yapmayın: bu Facebook’a direkt bir saldırı.

Google+’ın birkaç avantajından biri reklam özelliği yok. Tamamen açık olmak gerekirse, Google bunu değiştirmiyor. Google+ temiz bir arayüze sahip olmaya devam edecek, en azından yakın gelecek için. Bunun yerine Google, Google+’ı  içine bağlıyor fakat özelliklerinden biri olan ve tartışmasız en önemli olanı: Google Reklamları.

Başka bir deyişle, Google, Facebook reklamlarının kendi versiyonunu yapıyor. Bunlara paylaşılan onaylar deniliyor.

Bu tamamen Facebook’un büyümesine karşı bir hareket

Google’ın ve Facebook’un elde ettikleri gelir büyük oranla reklamlardan gelmekte. Facebook’un Google’a karşı bir tehdit olması tamamen, çevrimiçi reklam yapan herhangi birinin reklam araması yapmak ya da en azından bütçeyi ikisi arasında bölüştürmek yerine sosyal reklamları göz önünde bulundurması yüzündendir.


Facebook’un reklamdaki büyümesi çok güçlü olmasına rağmen Google’ın kazancını henüz önemli bir ölçüde azaltmadı. Araştırma şirketi hala bir çevrimiçi reklamdan para kazanma makinası (bu şekilde çeşitli bedava tekliflerle çok fazla sayıda değişik endüstriye dalmaya kesinlikle yardım etmekte).

Yine de, Facebook’un reklam kazançları patlamaya devam etmekte. Dahası, son üç aylık kazançlarında, şirket reklam kazançlarının yüzden otuzunun mobil olarak geldiğini gösteriyor, meydana çıktığından beri sınırları zorlayan büyük bir rakam.

Mobil para kazanmak teknolojiyle ilgilenen herkesin ilgilendiği bir şey. Tahminen Google tamamen reklamlardan ibaret, bu kesinlikle bir istisna değil. Bunun sonucu olarak paylaşılan onaylar önemli.

Google+’ı  piyasaya sürmek Facebook’la kapışmak için bir yol, Facebookla kapışmak için Google+’ı Google Reklamlarına eklemek tamamen bambaşka bir yol.

İkisi arasındaki farklar nelerdir?

Fazla değil. Aslında, Google esasen Facebook’un kendi reklamları için kullandığı stratejiyi  kopyalıyor. Başlıca fark Google’ın reklam koymak için bir sürü ürünü olması ve ayrıca reklamlar için Web’de çok fazla yeri olması. Facebook  çoğunlukla reklamları kendi hizmetinde sunuyor, gerçi şirket bir gün Web üzerinde yavaş yavaş genişlemeye başlayabilir.

Google'da Paylaşılan Reklam

Google’da Paylaşılan Reklam

İşte Google’ın Paylaşılan Onayları için açıklaması:

  • Kontrol sizde: İçeriğiniz sadece siz seçtiğiniz zaman paylaşılacak ve paylaşılan onaylar sizin içerik ya da aktivitenizi kimlerin görebileceğini etkilemeyecek.
  • Arkadaşlarınıza ve diğer insanlara çevrimiçi farklı ve güzel şeyler bulmalarında yardım etmek için, sizin aktiviteleriniz (değerlendirmeler, +1’ler, takipler, paylaşımlar vb.) adınızla ve fotoğrafınızla reklamlarda ya da diğer tanıtıcı içeriklerde kullanılabilir.
  • Reklamlardaki paylaşılan onaylarla ilgili olarak, sevdiğiniz şeyleri arkadaşlarınızın bulmasına yardım etmek (ya da sevmediğiniz şeylerden kaçınmaları için) üzere adınızın ve fotoğrafınızın kullanılıp kullanılamayacağına siz karar verebiliyorsunuz.
  • Paylaşılan onaylarda görünecek olan adınız ve fotoğrafınız Google+’da seçtiğiniz genel profiliniz için seçtiğiniz isim ve fotoğraf olacak.
Facebook'da Paylaşılan Reklam

Facebook’da Paylaşılan Reklam

İşte Facebook’un sosyal reklamlar için açıklaması:

  • Sosyal reklamlar bir reklamcının mesajını yaptığınız eylemlerin yanında gösterir, bir sayfayı beğenmek gibi.
  • Gizlilik ayarlarınız sosyal reklamlara uygulanabilir.
  • Bilgilerinizi reklamcılara satmıyoruz.
  • Sadece onaylanmış arkadaşlarınız eylemlerinizi bir reklamın yanında görebilir.
  • Eğer bir fotoğraf kullanıldıysa, o fotoğraf sizin profil fotoğrafınız oluyor, fotoğraf albümlerinizden alınmış bir fotoğraf değil.

Birbirleriyle aynı değiller ama bunun sebebi Google+ ve Facebook’un sosyal ağları aynı değil ve tabi ki Google daha yeni başladı. Bu Google’ın  Facebook’u kendi oyununda yenip yenemeyeceğini görebileceğimiz büyük bir deneyim olacak.

İkisinden de vazgeçin

Google’ın paylaşılan onaylardan vazgeçme için, buraya tıklayın, ve sayfanın en aşağısına inin. “Etkinliklerime bağlı olarak Google, adımı ve profil fotoğrafımı, reklamlarda görünen paylaşılan önerilerde gösterebilir” (“Based upon my activity, Google may show my name and profile photo in shared endorsements that appear in ads”) yazısının yanındaki kutucuktan tik işaretini kaldırın ve mavi kaydet tuşuna basın. 11 Kasım’a kadar Google tik işaretini koymamıştı fakat 11 Kasımdan itibaren eğer katılmak istemiyorsanız kutucuğun içindeki tiki kaldırmayı unutmayın.

Facebook’un sosyal reklamlarından vazgeçmek için buraya tıklayın ve “Reklamlar & Arkadaşlar”ın (“Ads & Friends”) yanındaki düzenle’ye (edit) basın. “Sosyal aktivitelerimi reklamlarla eşleştir” (“Pair my social actions with ads for”) yazısının yanında “Kimse”yi (“No one”) seçin ve sayfanın altındaki mavi “Değişiklikleri Kaydet”e (“Save Changes”) basın.


Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Kötü Sonuçlanan 5 Psikoloji Deneyi

Önceki haber

LinkedIn ile Herkese Ulaşmanın 4 Adımı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook