DiğerSosyal Medya

Sitenize Özel URL Kısaltma Servisi Oluşturun

2

Sosyal Medya haberlerini ve çok daha fazlasını siz değerli okuyucularına ulaştırmaya çalışan web sitemiz VUUB.net’i sosyal medya siteleri Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest üzerinde takip ediyorsanız fark edeceğiniz üzere, haberin tüm URL’sini kullanmaktansa kısaltılmış URL kullandığımızı fark etmişsindir. ( Örnek: http://vuub.in/1byLFTL ) Eğer bizi sosyal medya sitelerinde takip etmiyorsanız, hiç zaman kaybetmeyin ve hemen takip etmeye başlayın! Siz bizi takip edene kadar biz burada bekleyeceğiz.

Takip etmeye başladınız mı?

Harika, şimdi kullanımı en kolay ve oluşturacağınız linkleri en profesyonel şekilde kullanıcılarınıza sunacağınız URL kısaltma servislerini incelemeye başlayabiliriz. Twitter’da web siteniz ile ilgili bir haber paylaştığınızda sadece URL alanı 22-23 karakter kaplamakta ve üzerine sizin bir de açıklama eklemeniz gerekmekte. Sitenize özel URL kısaltma servisi kullanarak hem çok daha az yer kaplayan bir sisteme sahip olabilir hem de çok daha profesyonel bir görünüme kavuşabilirsiniz.


URL Kısaltma Servislerinin bir diğer artısı, markanın öne çıkması ve güvenilir link değeri almasında büyük rol oynamasıdır. Hiç kimse sıradan bir linke tıklayarak vakit kaybetmek istemez, güvendiği bir linke tıklamak internet kullanıcılarının en sık gözlemlenen alışkanlıklarından biridir.

Sitenize Özel veya Var Olan Yapıyı Kullanarak (Abone Olarak)?

Sitenize özel URL Kısaltma Servisi oluşturmak ve oluşturulan link üzerine tam kontrol sağlamak oldukça önemli fakat hem yapımı zahmetli hem de henüz markalaştıramadığınız bir alan adı üzerinde denediğinizde güvenilirliği sağlamak oldukça zor.

Fakat kararlıysanız ve kendinize özel bir URL kısaltma servisi kullanmak istiyorsanız;

–          Öncelikle uzantısı kısa olan (.in) bir alan adı satın almalı,

–          Üzerinde tam kontrol sağlayacağınız bir web hosting hizmeti satın almalı,

–          YOURLS veya PHURL gibi var olan ücretsiz URL kısaltma alt yapısı sunan yazılımlarından birini kendi sunucunuza kurup, çalışır hale getirmelisiniz.

YOURLS bu alanda en geniş kapsamda kontrol sunan açık kaynaklı yazılımlardan birisi ve kullanıcılarına detaylı link takibi ve analizlerini başarıla ile sunmakta.

Yinede tavsiyemiz hali hazırda hemen hemen tüm büyük markaların kullandığı hazır URL kısatlma servislerinden birini kullanmanız yönünde, şimdi büyük URL Kısaltma Servislerini yakından tanıyalım.

Bitly

Bitly
 
İnternet ortamında paylaşılan linklerin birçoğu Bitly URL kısaltma servisinden faydalanmakta.

Buna rağmen Bitly alt yapısını kullanarak kendi URL kısaltma servisinize ait alan adını kullanabilirsiniz ki VUUB olarak biz bu şekilde yapıyoruz. Yaptığımız tüm paylaşımları vuub.in kısaltmasını kullanarak Bitly alt yapısı üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Bunu hayata geçirmek için öncelikle web sitenizin haricinde URL kısaltma servisi için kullanacağınız farklı bir alan adına sahip olmalı ve o alan adı üzerinde tam yetkiye sahip olmalısınız. Ardından alan adınızı Bitly üzerinde nasıl kullanıcağınıza ve DNS ayarlarınızı nasıl güncelleyiceğinize ait dökümanı burada bulabilirsiniz.

Şaşırtıcı olan Bitly gibi popüler bir servisin bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıcılara sunması. Üstelik bu hizmeti ücretsiz sunarken detaylı analiz ve istatistik vermeside büyük bir artı. Peki Bitly nasıl kar elde edecek? Bu konuyu şu şekilde sonuca bağlamışlar, birden çok alan adı kısaltma servisi ihtiyacı olanlar için Enterprise sürümü hazırlamışlar ve bu sürümü kullanan şirketlere daha fazla istatistik sunmayı taahhüt ediyorlar ve elbette bu hizmet ücretli.

➤ Bitly

Awe.sm

Awe.sm
 
Eğer aradığınız servis Bitly’den daha fazlası ise Awe.sm denemeye değer bir servis. Üstelik Awe.sm tıpkı Bitly gibi kendi alan adınızı kullanarak kendinize özel URL kısaltma servisini kullanmanıza olanak sağlıyor.

Sadece yüzeysel istatistiklerin dışında Awe.sm ile çok daha detaylı sosyal aktivite analizi yapabilir, tüm gönderimlerinizi çok daha detaylı ve akıllı arayüz ile deneyimleyebilirsiniz.

Profesyonel sosyal medya kullanıcıları için bu hizmetlerin bedeli aylık olarak ödenen 99$.

➤ awe.sm

ShortSwitch

ShortSwitch
 
ShortSwitch, Awe.sm’a oranla daha ekonomik bir çözüm fakat sunduğu hizmetler daha yüzeysel. Kendinize özel URL kısaltma servisini etkin hale getirebilir, Google Analytics ile entegre edebilirsiniz.

DNS ayarları Bitly’e oranla daha basitleştirilmiş ve eğer ücretsiz olarak ShortSwitch kullanacak olursanız kendinize özel bir kullanıcı adı edinebilirsiniz.

ShortSwitch ayrıca aylık ödeme yapan kullanıcılarına detaylı API desteği vermekte. Basitleştirilmiş sürümün aylık gideri 10$ ve 1.000 link, 10 kullanıcı ve 100.000 yönlendirme talebi ile kısıtlandırılmış durumda. Aylık olarak 50$ ödemeniz durumunda 100.000 link, 1.000.000 yönlendirme talebi ve 50 kullanıcı ile hizmeti kullanabilirsiniz.

➤ ShortSwitch

Droplr

Droplr
 
Droplr temel olarak bulut dosya paylaşım hizmet vermekte fakat istenildiği taktirde URL kısaltma servisi olarak da kullanabilir.

Bu özellikten faydalanabilmeniz için Droplr Pro hesabı sahibi olmanız (aylık 5.99$ veya yıllık 59.99$) ve az da olsa teknik bilgi sahibi olmanız gerekmekte.

Droplr Pro hesabı sahibi olmanız durumunda size özel bir yönetim alanı ve istatistik aracına sahip olacaksınız fakat diğer alternatifleri incelediğimizde sunulan bu ek hizmetler çok detaylı değil.

Droplr

Ow.ly  [HootSuite]

Ow.ly  [HootSuite]
 
Daha önceki yazılarımızda HootSuite’in nasıl kullanılacağı konusunda rehber hazırlamış, Chrome tarayıcısı için yenilenen Hootlet’in duyurusunu yapmıştık. Tüm sosyal medya işlemlerinizi tek bir merkezden yürütmek için yine HootSuite’in sunmuş olduğu URL kısaltma servisi Ow.ly güzel bir alternatif.


Bu URL kısaltma servisini kullanabilmeniz için hali hazırda HootSuite kullanıcısı olmanız ve kendinize özel bir alan adını sisteme entegre edebilmek için Vanity URL özelliğini etkin hale getirmelisiniz. Bu size aylık 8.99$ karşılığında verilen bir hizmet ve tıpkı diğer URL kısaltma servislerinde olduğu alan adınız üzerinde basit bir DNS ayarlaması ile etkin hale gelebilmekte.

Ardından tüm sosyal medya işlemlerinizi tek bir merkezden kolayca yönetebilir ve bunu yaparken kendinize özel alan adınızı kullanarak URL kısaltma servisinden faydalanabilirsiniz.

➤ Ow.ly

BudURL

BudURL
 
Basit bir URL kısaltma servisi arıyorsanız BudURL ihtiyaçlarınıza karşılık verebilir.

BudURL ile kendinize özel bir alan adı kullanarak sistemin alt yapısını kullanabilirsiniz. Size özel hazırlanan yönetim paneli vasıtası ile diğer URL kısaltma servislerinde olduğu gibi istatistiklerinize ulaşabilir ve kendinize özel analizleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca BudURL ile standart istatistiklerin bir adım ötesine geçebilir, tüm sosyal medya kampanyanızı tek bir ekrandan yönetebilir, QR kod desteğinden faydalanabilirsiniz.

BudURL bir kaç farklı servis planı sunmakta ve bunlardan en temeli olan “Solo” paketi tek bir alan adı kullanmanıza imkan sağlamakta. Bu hizmetin aylık ücreti 24$. Bir ajans olduğunuzu düşünürsek ve çok daha fazla özel alan adını sistemde kullanmanız durumunda aylık olarak 249$ gibi bir ücret ödemeniz gerekmekte.

➤ BudURL

Elimizden geldiğince en popüler URL Kısaltma Servislerini sizlere tanıtmaya çalıştık, bununla birlikte sitenize özel url kısaltma servisi oluşturmanın temel bilgilerini sizler ile paylaştık. Eğer bizim gözden kaçırdığımız ve sizin kullanmaktan keyif aldığınız farklı URL Kısaltma Servisleri var ise lütfen aşağıdaki yorum alanından bizlerle ve okuyucularımız ile paylaşın.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

HootSuite, Google Chrome için Yenilenen Hootlet’i Yayınladı

Önceki haber

Kötü Sonuçlanan 5 Psikoloji Deneyi

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer