Sosyal MedyaYouTube

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu

2

Video paylaşım sitesi olan YouTube 2005 yılında yayına başladı ve o zamandan beri internette görüntü yüklemek için gidilecek başlıca yer haline geldi. Siteye her saniye bir saatten fazla süreli video yüklenmekte.

Ne kadar güngörmüş olsa da temel ilkelere yeniden bakmak faydalı olacaktır. Tam bir n00b da olsanız, uzun süredir katılımı bekleyen bir izleyici de, başlamadan önce bilinmesi gereken birkaç hususu bir araya topladık.

Önemli bir basamağı atladık mı? Yorumlarda bize bildirin. Ve YouTube‘un siteye yeni başlayanlar için adım adım eğitim videolarını gözden geçirin.


Hesap Açmak

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu - Hesap Yaratma Ekranı

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu – Hesap Yaratma Ekranı

Başlamak en az diğer sosyal ağlar kadar kolay. Anasayfada, sağ üst köşedeki mavi “Oturum Aç” düğmesine tıklayın. Tamamen yeni iseniz, Gmail bilgilerinizi isteyen başka bir oturum açma sayfasına yönlendirilirsiniz. Sağ üstteki kırmızı “Yeni Hesap Oluştur” düğmesine tıklayın. Oradan, temel bilgileri doldurun – adı, e-posta adresi, parola – ve sağ alttaki “Devam” düğmesine tıklayın.
 

Video Yüklemek

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu - Video Yükleme Ekranı

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu – Video Yükleme Ekranı

Tamam, artık bir hesabınız var. Şimdi doğrudan videolara geçelim.

Yükleme de aynen kolay. Videonuzu kaydedip düzenledikten sonra, ve bilgisayarınıza kaydedikten veya USB portu aracılığı ile bağladıktan sonra, üstteki arama çubuğunun sağındaki “Yükle” düğmesini tıklayın.Videonuzu “Kamu” ya da “Özel” olarak işaretleyebilirsiniz. Dosyanın boyutuna bağlı olarak işlemek birkaç dakika sürebilir, sabırlı olun.
 

Analitik Kullanmak

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu - Analitik Ekranı

Yeni Başlayanlar için YouTube Klavuzu – Analitik Ekranı

Analitik aracı, kısacası, videolarınızı performansını takip etmenizi sağlar. “Yükle” düğmesinin yanındaki aşağı okuna tıklayarak erişebilirsiniz.

Kategoriler şunlar: video izleme ve abone sayısı; her videonun kaç dakika kullanıcılar tarafından izlendiği; ve her izleyicinin demografiği, ülke ve cinsiyet dahil olmak üzere.

Kanallara Abone Olmak

Kanal keşif biraz zor, YouTube’un artık devasa boyutta olması sebebiyle. Site en iyi içerikli en büyük kanalları (reklam satışlarına göre) tanıtmak için elinden geleni yapıyor. Yine de genel olarak abone olacak kanal bulmak zor olabilir.

Yeni kanallar keşfetmek için en iyi yol başkalarının abonelik listelerini taramak olacaktır.  Eğer beğendiğiniz birkaç kanal bulduysanız – video efektleri veya komedi videolari ile ilgili bir kanal mesela – bulduğunuz kanalın hangi kanalları takip ettiğine bir göz atın. Muhtemelen ortak ilgi alanlarınız lehinize uyuşacaktır. Mesela işe VUUB‘u YouTube kanalı üzerinde takip etmek ile başlayabilirsiniz.

En iyi bilinen içerik yaratıcıları da kendi beğendikleri diğer kanallardan bahsederler. Bu sebeple onlara da gözünüzü açık tutun.

YouTube Kültürüni Anlamak

Yine, YouTube kocaman bir platform – kocaman. Bir zamanlar genel bir “YouTube topluluğu” vardı. Ama şimdi, içerik yaratıcılarının sayıca çokluklarını ve tarz olarak çeşitliliklerini göz önünde bulundurarsak, bireysel alt-kültürlerin erime potası haline geldi, Reddit gibi. En sıkı YouTube toplulukları birbirleri ile işbirliği yapan veya birbirlerinin içeriklerini paylaşan kullanıcılardan oluşuyor.


Daha iyi bilinen toplulukların bazıları lokasyona dayalı, örneğin Londra yakınlarındaki İngiliz vloggerlar gibi (charlieissocoollike, bing, TomSka and ninebrassmonkeys).

Diğerleri özel türlere göre tanımlanır: oyun kanalları, teknoloji inceleme kanalları veya video düzenleme kanalları.

Çoğu zaman, kanallar büyüklüklerine göre sıralanmışlar. O yüzden gidip hemen en büyük içerik yaratıcılarla arkadaş olmayı beklemeyin. YouTube’da toplumun bir parçası olabilmek için en iyi yöntem, size kıyasla mesela iki kat daha fazla abonesi olan içerik yaratıcılarına ulaşmaya çalışın. Ortaklaşa video üretmeyi deneyin, birbirinizin videolarını izleyin, bunun gibi.

Yorumcular ve/veya Trollerle İlgilenmek

Bazı insanlar (ehem, yorumcular) anonim olmayı ne isterlerse söyleyebilmelerini sağlayan koruyucu bir kalkan olarak görürler. Çoğu durumda, hiçbir şeyden kaynaklanmayan katı yürekli bir kabadayılıktan başka birşey değil (bakınız: trollük), ve hiçbir anlam da ifade etmiyor.

Kendi içeriğinizi yüklerken daima o son bölümü hatırlayın.

Trollere birkaç değişik şekilde bakabilirsiniz:

1. Komedyenlerin kendilerini rahatsız edenlere yaptığı gibi yapın.

Esprili bir şekilde cevap verin. YouTube tamamen video için bir ortam değil – kişilik ortamı. Dolayısıyla eğer bir yorumcu size zekice birşey söylemek için malzeme verirse, elbette bunu değerlendirin; diğer izleyiciler bunu eğlendirici bulabilir. Ama unutmayın, yorumlara cevap yazmak (özellikle iğneleyici bir şekilde) daha fazlasını teşvik edecektir. Bir izleyici sizi cevap vermeye meğilli görürse, trollük yapmaya daha yatkın olabilir.

2. Hesaplarını engelleyin.

Ayrıca kullanıcıların yorum yapmalarını engelleme kabiliyetine sahipsiniz. Özellikle müstehcen veya tehditçi yorumcular için bu muhtemelen en iyi yaklaşım olacaktır. Ancak bunu çok sıkça yaparsanız, çok az sayıda yorumcunuz kalmasına sebep olabilirsiniz (ki izleyici etkileşimi arama sonuçlarında videonuzun yüksek sıralama alması için çok önemli).

3. Onları gözardı edin.

Muhtemelen en doğru seçim. Gözardı etmek rahatsız edicileri teşvik etmez; diğer izleyicilerin yardımınıza koşmaları için fırsat yaratır; ve kendinizi çamur atma yarışından kurtarmış olursunuz. YouTube’cu olmak demek kalın derili olmak demektir, yani hiçbir şeyi üzerinize alınmazsınız.

Ayrıca, eleştiri her zaman iyidir – troll çamuru altında gömülü bazı yararlı YouTube ipuçları bulunuyor olabilir.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Hobbit Üçlemesi Yapım Maliyetinde Yüzüklerin Efendisini Geride Bıraktı

Önceki haber

Microsoft, iOS 7 için Skype’ın Tasarımını Yeniledi

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sosyal Medya