SağlıkYaşam

Grip ve Korunma Yöntemleri

2
Grip ve Korunma Yöntemleri

En sonunda Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisi ile tam da Balkanlar dönüşü grip oldum. Bu grip denen hastalığın sebeplerini yıllardır araştırmama rağmen, neden sadece bende bu kadar ağır geçtiğini hiç anlayamadım açıkcası. Herkes grip olur ama ben oldum mu rahat bir-iki hafta yatak döşek yatar, ağlar, sızlanırım. Benim gribim daha farklı herkesten. (: Hazır grip olmuşken tekrar açtım kitaplarımı ve interneti, başladım grip neden olur diye bakınmaya ve sebeplerini bulmama rağmen, dün gittiğim hastanede sadece boğazıma bakılarak ve ateşinde var mı diye sorularak verilen antibiyotiği içmemin pek bir anlamı olmadığını anladım. Şimdi size gribi oluşturan mikropları ve evde kolaylıkla uygulayabileceniz basit tedavi yöntemlerini yazacağım. Öncelikle grip ve nezleyi birbirinden ayırmamız gerekiyor. Grip iseniz aşağıdaki belirtilerden en az 3 veya 4 tanesinin sizde olması gerekiyor.


-Ani Başağrısı

-38-39 C ateş

-Vücutta genel ağrı ve kırgınlık (Sırt, kol, bacaklarda olmak üzere)

-Yorgunluk

-Genelde kuru öksürük

-Bazen burun tıkanıklığı , hapşırma ve -Nadiren Boğaz ağrısı

-Üşüme, titreme, terleme

Gelelim gribe sebep olan virüslere: Influenza A, B ve C virüsü.
 
Grip ve Korunma Yöntemleri - Görsel 1
 
Tabii bu virüse sahip olduğunuzu anlamanız için aslında tahliller yapılması gerekiyor ki SSK hastanesinde uzaktan bakılarakta anlaşılıyor sanırım bu virüsler. (:

Şimdi eğer yukarıdaki belirtiler var ise ve hastanede size ‘’siz gripsiniz’’ dendi ise evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri var.

– Ihlamur toz haline getirilip günde 3–5 defa 1–4 gr içilir.

– Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tarçın konulur, 10 dakika bekletilip günde 2–3 bardak içilir.

– Çörekotu suyla ıslatılıp, sonra kurutulur. Toz haline getirilip, buruna çekilir.

– Lahana yaprakları 5 dakika kaynatılır. Elde edilen sudan günde 2–3 bardak içilir.

– 1 bardak suya, 4 gram ayrık kökü konulur. 10 dakika kaynatılıp, günde 2–3 bardak içilir.

– 1 bardak suya, 10 gram maydanoz konulur. 5 dakika kaynatılıp, 10 dakika bekletilir. Suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 3–4 bardak içilir.

– 1 bardak süte, 3 diş sarımsak, 1 baş soğan ezilip konulur. Hafif ateşte 10 dakika kaynatılıp, süzülür. 1 kaşık bal ilave edilip, 2 saat arayla 1’er kaşık sıcak olarak içilir.

– 500 gram kaynar suya, 10 gram parçalanmış kuru incir, 10 gram kuru üzüm konulur. 30 dakika bekletilip, nezle başlangıcında 1 günde tüketilir

– 1 kilo kaynar suya, 10 gram ebegümeci, 10 gram menekşe, 10 gram sığırkuyruğu konulup, 10 dakika bekletilir. Günde 3–4 bardak içilir.


Şimdi bunları yaptık ama iyileşemedik diyorsanız 2-4 gün arası sabredin derim ben. Ayrıca Grip aşısı olmakta gripten korunmanın bir yolu ama ne kadar doğru ve güvenilir olduğu tam olarakta ispatlanmış değil.

Bu aşının ne olduğu ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ nın yaptığı açıklama:

Aşılarda asıl etken madde olan antijen yanında; adjuvan, stabilizatör ve koruyucu maddeler kullanılabilmektedir.

Stabilizatörler, aşılar uygulanıncaya kadar aşı stabilitesini korumak üzere aşı flakonlarına ilave edilen maddelerdir.

Adjuvanlar (güçlendiriciler), aşıların etkinliğini artırmak amacıyla kullanılan maddelerdir.  Skualen birçok adjuvanın yapısında yer alan bir madde olup, bitkiler, hayvanlar ve insanlarda doğal olarak bulunur. İlaçlarda ve aşılarda bulunan skualen balık yağından elde edilir.1997’den beri grip aşılarında güvenli bir şekilde kullanılmıştır.

Koruyucular, mikrobiyolojik bulaşmayı engellemek üzere aşı flakonlarına eklenen maddelerdir. Koruyucu olarak en çok kullanılan madde thiomersaldir. Thiomersal, etil civa maddesinin organik bir bileşiği olup, 1930’lu yıllardan bu yana birçok aşı ve ilaçta koruyucu olarak kullanılmaktadır. Etil civanın metil civa gibi vücutta birikici özelliği yoktur. Aşının içerisinde bulunan etil civanın şimdiye kadar herhangi bir gelişimsel ya da nörolojik bozukluğa yol açtığına ilişkin bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Aşı içeriğinde domuz kaynaklı bir madde bulunmamaktadır.

Aşı içindeki maddeler uzun süredir kullanılmakta olup güvenilir oldukları uluslar arası kuruluşlar tarafından onaylanmıştır.

Dediğim gibi en güzeli gribe hiç yakalanmamak ama benim gibi bir bağışıklık sisteminiz var ise o zaman en azından evde bol istirahat, bol sıvı tüketimi, bol bol anne ıhlamuru ile tedavi edilemeyecek bir hastalıkta değil.

Herkese sağlıklı günler. (:


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Online Portföy Tasarlama Araçları

Önceki haber

Sosyal Medya ve Felsefe

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık