AygıtlarTeknoloji

Google Chrome ile Yeni Sekme Sayfası

2

Google bugün kullanımı kolaylaştırılmış ve arama çubuğunu ön plana çıkaran Yeni Sekme sayfasını Chrome için sunuma başladığına dair duyuru yaptı. Aynı zamanda şu anki Google Doodles’a ilk önce Google’ın anasayfasına gitmeden ulaşabilmeyi de sağlıyor.

Yeni sayfayı elde etmek için tek gereken Google‘ın Chrome’un arama motoru olarak seçilmiş olması. Çoğu şirketin yaptığı gibi, değişiklik yavaş yavaş sunuluyor. Bu yüzden Chrome’u tekrar çalıştırdığınızda hemen Yeni Sekme sayfasını görmezseniz endişelenmeyin.
 
Google Chrome ile Yeni Sekme Sayfası - Görsel 1
 
Google tarayıcının sekme sayfasına bir arama kutusu eklemeyi denemeye ilk defa Aralık 2012’de başladı. Yeni Sekme sayfası kullanıcının seçtigi arama motorunu içeriyor ki bu ille Google arama motoru olmak zorunda değil ama pek çok Chrome kullanıcısı muhtemelen onu seçmiş durumda.

Bu yeniliği ilk açıkladığında, Google bu değişikliği sırf çabukluk için yaptığını söyledi, her ne kadar Chrome’un omnibox’ından (çok amaçlı arama çubuğu) direk arama yapabilmeniz mümkündüyse de. “Amaçımız interneti aramayı ve gezmeyi hızlandırarak insanlara zaman kazandırmak.”


O zaman Google’ın insanların internet tarama davranışlarını değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmişe benziyor olduğuna işaret çekmiştik. Bazı insanlar yeni bir tarama seansı başlattıklarında her zaman bir arama motoruna gideceklerdir, muhtemelen önce yeni bir sekme açarak. Bu durumlarda, omnibox’u arama motoru olarak kullanmıyorlar.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, Google’ın bir sonraki adımı arama motorlarına kullanıcıların sorgularını direk omnibox’ın içinde göstermelerine izin vermek (bazı kullanıcılar buna çoktan sahip ancak Google bu özelliği herkese sunmaya hazır değil) böylece sonuç sayfasında ikinci bir arama kutusuna olan ihtiyaç ortadan kaldırmak. Merak ediyoruz Microsoft ve Yahoo gibi şirketler de arama motorları ile Chrome’da Google’ın yaptığına benzer sunumlar yapmayı deneyecekler mi.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

GTA V Prodüksiyonu En Pahalı Olan Video Oyunu

Önceki haber

Akıllı Teknoloji Ürünü Casio Saatler

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Aygıtlar