AppleMobilTeknoloji

iOS 7 Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler

2

Bugün içerisinde (18.09.2013) Apple’ın güncel mobil işletim sistemi iOS 7’yi kullanıcılarına sunacağını daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. Önceki güncellemeler sonrasında edindiğimiz tecrübeleri sizler ile paylaşmak istedik, bu sayede sorunsuz bir iOS 7 güncellemesi gerçekleştirebileceğiz.

Gün içerisinde iOS 7 güncellemesi ile ilgili mobil cihazınızda mutlaka bir uyarı alacaksınız. Güncellemeyi yapmadan önce aşağıdaki işlemleri yaparsanız fotoğraflarınızı, müzik dosyalarınızı ve tüm diğer dosyalarınızı yedekleme yapabilir ve olası bir veri kaybının önüne geçebilirsiniz.

Öncelikle iCloud üzerine tüm yedeklerimizi alalım. Bu özelliği etkin hale getirmek için iPhone telefonunuz içerisinden; Ayarlar (Settings) > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme (Backup & Storage) sekmesine girip özelliği aktif edelim. Bu sayede telefoununuz günlük olaran Wi-Fi üzerinden veya bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlandığında yedekleme işlemini iCloud üzerine gerçekleştirecektir.


Fakat biz kesinlikle Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 7’ye geçiş yapmadan önce “garanti” bir yedek almalıyız. Bunu yapmak için; Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme bölümüne ulaşıp “Şimdi Yedekle” (Back Up Now) butonuna tıklayalım.
 

iOS7 Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler - 1

Telefonunuz içerisindeki tüm dosyaları yedeklemek tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir. Bu sırada fotoğraflarınızı kendiniz istediğiniz alana yedekleyebilir ve zamandan kazanabilirsiniz. Ayrıca tüm yedekleme işlemi bittikten sonra muhtemelen iOS 7 yüklenirken daha fazla boş alana ihtiyaç duyabilirsiniz telefonunuzda. Bunun için tüm yedeklemeyi yapmadan öncesinde gereksiz uygulama, fotoğraf, müzik vs gibi dosyalarınızı silmenizde yarar var.
 

iOS7 Yüklemeden Önce Yapılması Gerekenler - 2

Bir diğer yöntem ise iTunes üzerinden yedekleme işlemini gerçekleştirmek fakat bunu ben çok önermiyorum. Neden diye soracak olursanız iTunes üzerinden aldığınız yedekler bilgisayarınıza yüklenmekte. Bilgisayarınızda yaşayacağınız bir sorun, tüm yedeklerinize zarar verebilir. iCloud üzerine yaptığınız yedeklemeler birden çok sunucu üzerinde barındığı için, içiniz rahat olabilir. Fakat yinede iTunes ile yedeklemenin nasıl yapacağınıza bir göz atalım; iTunes açıkken ve iPhone’unuz USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlı durumdayken iPhone’u seçelim ve Yedek Al (Back Up Now) butonuna tıklayalım.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile Apple’ın güncellenen mobil işletim sistemi iOS 7’yi kullanmaya başlayabilirsiniz.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

2013 Yılının Ücretsiz WordPress Temaları

Önceki haber

iOS 7 iPhone Kullanıcıları için Wallpaper’lar

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Apple