Facebookİş DünyasıSosyal Medya

Facebook, LinkedIn’e Rakip Oluyor

2
Facebook LinkedIn'e Rakip Oluyor

Facebook yöneticilerinden alınan bilgiye göre, sosyal medya devi sisteme LinkedIn benzeri bir yapıyı entegre etmeye çalışıyor. Bu sayede profesyonel iş çevreleri kurabilmek adına önemli özellikler yakın zamanda Facebook tarafından uygulanmaya başlayacak.

Sosyal medya sitesi Facebook tarafından profil sayfalarımıza profesyonel becerilerimizi ekleyebileceğimiz bir alan entegre edilmeye çalışılıyor. Bu sistemin LinkedIn tarzında çalışacağı gelen bilgiler arasında.


Şu anda sadece bazı Facebook hesaplarına eklenen bu özellik ile Profil (Profile) sayfanıza gidip Hakkımda (About) kısmına ilerledikten sonra İş ve Eğitim (Work and Education) alanını tıpkı diğer profil alanlarınız gibi doldurarak özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook, LinkedIn'e Rakip Oluyor

Çok uzun zamandır LinkedIn tarafından yönetilen sosyal iş çevresi oluşturma görevi, Facebook tarafından sisteme entegre edilerek bu alanda da faaliyet gösterme isteği bir çok çevre tarafından anlaşılır bir durum olarak gözükmekte.

Eğer ki gizlilik ayarlarınız içerisinde sadece “Arkadaşlarım” görebilsin seçeneği aktif değilse, Facebook tarafından yapılan bu yenilik oldukça kullanışlı hale gelecektir. Bu sayede eğer firmanız için personel arayışınız var ise, Facebook’un yakın zamanda sistemine entegre ettiği Graph Search özelliği ile arama kutusuna “Web Tasarımcı” yazdığınızda profiline bu profesyonel meslek tanımını ekleyenleri görüntüleyebilecek ve onlar ile iletişime geçebileceksiniz.

Facebook tarafından yapılan bu hamle’nin LinkedIn cephesinde önemsiz bir adım olduğunu düşünmek oldukça yersiz olur çünkü bilindiği üzere sosyal medya siteleri içerisinde en büyük kullanıcı kitlesi Facebook tarafından elde edilmiş durumda ve yakın zamanda sisteme entegre edilecek bu yeni özellik ile Facebook’un pazar’da ki online insan kaynakları payını elde etmeye çalışacağı bir gerçek.

Facebook tarafından “Profesyonel Beceriler” özelliğinin sisteme altı gün önce entegre edilmeye başlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz fakat tüm kullanıcılar için ne zaman aktif olacağı ile ilgili henüz kesin bir bilgi yok, önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili daha detaylı ve kesinleşen bilgiler ile görüşmek üzere güzel bir Pazar günü geçirmenizi temenni ederim.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Twitter Halka Arz Ediliyor

Önceki haber

Türkiye’de En Çok Satılan 5 Kitap

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook