İş DünyasıSosyal MedyaTwitter

Twitter Halka Arz Ediliyor

3
Twitter Halka Arz Ediliyor

Twitter gizlice başvurabildiği için bu demektir ki en son mali yıldaki geliri bir milyar doların altındaydı. JOBS yasası yıllık brüt geliri bir milyar dolardan az olan “yeni filiz” şirketlerin gizlice başvuruda bulunmalarına izin veriyor.

Goldman Sachs‘ın anlaşmanın önde gelen sigoratcısı olduğu düşünülüyor ve verilen rapora göre Twitter NYSE’de (New York Borsası) yer alacak.


Twitter yatırımcısı GSV tarafından SEC’e (Amerikan Menkul Değerler Alım Satım Komitesine) yapılan en son sunum şirketin değerini 10.5 milyar dolar olarak belirliyor. Bu rakam bu sene daha önceki 9.8 milyar dolarlık değerlendirmeye kıyasla artış gösterdi. Bu sene 7 yaşına basan Twitter bugüne kadar 1.16 milyar dolar yatırım topladı.

Twitter halka hisse senedi arzı için düzenli olarak kritik elemanlar ve şirketler toplayarak hazırlık yapmaktaydı. Mayıs ayında Morgan Stanley emektarı Cynthia Gaylor’u kurumsal gelişimi yönetmesi için işe aldı. Geçtiğimiz Aralık’ta, Mike Gupta’yı CFO (Mali İşler Baş Yetkilisi) olarak ekibine kattı ve Ali Rowghani’yi COO (Baş İşletme Yetkilisi) olarak atadı. En son satın aldığı şirketler arasında dünyanın en büyük mobil reklam dağıtımcısı MoPub ve sosyal veri şirketi Trendrr bulunuyor.

Yakın geçmişte bu prosedürden geçmiş olan Facebook‘un CEO’su (Baş Yönetim Yetkilisi) Mark Zuckerberg bazı deneyimlerini hafta başında Twitter ile paylaştı ve halka hisse senedi arzından korkmamalarını teşvik etti. Facebook’un hisselerinin arz fiyatlarına gelmesinin bir yıldan fazla sürdüğü göz önünde bulundurulacak olursa, bu anlamlı bir öğüt.

Sunum aynı zamanda aktivist yatırımcı Carl Icahn’ın hafta başındaki Twitter hakkında “heyecanlı” olduğu yönünde yaptığı yoruma da yeni bir ağırlık getirmekte.

Twitter kendi açısından bu girişimi hakkında fazla dikkat çekmemeye çalışıyor. Şirket bildiriyi yaptıktan hemen sonra işe geri döndü.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Apple iPhone 5S ve iPhone 5C

Önceki haber

Facebook, LinkedIn’e Rakip Oluyor

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: İş Dünyası