AygıtlarTeknoloji

iPhone’u Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

3
iPhone’u Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

Akıllı telefonların dünyada klasik problemlerinden biri olan kısa şarj ömrü ya da şarj etmek için harcanan fazla zamandan şikayetçi olmak sinir bozukluğuna ya da sabırsızlığa yol açabiliyor. iPhone’unuzun şarj ömrünü arttıracak yolların  yanında, telefonunuzu daha hızlı şarj etmenin yollarına da bakmak gerekiyor. Maalesef gizli bir formül yok, fakat birkaç ipucu ve hileyle cep telefonunuzun şarjını boş halden dolu hale en kısa zamanda getirmek mümkün. Aşağıdaki önerilere bir göz atmakta fayda var.

Kapatın

iPhone’unuzun daha hızlı şarj olmasını istiyorsanız, kişisel deneyimlere göre telefonunuzu kapatmanız işe yarayacak, bu şekilde telefonunuz şarj olurken hiç enerji harcamayacak ve böylelikle şarj olma zamanı azalacak. Eğer telefonunuzu kapatmak istemiyorsanız, telefonunuzu “Uçuş Modu”na (Menü’de “Ayarlar”dan) getirebilirsiniz, “Uçuş Modu”ndayken telefonunuz cep telefonu ve Wi-Fi sinyallerini aramayı durduracağı için şarj olma süresi hızlanacaktır. Ayrıca, şarjdayken telefonunuzu kullanmamaya çalışın. Şarj olurken süreci hızlandırmak için telefonunuzun sağ üst köşesindeki sleep/wake düğmesine basarak ekranı kilitleyin.

USB Yerine Elektrik ile Şarj Edin

iPhone’u Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

iPhone’unuzu USB portuyla şarj etmek yerine elektrik prizini kullanarak şarj etmek süreci kısaltacaktır. “En hızlı şarj” için Apple’ın resmi önerisi, cihazla beraber gelen USB kablosu ve bir Apple USB enerji adaptörü kullanarak cihazı elektrik priziyle şarj etmek.

Serin Tutun

Aşırı ısının, bataryanın şarjı tutabilmesini önemli ölçüde azalttığını biliyor muydunuz? Apple “en çok ısı bataryanızın performansını düşürür “diye belirtiyor ve “iPhone’unuzu güneşten ya da sıcak arabadan uzak tutun (torpido gözü dahil)” diye tavsiyede bulunuyor. Isıyı tutan bazı kılıf ve kapaklar da aynı zamanda problem çıkarabiliyorlar. Resmi uyarı iPhone’unuzu olabildiğince oda sıcaklığında (22 santigrat derece) tutmanız yönünde.


USB Şarjlarını Hızlandırın

iPhone’u Daha Hızlı Şarj Etmek Mümkün

Eğer USB şarjı tek seçeneğiniz ise, bu süreci hızlandırabilecek yollar var. Eğer hızlı şarj etmek istiyorsanız, iPhone’unuzu aynı anda senkronize (iTunes ile) etmeyin. Ayrıca o esnada diğer bütün USB cihazlarını kaldırmanız da önerilmekte. Telefonunuzu şarj ederken, bilgisayarınızın bekleme (standby) ya da uyku moduna (hibernate) girmesine engel olun. Bazı durumlarda, bu telefonunuzun gücünü boşaltabilir ve şarj sürecini durdurabilir.

Batarya Koruması

Son olarak Apple, iPhone’unuzun bataryasını tam anlamıyla korumak için bazı öneriler sunmaktadır.

“Lityum-temelli bataryanın tam korunması için, içindeki elektronların zaman zaman hareket etmelerini sağlamak önemli. Her ay en az bir kere, şarj döngüsünden geçtiğinden emin olun (bataryayı %100 şarj etmek ve daha sonra şarjın tamamen bitirmek). “


Çağrı Ultay
Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde lisansımı tamamlarken Kültürel Çalışmalar ilgi alanıma girdi. Daha sonra İstatistik yüzünden bıraktığım bir Psikoloji Çift Anadal serüvenim oldu. Mezun olduktan sonra özel bir kurumda Kurumsal İletişim ve Sosyal Medya Departmanında çalışırken Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümünde Yüksek Lisans’a başladığımda “İnsan ve Kültür”e olan merakım ve hayranlığım iyice arttı ve istifamı verdim. Şuan tezim üzerinde çalışıyorum. VUUB’da Kültür, Sanat, Antropoloji, Sosyal Medya ve ilgilendiğim konularda bilgimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sosyal Haber Ağı: Onedio

Önceki haber

Türkiye’nin İlk Uluslararası SEO Konferansı

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Aygıtlar