EğlenceSinema

En Başarılı 5 Bilim-Kurgu Filmi

3


Başlangıç - Inception

Başlangıç (Inception):

Dom Cobb çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, bu durum onu yalnız ve uluslar arası bir kaçak yapmıştır. Cobb’ a içinde bulunduğu durumdan kurtulabileceği bir şans teklif edilmiştir. Yalnız bu bir hırsızlıktan çok daha zor bir görevdir. Başka birine bir düşünceyi yerleştirmek… Her şeyin ters gidebileceği, olasılıkların sayılamaz olduğu bir zihin oyunu. Gerçekten mükemmel.

Oyuncular: Leonardo DiCaprio ,  Marion Cotillard ,  Joseph Gordon-Levitt , Ellen Page ,  Michael Caine

 

Matrix - The Matrix

Matrix (The Matrix):

Follow the white rabbit sözüyle hafızalara kazınan bir film serisi.Kısa konusuna gelince; Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır .Geceleri Matrix isimli bir programı araştırarak geçirmektedir.Bu sayede Morpheus be Trinity ile karşılaşan Neo’ nun peşine siyah takım elbiseleri ajanlar takılmıştır.Neo artık kaçmaktan başka bir çaresi olmadığını ve bu kaçısın sadece Matrix denen programın içerisine girerek yapılabileceğini öğrenir. Ve Matrix’ in ona sunduğu bütün güçleri kötülüğe karşı savaşarak kullanmaya karar verir.

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss


 

Geleceğe Dönüş - Back to the Future

Geleceğe Dönüş (Back to the Future):

Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran’ın içine gizlenmiş icat, Marty’i yanlışlıkla 50’lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi için çabalaması gerekmektedir.Marty anne ve babasının tanışması için uğraşırken bir yandan da kasabanın serserileri tarafından komik durumlara düşürülecek.Gerçekten eğlencenin ve bilimkurgunun tam kıvamında bir film serisi  ….

Oyuncular:  Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

 

Kelebek Etkisi - The Butterfly Effect

Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect):

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan Treborn zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine!…Evan bu durumdan faydalanarak kendine ve etrafındakilere daha güzel bir hayat sağlamaya çalışır..

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters

 

Sil Baştan - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind):

Film adını Alaxander Pope’ un yazdığı Eloise to Abelard adlı şiirin bir bölümünden almıştır.

How happy is the blameless Vestal’s lot!
The world forgetting, by the world forgot;
Eternal sunshine of the spotless mind!
Each pray’r accepted, and each wish resign’d.

Joel Barish bir kumsalda tanıştığı Clementine ile bir ilişki yaşamaya başlar. Fakat Joel’ in içine kapanık ve mantıklı hali, Clementine’ in ise tam aksi karakteri bu ilişkiyi içinden çıkılmaz bir hale getirir. Ve sonunda ayrılırlar. Aradan geçen zamanda Joel eski kız arkadaşının hafızaları temizleyen bir doktora gittiğini öğrenir ve aynı işlemi kendine de uygulatmaya karar verir. Ne yazık ki unutmak istemediği bazı anılarının da işlem sırasında ortaya çıkması ile Joel işlemden vazgeçip Clementine’ ide hafızasında tutmaya karar verir. Ancak çok geçtir..  Clementine’ı zihninin içinde saklamaya çalışır. Birlikte Joel’in zihninde bir yolculuğa çıkar ve birbirlerini kaybetmemeye çalışırlar.

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

Not: Bu liste tamamen şahsımca oluşturulmuştur, ve eminim ki sizlerin beğenileri çok daha farklı olabilir. Lütfen kendinizce en beğendiğiniz 5 bilim-kurgu filmine ait görüşlerinizi yorum alanında bizlerle paylaşın.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Yahoo’nun Yeni Logosu

Önceki haber

Sosyal Haber Ağı: Onedio

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Eğlence