AygıtlarTeknoloji

iPhone 5S Alternatifleri

2
iPhone 5S Alternatifleri

Apple aç tüketici kitlesine yeni bir iPhone sunmak üzere. Pek çok insan beğenecek, iyi de olsa kötü de. Ne de olsa bir Apple ürünü. Apple’ın en iyi yaptığı şey.

Ama ya bir iPhone istemiyorsanız? Hiç merak etmeyin, şanslısınız. Bu yıl akıllı telefon müşterileri için harika bir yıl oldu, özellikle iPhone istemeyenler için. Hemen hemen bütün akıllı telefon üreticileri 2013’te ilerleme kaydettiler. Ekranlar daha parlak, işlemciler daha hızlı, albeniler daha ilginç ve özellikler daha işe yarar.

İşte en yeni iPhone ile rekabet edebilecek ve önümüzdeki birkaç sene boyunca tüketicinin cebine mükemmel alternatifler sunabilecek 5 akıllı telefon.HTC One

HTC One

Neden Seveceksiniz

Endüstriyel dizayn açısından HTC’nin üzerine yok. Olası müşteriler arasında yapılan küçük bir araştırmaya göre HTC One’ın tümel metal yekpare gövdesinin Samsung Galaxy S4’ün gövdesine tercih edildiği saptandı. Android işletim sistemini kullanıyor ve iyi de çalıştırıyor, ve HTC Sense 5’deki yeni kendine özel yüz/çalıştırıcı telefonun özelliklerinin açığa çıkmasında çok yararlı oluyor. Nisan’da piyasa sunulmuş olan HTC One, muhtemelen halen bu yıl çıkan en iyi telefon.

Neden Sevmeyeceksiniz

Eğer HTC One’ın “Google Nexus” versiyonunu almayacaksanız, hoşunuza gitmeyecek bazı şeyler var. Bunların başında “Blink Feed” isimli haber toplayıcı geliyor ki farklı bir çalıştırıcı temin etmeden kurtulmanız mümkün değil.

Buna ek olarak HTC kameradaki “Zoe” özellikleri ile resim paylaşımına tuhaflıklar eklemekten kendini alamıyor. Ve tabii bir de kameranın kendisi var. HTC kamerasında kullandığı teknolojiye “ultrapixel” diyor, klasik olan “megapixel” yerine. Kamera yeteri kadar iyi çalışıyor, özellikle az ışıklı ortamlarda. Ancak bu sene piyasadaki en iyi akıllı telefon kamerası değil.

 

Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020

Neden Seveceksiniz

Hazır akıllı telefon kameralarından bahsederken, Lumia 1020’nın kamerasının en iyinin en iyisi olduğunu belirtelim. 41 megapixel kapasitesi, mükemmel optiği ve gelişmiş yazılımı ile Lumia 1020 kamerası hemen hemen her yönden müthiş. Eğer Android ve iOS ikilisinden sıkıldıysanız ve farklılık arıyorsanız, Lumia 1020’in kullandığı Windows Phone 8 “düz” dizaynın doruğu olan Tile arabirimi ile saygıdeğer bir işletim sistemi.

Neden Sevmeyeceksiniz

Kamerayı bir kenara koyarsak, Lumia 1020 biraz alelade. Gövdesi oldukça büyük ve arkadaki 41-megapixel kamera bir tümsek oluşturuyor. Ve bir de Windows Phone 8 var. Fena bir işletim sistemi değil. Ancak bazen aradığınız şeyleri bulmakta zorlanabilirsiniz (örneğin temel ayarlar). Uygulamalar konusunda hacim, sayı ve platformu kullanan yayımcılar bakımından Windows Phone Marketi hem Android’in Google Play’inin hem de Apple’ın App Store’unun gerisinde kalıyor (örneğin resmi bir Instagram uygulaması yok).

 

Motorola Moto X

Motorola Moto X

Neden Seveceksiniz

Bir akıllı telefon için “rahat” tanımlamasını kullanmak biraz acayip. Ancak bu kelime Motorola’nın en önde gelen telefonu için son derece doğru. Moto X her yönüyle uygun. Elinize uygun, yaşamınıza uygun, cebinize uygun. Android kullanıyor ve Google’ın “X8 Mobil İşletim Sistemi” diye adlandırdığı gelişmiş dokunmasız sesle kontrol, jestle kontrol vs aktif uyarı özellikleri içeren özel bir sistemi var. Moto X, Google ve Motorola’dan geliyor olabilir ancak diger standart Android akıllı telefonlarının bir benzeri değil.

Ve telefonunuzun görünüşünü kendiniz dizayn edebiliyorsunuz.

Neden Sevmeyeceksiniz

Moto X mevcut tüm akıllı telefonlar arasında en iyi ses kontrollerine sahip olmasına rağmen, ses interaksiyonu bakımından kusursuz değil. Kullanmak istediğinizde sistemi harekete geçirmek için “Tamam Google Şimdi” demeniz gerekli. Bu gereksinim ofiste veya sosyal ortamlarda biraz tuhaf kaçabilir. Kamera fena değil ancak Lumia 1020’nin ve Galaxy S4’ün kameralarının gerisinde. Moto X pek çok yönden (ses kontrolü hariç) piyasadaki herşeyden bir adım geride. Bütün bunlara rağmen böyle bir akıllı telefon bile bugünlerde oldukça iyi seçim.

 

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4

Neden Seveceksiniz

Çekici ve kullanışlı, en üst düzey donanıma sahip, 13-megapixel kamera ve değiştirilebilir pili var. Kameraya el sallayarak telefona cevap verme veya yüzünüzü çevirerek oynayan videoyu durdurma gibi ilginç fonskiyon ve albeni üretmek konusunda Samsung’un üstüne yok. Galaxy S4’ün pil süresi de mevcut olanların içinde hemen hemen en iyisi.

Neden Sevmeyeceksiniz

Samsung özellikler konusunda biraz ileri gitmeye meğilli. Ve her zaman çalışmıyorlar. Bazen fazla… gerçekten fazla. Fazla her zaman iyi birşey değil. Çoğu zaman Samsung gereksiz yere komplikasyon yaratıyor ki Android’in üzerine eklediği TouchWiz yüzü ile bu durum bariz bir şekilde ortada. Buna ek olarak Galaxy S4 silmesi zor uygulamalarla yüklenmiş olarak geliyor.

 

LG Optimus G Pro

LG Optimus G Pro

Neden Seveceksiniz

Büyük akıllı telefonları seviyor musunuz? O kadar büyük ki nerdeyse küçük tablet olarak nitelendirilebilecek cinsten olanları? Optimus G Pro işte öyle bir cihaz. 5.5-inch’lik ekranı Galaxy Note 3’den çok az bir miktar daha ufak olmasını sağlıyor ancak yine de absürd düzeyde büyük. Olağanüstü olmasa da sağlam bir seçenek.

Diğerlerinden ayıran başlıca özelliği QuickMemo. Bu özellikle ekran üzerinde her ne varsa resmini çekebilir ve bu resim üzerine istediğinizi yazabilirsiniz. Bu oldukça işe yarayan bir özellik, hele de cok medya yaratan biriyseniz. Eğer kullanması ve anlaması kolay büyük bir akıllı telefon istiyorsanız, Optimus G Pro en az diğerleri kadar iyi bir seçenek.

Neden Sevmeyeceksiniz

Tabii kocaman. Sokakta bu cihaz elinizde telefon görüşmesi yaparken tuhaf görüneceksiniz eğer devasa bir kafanız yoksa. Ve de LG Optimus G Pro ilhamsız, fakat fonksiyonel ve sağlam.

 

Değinmeye Değer Diğer Bazıları

Galaxy Note 3: Samsung’un önde gelen tableti (telefon + tablet) ki Note 2’ye göre bir adım ilerde, fakat yine de çok büyük ve komplike.

BlackBerry Z10/Q10: Hala BlackBerry hoşunuza gidiyorsa, yeni BlackBerry 10 işletim sistemi bir önceki versiyona göre bariz bir ilerleme. Q10 piyasada hala QWERTY klaveyesi olan çok az sayıda akıllı telefondan biri.

iPhone 5: Çünkü hala harkulade bir akıllı telefon, ve iPhone 5S piyasa sürüldüğü zaman ucuzlayacak.

Droid Maxx: Motorola’nın eski ürün dizisinin muhtemelen sonuncusu olan Droid Maxx tartışmasız halen piyasadaki en iyi pile sahip.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Ağustos’un En Çok Satan WordPress Temaları

Önceki haber

Apple TV’nin Yeni Versiyonu 10 Eylül Etkinliğinde Tanıtılabilir

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Aygıtlar