FacebookMüzikSosyal Medya

Facehawk, Facebook Zaman Tünelinizi Müzik Klibine Dönüştürüyor

2
Facehawk, Facebook Zaman Tünelinizi Müzik Klibine Dönüştürüyor

Yakın zamanda yaşanan NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) gözetleme kargaşası sırasında müzik ikilisi Big Data, yeni şarkıları “Dangerous” ile teknoloji tutkunu toplumumuzda voyörizmin yerini inceliyor, interaktif bir müzik klibiyle dinleyicileri kendine çekiyor. Facehawk, kullanıcının izniyle Facebook resimlerini ve statülerini alarak kullanıcıya özel müzik klibini hazırlıyor.

Big Data‘dan Alan Wilkis Mashable’a “Her yeni şarkı ile, her daim modern teknolojinin sorunlarını ve onunla süregiden kah sevgi dolu kah nefretlik ilişkimizi incelemeye çalışıyoruz” dedi.

Wilkis “Özellikle ‘Dangerous’ şarkısı hepimizin internette yaşadığı bu yeni ve tuhaf voyörizm döngüsünden ilham aldı, yani hepimizin diğer insanların yaşantılarına Facebook aracılığı ile derinlemesine göz atabilirken, aynı zamanda her birimizin her hareketinin de anonim olarak gözlenmesi, takip edilmesi ve kaydedilmesi durumu”, şeklinde ekledi. “Ve her ne kadar gündelik internet kullanımımız bize zararsız gibi gelse de, görünürün arkasında rahatsız edici şeyler dönmekte.”

Harvard mezunu olan ve Facebook açıldığı sırada üniversiteye devam ediyor olan Wilkis sitenin 4132.inci üyesi olduğunu belirtti. Interaktif klibin insanlara kendi kendilerini maruz bıraktıkları özel yaşam yoksunluğunu hatırlatmasını istiyor.

“Facehawk kışkırtıcı, çekici ve insanı kişisel bilgilerinin internette kolayca ulaşılabilir olması konusunda bir görüş sahibi olmaya nerdeyse zorluyor” dedi Wilkis.

Rajeev Basu “tartışma yaratan ve devrimci” bir proje diye nitelendirdiği Facehawk’ın yaratıcısı.  Facehawk, Facebook’un HTML kodunu alıyor ve video’daki şahinin animasyonu için grafiklere dönüştürüyor.

“Bugün pek çok insanın günlük yaşamının bir parçası haline gelmiş birşeyi – Facebook’u – alıyor ve insanların daha önce hiç görmediği bir biçimde onlara sunuyor” dedi Basu. “Özellikle sarsıcı ve insanları rahatsız edici olsun istedim.”

Wilkis ve Big Data şarkıcısı Daniel Armbruster’ın uzunçaları 24 Eylül’de çıkıyor.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Facebook ile Şahsi Bilgileriniz Kontrolden Çıktı

Önceki haber

Web Siteniz için Java Script ile Hareketli Favicon

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook