FacebookSosyal Medya

Facebook ile Şahsi Bilgileriniz Kontrolden Çıktı

2
Facebook ile Şahsi Bilgileriniz Kontrolden Çıktı

Sosyal medya devi Facebook tarafından kayıtlı e-posta hesaplarımıza gelen yeni bir e-posta Hak ve Sorumluluklar Bildirimi ile ilgili bir çok değişikliğe gidildiğine dair bilgi vermekte. Aslında bu bildirge ile Facebook kendisine yepyeni yetkiler vermiş gibi gözüküyor ve artık şahsi bilgilerimiz üçüncü kişi/kurumların erişimine sunulmuş durumda.

Facebook’un gizlilikten sorumlu ismi Erin Egan tarafından tüm Facebook kullanıcılarına gönderen e-posta’nın içeriği bir hayli ilginç ve daha önceden Facebook ile ilgili yaşanan gizlilik ihlallerine bir yenisini eklemiş durumda. Hak ve Sorumluluklar Bildirimi içerisinde yapılan bu yeni değişiklikler ile şahsi bilgilerimiz Facebook tarafından erişilebilir duruma getirilmiş, üçüncü kişi ve kurumlarında bu bilgilere erişebileceği açık bir şekilde ifade edilmiş durumda.


Gelen e-posta içerisinde aşağıda yer alan ibare tüm olayı özetler durumda:

“Sosyal medya ağı içerisinde paylaşılan kamu bilgisine veya servis sağlayıcıların bilgilere erişim sağlamasına izin verilebilir. Böylece, bizlere hizmet sunabilirler.”

Dünya’nın en büyük haber ajanslarından olan Reuters’ın verdiği bilgiye göre Facebook, erişime açık olan profil fotoğrafınızı yüz tanıma teknolojisi için kullanabilir. Bu teknoloji neticesinde insanları etiketlemenin dışında çok farklı amaçlar için kullanılmasıda mümkün.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Facebook sayfanıza girerek gizlilik ayarlarını gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Nitekim artık verilen bu hizmetin gizlilik ihlali yaptığı apaçık ortada ve tüm kullanıcıların fişlendiği, istenildiği taktirde tüm bilgilerinin devletler ile ve artık yeni güncellenen Hak ve Sorumluluklar Bildirimi ile üçüncü kişiler / kurumlar ile paylaşılabileceği apaçık ortada.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Facebook Yeni Özellik Testi Yapıyor: Popüler Konular

Önceki haber

Facehawk, Facebook Zaman Tünelinizi Müzik Klibine Dönüştürüyor

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Facebook