Girişimcilikİş Dünyası

İnternetten Para Kazanmak Hakkında Anti-Bilimsel Ve Reklamsız Yazı

5
İnternetten Para Kazanmak Hakkında Anti-Bilimsel Ve Reklamsız Yazı


İnternet ortamı gerçekten birçok olanaklar barındıran, çok geniş bir mecra ve çeşitli şekillerde internetten para kazanmak mümkün. Gerçekten mümkün; interneti milyarlarca müşterisi olan dev büyüklükte bir dükkan olarak düşünebilirsiniz, bu insanların bir kısmına bir şekilde hitap ederek para kazanmanız olmayacak şey değil. Ancak konuya mantıklı bakmak gerekiyor; o yüzden bu yazı olabildiğince tarafsız olacaktır, ne umutsuzluk ne de boş umutlar vaat edecektir. İnternetten para kazanma yolları konusunda reklam yapmak değil amacımız; konuyu çeşitli boyutlarıyla ele almaya çalışacağız. Eksik olabilir, yanlış olabilir, kusurlu olabilir; iddialı değiliz. Amatör işi bir beyin fırtınası denemesi gibi düşünüp değerlendirmenizi rica ediyoruz.

İnternet üzerinden düşünmesi bile insanı deli edebilecek miktarda para kazananlar da var, çok büyük hayaller kurup yere çakılanlar da. Bağlantı kurabileceğiniz gayet düzgün kişiler ve kurumlar da var, sahtekarlar da. Ortamda milyarlarca reel insan fink atarken bunun sonuçları da reel hayattaki gibi olacaktır; karşınıza her türlüsü çıkabilir yani. Şöyle bir fark da var ama; bu ortamda insanların kendini olduğundan farklı gösterebilme şansı çok daha fazla. Görmediğiniz insanların yaşları ve cinsiyetleri konusunda bile yanılabilirsiniz; resimlere rağmen evet, görüştüğünüz kişiye ait olduğunu sandığınız bir resim aslında onun resmi olmayabilir. Bütün bunlar internetten para kazanmak peşinde koşarken sürekli paranoya içinde olmanızı gerektirmiyor, ama bu ihtimali aklınızın bir köşesinde barındırmanızı ve dikkatli davranmanızı gerektiriyor.

Araştırın, Çalışın, Umut Edin Ama Tez Zamanda Yüksek Gelir Rüyasına Yatmayın.

İnternet üzerinden, sosyal medya ağları üzerinden, blog yazarlığı ve makale yazarlığı yaparak, Facebook sayesinde, Twitter üzerinden, LinkedIn bağlantılarıyla, Pinterest sayesinde, Google Plus imkanlarından faydalanarak, anket doldurma işinden, affiliate marketing olarak da bilinen satış ortaklığı sistemiyle, e-ticaret yaparak ve başka şekillerde para kazanma yollarını anlatan birçok yazı bulabilirsiniz. Bizim önerimiz; bunların içinde hemencecik, çabucacık, hemen hiç yorulmadan, günde sadece ‘şu kadarcık’ zamanınızı ayırarak deli paralar kazanabileceğinizi iddia edenlere kuşkuyla bakmanızdır. Cilt cilt kitaplara ve kaset kaset eğitim setlerine de çok itibar etmeyin; istisnalar mutlaka vardır ama içlerinde para tuzağı olanlar da çok. Birçok kişi insanların internetten para kazanmak konusuna yönelik yoğun ilgisinden bu şekilde faydalanma yollarına gidiyor. Ve bu da internetten para kazanma yolları arasında sayılabilecek bir yöntem aslında; insanlara bu şekilde gelir elde etme yollarını anlatan ürünler satmaya çalışmak.

Paranız sınırlıysa bazı insanları hayal kırıklığına uğrattığı görülen bu ürünlere sarf etmek pek gerekli görünmüyor, ama sarf ettiğiniz para sizi üzmeyecekse denemekten zarar gelmez. Fakat bize göre bunlardan çok şey beklemeyin. Hele ki aslında emek verilmesi gereken bazı işleri neredeyse uyku sırasında yapabileceğinizi iddia edenlerden uzak durun; o öyle değil. Unutmayın; şu dünyadaki en büyük servetlere sahip olan kişiler bile emek vermekten, zaman ayırmaktan, yorulmaktan, her kapıyı çalmaktan, her imkanı zorlamaktan söz ediyor. Yattığı yerden para kazanmak çok fazla kişiye nasip olmuyor, belki istersiniz ama olabiliritesi düşük. Siz düşüncelerinizi çalışmak, uğraşmak üzerinde yoğunlaştırın.

İnternet Kazandırır. Ama… Her İşin Bir ‘Ama’sı var. (:

İnternetten para kazanmak konusundaki yazılara bir noktaya kadar biz de hak veriyoruz, evet, ön yargılı olmamak gerek, bu şekilde para kazanılabilir; birçok insan pekala da kazanmış. Fakat özellikle servet denebilecek miktarda kazanç sağlayanların çok orijinal, yaratıcı, farklı, daha önce denenmemiş veya çok az denenmiş fikirler ürettiklerini ve bu o paraları bu fikirler üzerinden kazandıklarını unutmamak lazım. İnternette o kadar çok insan, o kadar çok fikir, hayal, umut ve proje var ki bunların arasında ön plana çıkmak, fark edilmek, popüler olmak için bir sürü etken bir araya gelmeli: Fikir şahane ve yepyeni olacak ve o fikre bir sponsor bulunacak mesela, çevre çok geniş olacak, bir site açmak gerekiyorsa teknik konular ve seo gibi konuları bilmek veya bilen biriyle çalışmak lazım, şans fonksiyonunu her işte az-çok bir payı vardır; şanslı olmanız gerek vs…vs…vs.

İnternetten Para Kazanma Yolu Çok; İyi Bir Araştırma Yapmak Lazım.

Bu yazı size hiçbir kitap, eğitim seti vb. önermediği için özür dilemeli miyiz? Bunlara karşı olduğumuzdan değil; içlerinde herhalde yararlı olanları da vardır ama bu da bir reklam yazısı değil – öyle olması amaçlanmadı. Amaç internetten gelir sağlamak yolundaki umutlarınızı kırmak da değil, internetten para kazanılır; biz buna inanıyoruz. Satış ortaklığı sistemi, Google Adsense reklamları, sosyal medya hesapları, Twitter ve Facebook ortamları, Instagram ve Pinterest sosyal ağları, Tumblr, LinkedIn, network marketing sistemi, ücretli site yöneticiliği veya site editörlüğü yapmak, Email veya veritabanı ile internetten para kazanmak, web tasarımı yapmak vs; o kadar çok kaynak, yöntem, sosyal ağ vs. var ki.

Ve milyonlarca, milyarlarca insan var bütün bu yolları ve başka yöntemleri deneyerek internetten para kazanmak isteyen; şimdi siz bu konuda hayal kuruyorsunuz diyelim – tam şu anda belki 10.000 tane insan da hemen hemen aynı hayali kuruyor. Bunların bir kısmı hayalini gerçekleştirmek için harekete de geçecektir mutlaka; hayali gerçekleşenler arasında yer almak için yeterince zamanınız, sabrınız, azminiz var mı; çevreniz geniş mi, onu daha da genişletebilir misiniz, insanlarla iletişim kurabilmek konusunda iyi misiniz, sizden yaratıcı fikirler çıkar mı; bunlar çok önemli.

Hedef Koyarken Uçmayın; Bazen Küçük Düşünmek de İyidir.

Büyük düşünmek kötü bir şey değildir, ama makul olmak da fena bir şey değil. İnternetten para kazanma yolları hakkında araştırma yaparken şahane fikirleriyle büyük paralar kazanmış, dünya çapında popüler olmuş, röportajlara çıkan, önerileri her yanda yayınlanan insanlar göreceksiniz. Ve bunlar hikaye değildir; gerçekten internet üzerinden yaptığı bir girişimle servet sahibi olmuş, açtığı web sitesinin ünü dünyayı sarmış olan insanlar vardır. Ama büyük umutlarla bu yola çıkıp hayal kırıklığına uğramış insanlar da çoktur, veya işleri önce iyi-sonra kötü gitmiş olanlar da. Huzurlu olmak istiyorsanız küçük, mütevazı hedeflerle başlayın işe; bir şeyi başarıp bir sonrakine dikin gözünüzü. Sabırlı olun; bir web sitesinin popüler olması veya bir internet girişiminin başarılı olması için tavsiyelerde bulunan yazıları okuyun. İnternet ortamındaki profesyonellerin, bir şeyler başarmış kişilerin, iş adamlarının tecrübelerinden faydalanın. Şunu bilir misiniz:

‘Sen işini kış tut, yaz çıkarsa bahtına.’

Umutsuz olun demek istemiyoruz, asla; sadece, başarabileceğinize inanın ama başaramamanın da bir ihtimal olduğunu unutmayın. Başarılar dileriz bu arada. (:


Hilal Uslu
Sosyal medya konusunda araştırma yapıp yazılar hazırlamaya site sahibinin iteklemesiyle başlamıştır, şimdi de durduramıyoruz, durmadan yazıyor...

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Klasik Film

Önceki haber

iOS 7 Resmi Yayınlanma Tarihi Açıklandı!

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Girişimcilik