AppleMobilSosyal MedyaTeknoloji

iOS 7 Destekli Uygulamalar

1
iOS 7Destekli Uygulamalar

Apple WWDC 2013’de tanıtımını yaptığı ve Eylül ayında herkese açık sürümünü yayınlamayı planladığı iOS 7 oldukça ilgi çekti. Eski arayüzden oldukça farklı olan ve Apple için köklü değişiklikler barındıran iOS 7 herkesin ilgi odağı oldu. Yeni sürüm ile ilgili aslında geri planda kalan ama çok önemli olan bir özellik geldi, artık iPhone uygulamalarını iPad üzerinde açınca uygulamalar otomatik olarak iPad ekranına göre optimize ediliyor, bu şekilde ufak açılan ve retina ekran desteği olmayan uygulamalar daha düzgün gözüküyor.

Apple’dan geliştirici hesabı olanlar şimdiden iOS 7 yükleyip çoktan kullanmaya başladı. Geliştiriciler uygulamalarını hızlı bir şekilde iOS 7 uyumlu hale getirmek için uğraşıyor. Şimdiden birçok uygulama iOS 7 uyumlu hale geldi, kısaca bu uygulamalara birlikte bakalım.

İlk göze çarpan uygulama iPhone kullanıcılarının günlük hayatta sıkça kullandığı “Google Search” uygulaması. Günlük hayatta sıkça kullandığımız bir diğer uygulama ise ”Gmail”, şimdiden iOS 7 ile tam uyumlu ve 3D geçişler gerçekten göz dolduruyor. Google’dan devam edicek olursak videolu arama özelliği ile öne çıkan “Hangout” uygulaması iOS 7 ile uyumlu uygulamalar arasında bulunuyor. Popüler uygulamalar arasında yer alan ve daha sonradan makale, video gibi içeriklere kolayca erişebilmemizi sağlayan “Pocket” uygulaması tam uyumlu uygulamalar arasında yerini alıyor. Msn Messenger’ın yerini alan “Skype” ise şimdiden geliştiricileri tarafından uyumlu hale getirildi.


Günlük yaşantımız içerisinde Twitter’ın yeri küçümsenemeyecek kadar fazla, iPhone ve iPad kullanıcılarının severek kullandığı Twitter alternatifi olan “Twitterrific” uygulaması iOS 7 ile tam uyumlu. Hava durumu uygulamasına yeni bir bakış açısı katan “Yahoo Weather” yepyeni arayüzü ile şimdiden iOS 7 uyumlu hale getirilmiş.

Yukarıda bahsetmediğimiz fakat günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız uygulamalar yavaş yavaş iOS 7 uyumlu hale getiriliyor. Geliştiriciler yeni arayüz ve renkler ile tam uyumlu olabilmesi için uygulamalarını komple yeniden tasarladıkları bile oluyor. Apple yeni işletim sistemi iOS 7 ile gerek kullanıcı arayüzüne gerekse uygulamalara yepyeni bir soluk getirdi.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Yeni MacBook Air

Önceki haber

Apple TV Nedir?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Apple