AppleAygıtlarSosyal MedyaTeknoloji

Apple TV Nedir?

2

Apple denilince aklımıza ilk olarak iPhone gelmesine rağmen aslında Apple’ın birçok ürünü bulunmakta. Günlük yaşantımızda Mac bilgisayarları sıkça görüyoruz fakat Apple TV o kadar fazla karşımıza çıkan bir ürün değil.

Çoğu kişi Apple TV denilince doğal olarak evlerimizde kullandığımız Apple marka bir televizyon düşünüyor. Apple TV aslında sadece ufak bir kutu fakat yaptıkları bir televizyona göre çok daha fazla. Eski model Apple TV’ler biraz büyük bir kutuyu andırırken en son nesil Apple TV sadece avcumuzun içine sığabilecek büyüklükte, şimdi gelin Apple TV’yi yakından tanıyalım.

Apple TV, içerisinde sabit bir disk bulundurmayan tamamen internet üzerinden çalışan bir medya center olarak düşünülebilir. Kendisine özel yazılımı ile ülkemizde’de yeni yeni aktif olmaya başlayan iTunes Store’a bağlanarak buradaki içerikleri satın almamızı veya kiralamamızı sağlıyor. iTunes Store üzerinde oldukça fazla sayıda film, dizi ve müzik bulunuyor. Apple TV üzerinden bunlara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Televizyonumuz HDMI girşi ile bağlanan Apple TV bize bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

Oturduğumuz yerden iTunes Store üzerindeki istediğimiz film veya diziyi seçerek hemen izlemeye başlayabiliyoruz. Yazının başında belirttiğimiz gibi bu içerikleri satın alabiliyor veya kiralayabiliyoruz. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse, kiraladığımız içerikler 48 saat boyunca istediğimiz kadar erişilebilir oluyor. Örnek vermek gerekirse istediğimiz bir filmi sadece 2-3 TL gibi bir tutara kiralayıp 48 saat boyunca istediğimiz kadar izleyebiliyoruz, bu süre bittikten sonra hesabımızdan silinmiş oluyor. Hesap demişken tabi ki burada Apple hesabımızdan bahsediyoruz, bu içeriklerin tamamına Apple ID ve şifremizle erişebiliyoruz. Satın alma kısmı ise tahmin edebileceğiniz üzere satın aldığımız film veya diziye istediğimiz zaman süre kısıtlaması olmadan erişebilmemizi sağlıyor. Satın alma fiyatları kiralama fiyatlarından doğal olarak daha fazla, 2-3 TL’ye kiralanabilen bir film 7-8 TL arası bir fiyatla satın alınabiliyor. Kiralama ve satın alma olayında içeriğin görüntü kalitesi (HD olup olmaması) fiyatı etkiliyen bir unsur.


HD filmler tahmin edebileceğiniz gibi daha yüksek bir fiyattan kiralanabiliyor ya da satın alınabiliyor, bu tercih size kalmış. Tüm içeriklerin SD (Standart Definition) seçeneği bulunuyor, aynı zamanda yavaş yavaş HD versiyonları ekleniyor. Özellikle ülkemizde iTunes Store yeni açıldığı için film ve diziler yavaş yavaş ülkemize geliyor. Apple TV’nin aslında en güzel yanlarından biri evinizde başka Apple ürünü kullanıyorsanız Apple TV’ye görüntüyü kablosuz bir şekilde aktararak Televizyon’da istediğiniz içeriği izleyebilmeniz. Basitçe anlatmak gerekirse iPhone ile bir fotoğraf çektiniz ve bunu Televizyon’da görmek istiyorsunuz. Bunu sadece tek bir tuşa basarak kablosuz bir şekilde televizyonunuza aktarabiliyorsunuz. MacBook kullanıyorsanız tek bir tuşa basarak bilgisayarınızdaki görüntüyü aynen televizyonunuza aktarabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde isterseniz şirketinizde çok kolay bir şekilde sunum yapabilirsiniz isterseniz aileniz ile birlikte evde televizyondan film izleyebilirsiniz.

Apple TV ile aynı zamanda iCloud üzerinde bulunan müziklerinizi televizyonunuzdan veya Apple TV’ye bağlı ses sisteminizden çok rahat bir şekilde dinleyebilirsiniz. iPhone üzerinde bulunan müzikleri Apple TV’ye bağlı bir ses sisteminden kablosuz bir şekilde dinlemek gerçekten çok keyif verici. Televizyonunuz’dan YouTube ve diğer video sitelerine erişim sağlamakla birlikte iCloud üzerinden iPhone, iPad ve iPod Touch üzerinden çektiğiniz fotoğrafları otomatik ve kablosuz bir şekilde televizyonunuza aktarıyor. Apple TV gerek uygun fiyatı gerekse zengin iTunes Store içeriği ile salonunuzda veya ofisinizde vazgeçilmez bir yardımcı olmaya aday.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

iOS 7 Destekli Uygulamalar

Önceki haber

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Klasik Film

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Apple