EğlenceSinema

İzlemeye Değer 5 Korku / Gerilim Filmi

4
İzlemeye Değer 5 Korku / Gerilim Filmi

Korku türü sinemanın en popüler türlerinden biridir. Korku filmleri izleyicileri korkutmak için pek çok yola başvururlar. Bu yollar arasında görsel efektler, müzikler, yüksek ses, karanlık çekimler, makyaj gibi ögeler sayılabilir. Ancak en iyi korku filmleri şüphesiz bunların yanında gizem, merak, gerilim gibi unsurları da başarılı bir şekilde yansıtırlar. Slasher Horror olarak adlandırılan, genellikle genç bir grup insanın bir katil veya doğaüstü varlık tarafından dar bir alanda kıstırılarak birbiri ardına öldürülmelerini konu alan korku filmlerinin ilk örnekleri klasikler arasına girmiş olsalar da takip eden örnekleri maalesef ancak B sınıfı filmler olabilmiştir.

Korku filmleri hakkında hazırlanmış en iyi, en kötü, en saçma gibi başlıklar içeren çok sayıda listeye internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu listeler IMDB, Rotten Tomatoes gibi sitelerden alınmış veya gişe hasılatları ile izlenme oranlarına göre hazırlanmışlardır. Bizim en iyi korku filmleri listemiz biraz daha öznel olacak ancak bu kıstaslardan da tamamen bağımsız olmayacak. Umarız hazırladığımız izlemeye değer 5 korku filmi listesinde sizin de ilginizi çekecek filmler vardır.

Not: Listemiz filmlerin gelişme ve sonuç bölümlerine ilişkin spoiler içermemektedir. Filmler rastgele sıralanmıştır.


1- Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği – 1968 – IMDb 8.0

Ünlü yönetmen Roman Polanski’nin Apartman Üçlemesi filmlerinden belki de en ürkütücü olanı Rosemary’nin Bebeği; korku sinemasında sıkça konu edilen şeytanın dünyalı bir kadından çocuk sahibi olma arzusunu işlemektedir. Başarısı henüz keşfedilmemiş olan oyuncu eşiyle yeni bir hayat için New York’ta büyük bir apartmana taşınan Rosemary Whitehouse; bu apartmanda hayatının en güzel zamanlarını geçirdiğini düşünürken aslında en büyük kabuslarıyla baş başa kaldığını anlayacaktır.

Rosemary’nin bebeği konusunu işlerken korkutucu şeytan görüntüleri ve aniden yükselen seslerden çok daha etkili korku öğelerinden yararlanıyor ve en iyi korku filmleri listemize girmeye bu yönüyle hak kazanıyor. Rosemary’nin etrafındaki insanlardan şüphe etmesi, kalabalık içindeki yalnızlığı ve bebeği hakkındaki gerçeği öğrendiğinde hissettiği karmaşık duygular gerilimi sürekli yüksek tutmayı başarıyor. Film başarısını etkileyici finaliyle taçlandırıyor.

2- The Evil Daed – 1981 – IMDb 7.6

Yönetmen Sam Raimi’nin kült filmi The Evil Dead; absürt ve biraz da abartılı konusuna rağmen en iyi korku filmleri listelerinde her daim üst sıralarda yer almıştır. Filmi kült yapan nokta ise sonrasında defalarca işlenmiş ve deyim yerindeyse suyu çıkarılmış bir konuyu işleyen ilk filmlerden biri olmasıdır.

The Evil Dead; bir grup arkadaşın eğlenmek amacıyla gittikleri bir kulübede meraklarına yenik düşerek bölgede saklanmakta olan kötü güçleri ortaya çıkarmalarını konu ediniyor. Kötü ruhlar zamanla baş karakterimiz Ash dışında tüm karakterleri ele geçirip yönetmeye başlıyorlar. Bu noktada filmin makyajları oldukça başarılı kullandığını belirtmeden geçmek haksızlık olur. Ash bir yandan arkadaşlarının bedenlerini ele geçirmiş ruhlarla mücadele ederken bir yandan da birkaç saat öncesine kadar en yakın arkadaşları olan bu varlklara zarar verip vermeme ikileminde kalıyor.

3- Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti – 2006 – IMDb 8.3

Pan’ın Labirenti’nin ismine aldanıp çocuklarınıza izletmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü film korku öğelerini yanında duygusal olarak rahatsız edici sahneler de içeriyor. İspanya’nın faşist yönetim altında olduğu dönemi bir çocuğun gözünden anlatan film; henüz çok yeni olmasına rağmen en iyi korku filmleri listelerinin hemen hemen hepsinde üst sıralarda yer alıyor.

Faşizmin korkunç yüzünü küçük bir kız çocuğunun korkularıyla harmanlayarak izleyiciye yansıtan film özellikle tarih ve politikayla ilgilenen izleyiciler için son derece farklı ve tatmin edici bir seyir sunuyor, ancak yüksek ses efektleri ve aşırı kanlı görüntüler bekleyenler için hayal kırıklığı olabilir.

4- Sleep Tight – 2011 – IMDb – 7.1

Sleep Tight; İspanyol sinemasının en iyi korku filmleri listelerine yeni armağanı. Psikolojik gerilim ve korku türlerini bir arada barındıran film; mutlu olmak için başkalarının mutsuz olmasına ihtiyaç duyan hasta ruhlu bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Bir apartmanda kapıcılık yapan Cesar; görünüşte oldukça normal, hatta iyi niyetli bile sayılabilecek bir adamdır. Ancak Cesar aslında hayatını başkalarını mutsuz etmeye adamıştır, çünkü yalnızca bu şekilde tatmin olabilmektedir. Zekice oyunlarla kim olduğunu ayırt etmeksizin çevresindeki hemen hemen herkese zarar veren Cesar’ın son takıntısı ise apartman sakinlerinden olan genç ve güzel Clara’dır. Clara’nın hayata olan pozitif yaklaşımı ve canını kolay kolay hiçbir şeye sıkmaması Cesar’ın daha da hırslanmasına ve genç kadının elinden her şeyini almak için oldukça karmaşık planlar hazırlamasına neden olur.

5- The Shining / Cinnet – 1980 – IMDb 8.5

Gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri arasında yer alan The Shining’i izlemeye niyet ederseniz mutlaka 1980 yapımı ve Stanley Kubrick yönetmenliğindeki kopyayı edinmeye çalışın, zira filmin sonraki yıllarda çekilmiş aynı isimli vasat bir versiyonu da mevcuttur.

Usta oyuncu Jack Nicholson, Shelley Duvall ve Danny Lloyd’un mutlu bir aileyi canlandırdıkları film ailenin babasının bir bekçilik işi bulması sonucu Torrance ailesinin dağ başında devasa bir otele taşınmalarıyla başlıyor. Otelin geçmişinden gelen şeytani güçlerle yalnızlığın ve izole edilmişliğin birleşmesiyle baba Jack Torrance akli dengesini giderek kaybetmeye başlıyor. Bu noktadan sonra film aksiyon, korku ve psikolojik gerilim türlerini başarıyla harmanlayarak izleyiciyi içine çekiyor ve müthiş bir senaryo, oyunculuk ve yönetmenlik şöleni sunuyor.


Nehir Özer
20 küsür yaşında ve öğrenci, sosyal medyayı yarı aktif kullanıyor. Kültür-sanat konularında yazmayı seviyor. Hayali akademisyen olmak. Blog | Facebook | Twitter

Beyaz Ekmeğe Sağlıklı Alternatifler

Önceki haber

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Korunur?

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Eğlence