InstagramSosyal Medya

Web Siteniz için Instagram!

2
Web Siteniz için Instagram!

Instagram bugün kullanıcılar için, bir üçüncü-taraf hizmeti kullanmaya gerek kalmadan bir web sayfası üzerine doğrudan fotoğraf ve video gömmeyi sağlayan yeni bir özellik başlattı. Bu özellik web için bir nimet iken, mobil kullanımda yok.

Eğer Instagram’dan blogunuza veya web sitenize göndermek istediğiniz birşeyler varsa, sadece resim veya videonun sağındaki paylaş butonuna basın ve Youtube HTML gömülü koduna benzer bir metin bloğu görüntülenecektir. Bunu kopyalayıp herhangi bir sayfaya yapıştırın ve orada gözükecektir.

Bazı kişiler bu gömme özelliğine şu an erişebiliyorlar, ama görünen o ki Instagram şu an hala bu özelliği geliştiriyor.  Sadece ortak olarak işaretlediğiniz resim ve videolarınız gömülebilir olduğunu da belirtmekte önem var.

Web sitelerine gömülen içeriğin üzerinde sosyal medya devi Instagram markasıyla birlikte oluşturanın kullanıcı adı, aldığı beğeni  sayısı ve yorumlar olacaktır. Şu anda, resimlerin varsayılan boyutu 640 piksele 640 piksel olacak gibi gözüküyor ama eğer biraz HTML ustalığınız var ise, istediğiniz resim boyutunu elde edebilmek için her zaman gömülü kod ile oynayabilirsiniz.


Instagram, gömme özelliğinin en çok istenen özelliklerden biri olduğunu ve bunu eklemenin bu kadar uzun sürmesinin biraz garip olduğunu belirtiyor. Twitter ve Vine, her ikisi de bu özelliği ekledi ve böylece içerikleri kolayca gömülebilir oldu. Aslında,henüz geçenlerde bir arkadaşa , 9 saniye daha fazla görüntü elde edileceği halde neden video yakalamak için Instagram yerine Vine kullandıklarını sordum.  Cevap olarak Instagram’a kayıdın gömülemediğini söyledi.

Haberler, video desteği tanıtımının üzerinden henüz 1 ay geçmeden geldi. Kesin olan bir şey var ki geçtiğimiz haftalarda resim ve vido paylaşımı oldukça arttı – Resim sosyal ağı üzerinde paylaşılan 16 milyarı aşkın resimle birlikte her ay 130 milyon kişi bu servisi kullanıyor.

Bugüne kadar kullanıcılar, Instagram içeriğini kaynağa aktarmak için kullanılan başlıca uygulamalardan olan Embed Instagram ve Storify gibi üçüncü-taraf hizmetlerini kullanmak durumunda kalıyordu.


Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

HootSuite Kullanma Rehberi

Önceki haber

Umutsuzca Çırpınmak

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Instagram