DiğerGirişimcilikİş DünyasıPazarlamaSosyal Medya

Sosyal Medya ve Viral Pazarlama

1
Sosyal Medya ve Viral Pazarlama

Aslında yeni bir pazarlama tekniği olmayan ağızdan ağza pazarlama yöntemi internet’de viral pazarlama adıyla hayat buldu. Sosyal medya platformlarında viral olarak yayılmak markalar için önemli olsa da bunu başarmak çok kolay değil. Tüketici davranışları konusunda bilgi veren metin ve infografileri takip etmek bu konuda da fayda sağlıyor elbette. Örneğin uSamp tarafından 600 kişi üzerinden yapılan bir araştırma bayanların markaların gönderilerini paylaşmaya erkeklere göre biraz daha meyilli olduğu gösteriyor.

Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Google+ ve diğer platformlarda bu tip pazarlama yapmanın hedefi marka hakkında lanse edilen şeyin internet kullanıcıları arasında bir virüs gibi hızla yayılmasını sağlamak. Başarılı bir viral pazarlama uygulaması sonuç itibarıyla marka bilinirliğinin ve ürün satışlarının artmasına, yeni bir ürün veya servisin kısa sürede tanınmasına yol açıyor. Bu çerçevede, bir fikir veya ürün, virüs gibi serpilerek pazarlanması amacıyla planlı bir biçimde ortaya sürülüyor. Ziyaretçilerin gördükleri şeyi faydalı, ilginç, eğlenceli bulmaları sağlanabilirse fikri veya ürünün yayılmaya başlamasının da önü açılmış oluyor. Viral marketing aynı zamanda kişileri sitenin reklamını yapmaya gönüllü olmak istemesini sağlamayı hedefliyor.

Bu pazarlama yöntemi için hazırlanan metin ve görsellerin şaşırtıcı, ilgi çekici, akılda kalıcı olması ve insanlarda paylaşma isteği uyandırması gerekiyor. Araştırmalara göre pozitif içerikler bu yönden negatif içeriklere göre daha güçlü bir etkiye sahip; insanların olumlu bilgileri edinmeye ve paylaşmaya daha meyilli oldukları tespit edilmiş. Duygusal öyküler en fazla paylaşılan içerikler olarak görünürken, imrenme ve saygı duyguları da kullanıcıları paylaşıma teşvik eden başlıca duygular arasında sayılıyor. İnsanlarda paylaşım yapma isteği uyandırarak viral pazarlama amacına hizmet eden diğer duygularsa endişe, öfke, iğrenme, üzüntü ve şaşkınlık olarak sıralanıyor. Temel amaç yayılmak olduğu için bu tür bir gelişim bazen haftalar, hatta aylar boyunca sürebiliyor. Bu yöntemle başarı elde etmek için işlemi başlatacak ilk kişilerin sosyal ağ platformlarında geniş bir potansiyeli olan, insanların neler yaptığını merak ettiği kişiler olması tavsiye ediliyor.

Bu tarz pazarlama yapmak 3 temel unsurun bir arada bulunmasını gerektiriyor ve bunlardan birinin olmaması veya yetersiz olması başarı ihtimalini düşünüyor. Öncelikle, viral kurgu için bir yayma motivatörü belirlemek gerekiyor. Bu çerçevede düşünülebilecek seçenekler kullanıcıların paylaşım için mecbur edilmesi, onlara maddi kazanç önerilmesi veya psikolojik ihtiyaçlarına cevap verilmesi olarak görünüyor. İçlerinde en zoru olmakla beraber, kullanıcılara yayılması hedeflenen paylaşımı yayma isteği duymaları için manevi sebepler sunmak en doğru ve sağlam yol olarak tavsiye ediliyor. İkinci sırada verilecek mesajların güçlü, net ve etkileyici olmasını sağlamak geliyor. Asıl hedef kitle sosyal medya ortamlarında bulunan alıcılar olduğundan, onları da yayıcı haline getirebilmek gerekiyor. Bunun için de kullanıcılara önce alma, sonra da yayma motivasyonu sunulmalı.

Yayılma ortamı (medyum) viral pazarlamanın üçüncü önemli ayağını oluşturuyor. Bu ortamın hızla yaymaya müsait, geniş kitlelerle bağlantı kurulabilen ve kapasite olarak mesajları çok iyi ve anlaşılır biçimde taşıyabilecek bir alan olması başarılı bir viral pazarlama için büyük önem arz ediyor. Yaygınlığından ötürü mobil telefonlar da alternatif olarak düşünülebilir, fakat en avantajlı yayılma ortamı şimdiki halde internet olarak görünüyor.


Hilal Uslu
Sosyal medya konusunda araştırma yapıp yazılar hazırlamaya site sahibinin iteklemesiyle başlamıştır, şimdi de durduramıyoruz, durmadan yazıyor...

Tarihi Yerler: Yerebatan Sarnıcı

Önceki haber

Facebook Fiziksel Beğeni – Fliike

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer