DiğerTeknoloji

Yılın En Güzel Renk Kodu

3
Yılın En Güzel Renk Kodu


Pantone renk skalasındaki Emerald 17-5641 yılın en iyi renk kodu seçildi. Oldukça havalı ve rahatlatıcı bir renk seçeneği olarak karşımıza çıkan Emerald 17-5641 ihtişamı ve zerafeti yansıtıyor diyebiliriz.

Pantone Nedir?
Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içeren ve her rengin ofset baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk katalogudur. Bu 1154 rengi hem parlak (Coated) hem de mat (Uncoated) olarak ayrı ayrı göstermektedir. Pantone renk ifade edilirken renginin mat veya parlak bölümden seçildiğini belirtmek için renk numarasının sonuna U ve C harfleri eklenmektedir. Her bir karşılığı Pantone numarası mevcuttur ve her rengin altında formülü yazılıdır. Formül, yüzde ve ölçü olarak iki şekilde verilmiştir; Yüzde değeri karışıma giren ana renklerin %100’e tamamlanmasıyla, ölçü değeri ise birim ölçü değerlerinin adet bölündüğünde yüzde değerini vermektedir.

Pantone renkler baskıda CMYK mantığı ile oluşturulmaz. Bu renklere ilave olarak ya da yalnız basılabilir. Pantone renkler özellikle rengin değişmesinin istenmediği kurumsal kimlik çalışmalarında tercih edilir. Renklerin ortak evrensel lisanı olarak tanımlanabilir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Pantone

Bu renk kodu (Emerald 17-5641) ile oluşturulan bazı web sitelerinden bir derleme yaptık sizler için, aşağıda yılın en güzel renk kodunu kullanan web sitelerini bulabilirsiniz.

Murat Tekmen
1999 yılından bu yana profesyonel olarak tasarım ile uğraşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda yoğun çalışmalar yapmakta. Yazılı ve görsel basında bir çok çalışması yayınlanan Tekmen'in en büyük tutkusu okumak, yazmak ve üretmektir.

Dünyada çılgınlık yaratan ZIIIRO saatler şimdi Türkiye’de!

Önceki haber

Arabalar ile Film Posterleri

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer