DiğerGirişimcilikPazarlamaTeknoloji

Popüler Bir Blog Sitesi Oluşturmak için Ipuçları

7
Popüler Bir Blog Sitesi Oluşturmak için Ipuçları


Son beş yıldır internette çok açılmaya başlanan blog sitelerini hepimiz duymuş, hatta çoğumuz bir blog sitesi açmışızdır. Popüler blog siteleri özellikle son yıllarda sosyal medya‘nın vazgeçilmez araçları haline geldiler. Ancak birer sosyal medya aracı olarak blogları Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelerle pek de karıştırmamak gerekiyor. Bloglar bu sitelerin aksine kullanıcılara çok daha uzun yazılar hazırlama imkanı sunuyor. Ancak bu avantaj blog yazarı için bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor. Facebok, Twitter gibi popüler sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlar genellikle resimler, kısa videolar ve oldukça kısa yazılmış durum güncellemeleri oluyor. Bu tarz paylaşımların okuyucular tarafından takip edilip tüketilmesi oldukça kolay. Bu nedenle bu sitelerde takipçi sayısı ve popülariteyi arttırmak bloglara nazaran daha kolay. Okumakla arası pek de iyi olmayan toplumumuz internette de eğlenceli ve kolay tüketilebilen kaynakları takip etmeyi tercih ediyor. Bu nedenle popüler bir blog sitesi oluşturmak için sade ancak fazla basit olmayan, insanların ilgisini çekebilecek, okunması zor ve fazla ayrıntılı olmayan ancak aynı zamanda yararlı bilgiler içeren gönderiler (postlar) hazırlamak gerekiyor. İçerik; bir bloğu popüler yapmak için önemli olan etmenlerden yalnızca biri, ancak en önemlisi. Yazımızda hem blog içeriğiyle, hem de bloğunuzu popüler yapmak için özen göstermeniz gereken diğer konulara değineceğiz.

Her işte olduğu gibi blog hazırlarken de kimi aşamalar izlenir. Genel olarak öncelikle bloğun adı belirlenir, ardından da takipçilerin görebileceği bir temayla blog düzeni oluşturulur. Deneyim kazanıldıkça bloğa çeşitli araçlar, eklentiler, sayaçlar, reklamlar eklenebilir. İsim bulma ve tema oluşturma aşamasından sonra bloğa düzenli girdi yapılması gerekir. Bunlar genel anlamda zor işlemler değildirler. Özellikle son yıllarda gelişen blog siteleri bu adımları uygulamanızı oldukça kolaylaştırırlar. Ancak popüler bir bloğa sahip olmak için bu adımların hepsinde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır ve bu noktalarda fark yaratmanz oldukça önemlidir.

Bloğunuzu popüler yapmak için ilk olarak hangi konu üzerine odaklanacağınıza karar vermelisiniz. Bloglar yemek, moda, günlük hayat, popüler mekanlar, eğlence, iş hayatı, eğitim, teknoloji gibi pek çok konuda hazırlanabilirler. Bloğunuza elbette istediğiniz konuda girdi yapabilirsiniz. Ancak bloğun genel anlamda belirli bir konu edinmesi oldukça önemlidir. Onlarca konuda dağınık bilgiler barındıran bir blogdaki gönderiler eğer iyi hazırlanmışlarsa ilgi çekebilirler, ancak alacağını alan takipçiler siteden çıkıp gideceklerdir. Spesifik bir konu üzerine doyurucu yazılar barındıran bir blog ise gelip geçici ziyaretçilerden  çok kalıcı takipçilere sahip olacak ve görüntülenme sayısını arttıracaktır. Bu nedenle bloğunuza başlarken üzerinde uzun süre boyunca farklı yazılar yazabileceğiniz, ilgilinize ve bilginize güvendiğiniz bir konu seçmeye çalışmalısınız. Eğer bu konuda kafanız karışıksa yaşam tarzı üzerine bir blog açarak yediğiniz yemekler, yeni modalar hakkında düşünceleriniz, siyasi fikirleriniz, gündeme bakışınız gibi pek çok konuda paylaşımda bulunabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda takipçilerinizle biraz daha yakın bir ilişki kurmalı, sizin hayatınızı takip etmek istemeleri için onlarda sempati ve güven uyandırmalısınız.

Uygun bir isim seçmek bloğunuzu popüler yapmak için tek başına kesinlikle yeterli değildir. Ancak özellikle ilk zamanlarda sitenizin ilgi çekmesi için çok önemlidir. Bloğunuzun ismi seçtiğiniz konuyla uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda kısa ve akılda kalıcı bir isim olmalıdır. Harf sayısını az tutmaya çalışarak en fazla dört kelimeden oluşan bir blog ismi düşümenizi öneririz. Bu isim aynı zamanda sizin yaratıcılığınızı da yansıtmalı. Örnek vermek gerekirse; kendi yemek tariflerini internette paylaşmak isteyen Ayşe isminde bir hanımın “Ayşe Hanımın Lezzet Cenneti” gibi bir blog ismi kullanması pek de uygun değildir. Bu tarz blogların isimlerinde mutfak, tarif, lezzet gibi kelimeler sık sık kullanılır. Yukarıda belirttiğimiz özelliklere göre düşünecek olursak “Ayşe’nin Elinden” çok daha uygun bir başlık olacaktır. Blogunuzun adıyla internet adresinin uyumlu olması da önemlidir. Bu ziyaretçilerin sitenizi akıllarında tutmalarını ve ileride tekrar bulmalarını kolaylaştıracaktır.

Blog yazan diğer insanlarla tanışmaya çalışın. Blog sitelerinde birbirlerine referans veren, hatta beraber etkinlikler düzenleyen ve özel hayatlarında da görüşen kişilere mutlaka rastlamışsınızdır. Elbette istemiyorsanız işi bu raddeye vardırmak zorunda değilsiniz, ancak bloğunuzu takip eden ve beğendikleri yazılara referans veren blog yazarı birkaç arkadaşınızın olması popüler bir blog sahibi olmanız için oldukça yararlı olacaktır.

Bloğunuzun popüler blog siteleri arasına girmesi için tema da içerik kadar olmasa bile önemlidir. Kalıp halinde blog hazırlama hizmeti sunan siteler size bu konuda oldukça fazla seçenek sunacaktır. Eğer hazır bir tema kullanmayı düşünüyorsanız sade, derli toplu ve fazla sıradan olmayan bir tane seçmeye çalışın. Ancak özellikle bloğunuz üzerinden iş ilişkileri kurmayı veya reklam geliri elde etmeyi düşünüyorsanız en uygunu tamamen özgün bir temaya sahip olmanızdır. Pek çok kişi bunun için gereken kodları hazırlayacak donanıma sahip değildir, ancak blog teması hazırlamak da çok zor bir iş değildir. Bu işlerden biraz anlayan bir tanıdığınızdan sizin için basit ve sade bir tema hazırlamasını rica edebilirsiniz. Eğer aklınızda daha değişik fikirler varsa az miktarda bir ücret ödeyerek bu hizmeti veren kişilere de temanızı hazırlatabilirsiniz.

Takipçilerinizle iletişim halinde olun. Bloğunuzu popülerleştirmek istiyorsanız hazırladığınız yazıları öylece ortaya bırakıp gidemezsiniz. Takipçilerle iletişim halinde olmanın en iyi yolu yorumlardır. Yazılarınız yorumlandığında siz de yorumlayanlara cevap verin. Eğer söyleyecek fazla bir şeyiniz yoksa yalnızca teşekkür edebilir, ilgilerinden memnun olduğunuzu belirtebilirsiniz. Bu durum okuyucularınızda sempati uyandıracaktır. Gönderilerinizin içine yerleştireceğiniz sorular veya anketler aracılığıyla takipçilerinizin görüşlerini almak ve sonradan sonuçlar hakkında yeni yazılar hazırlamak da faydalı olacaktır.

Öneri: Ücretsiz WordPress Blog Kurulumu Detaylı Anlatım adlı makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


Ayça Diril
Sosyal medya’yı oldukça sık kullanan, gizli gerçeklerin peşinden giden, yaşayan tüm canlılara derin bir sevgi ve saygı besleyen, Istanbul’da ikamet eden.. işte benim Zeki Müren. :)

Kürkünüz Olmadığı için Dua Edin!

Önceki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer