DiğerYaşam

Kürkünüz Olmadığı için Dua Edin!

1
Kürkünüz Olmadığı için Dua Edin!

50 milyon…dünyada her yıl insanlar kürk giyebilsin diye katledilen hayvanların sayısı. İş kürk ceket, mont vb. giyim eşyalarıyla da kalmıyor; anahtarlıklardan oyuncaklara kadar birçok eşya ve aksesuarın hammaddeleri kürk endüstrisi tarafından yapılan kürk katliamı sonrasında elde ediliyor. Size kedi ve köpekler de dahil birçok hayvanın bu uğurda hangi duvarlara nasıl vurulduğunu, çengellere ne şekilde asıldığını, diri haldeyken sırtlarından nasıl yüzüldüğünü çok fazla tasvir etmek istemiyoruz. Fakat bu kürk vahşeti gerçek; Çin’de yılda 2 milyon civarında kedi ve köpeğin bu amaçla toplandığı ve onların vahşice yöntemlerle elde edilen kürklerinin tavşan veya tilki kürküymüş gibi pazarlandığı da bir gerçek.

Çin; dünya kürk üretimi pazarının % 85’ini elinde tutuyor. % 30’u avlanma ve tuzak kurma, kalan kısmı çiftlik üretimi yoluyla elde edilen ve aralarında kedi-köpek kürkü de bulunan kürkler çanta, şapka, oyuncak şal gibi tüketim eşyalarının süslemesinde de kullanılıyor. ‘Kürke hayır!’ diyen birçok hayvansever konuya dikkat çekmeye çalışırken, kürk üreten çevrelerden neredeyse bu hayvanların saraylarda yaşatıldığını ima eden komik açıklamalar gelebiliyor. Kürkünden faydalanılacak hayvanların barındırıldığı çiftlikler en fazla Kuzey Çin’de bulunuyor, zira soğukta hayvanların tüy örtüsü sertleşiyor. Bunu sağlamak için hayvanlar dayanılması zor bir soğukta hapsediliyor. Sektörün temsilcilerine sorarsanız size bunun bir deri ve kürk vahşeti olmadığını, hayvanların orada mutlu bir şekilde kar tatili yaptığını söylemeleri mümkündür. Bu mutlu hayvanlar (!) arasında en çok ticareti yapılanların herhalde fazla kilolarından kurtulup fit bir vücuda sahip olsunlar diye (!) yeterince besin ve su almadan yaşatılan Alman çoban köpekleri ve kısa tüylü kediler olduğu söyleniyor.

Her sene 50 milyondan fazla tavşan, çinçila, fok, tilki, kedi ve köpek kürkü için katlediliyor ve insanların sınır tanımayan tüketim çılgınlığıyla gösteriş merakı tatmin edilmiş oluyor. İnternet ortamında bu yapılanlarla ilgili video kayıtlarının bir korku filmi reklamını çağrıştıran sözlerle lanse edildiğini görebilirsiniz. Bu tip videoların bir kısmı belki insanların korku ve şiddet içeren görüntülere duyduğu meraka hitap ediyor olabilir ama bu durum kürk vahşeti gerçeğini değiştirmiyor. Diğer türdeki hayvanların kürk üretimi uğruna katledilmesiyle beraber kedi-köpek katliamı da devam ediyor. Tamamının veya bir kısmının yapımı adına bilmem şu kadar kedinin parçalandığı kürkten yapılmış bir giyim eşyasının etiketine tilki kürkünden yapılmış olduğunu yazmak zor bir şey değil. Görünen o ki insanoğlu giderek daha gelişmiş, medeni ve insancıl bir hale geliyor. (!)

Hayvanlara kürklerini elde etmek için yapılan bazı şeylerle ilgili yazıları okumak insanın kanını dondurabilir, o hayvanlar acı çekiyor. Yine sektör insanlarına dönecek olursak; bu noktada asıl acı çekenin kendileri olduğunu söylemeleri mümkündür. Fakat bunu söylerken bağırta bağırta öldürülmesine aracı oldukları hayvanların her gece rüyalarına girdiğini kastettiklerini zannetmiyoruz. Net olalım; bu hayvanlara anal ve genital yoldan elektrik veriliyor, gaz veriliyor, toksik kimyasallar enjekte ediliyor, boyunları kırılıyor ve bunlar kürk vahşeti kapsamında yapılanların sadece bir kısmı.

Bir tek kürk palto üretilmesi için 10 ile 30 arasında tilkinin öldürülmesi gerekiyor, veya 20-30 kangurunun, 12-15 yabani kedinin, 6-10 tane fokun ya da 30-80 arasında vizonun. Liste daha uzun, sadece bir kısmını veriyoruz.

Alır mıydınız? Bizce almayın.


Hilal Uslu
Sosyal medya konusunda araştırma yapıp yazılar hazırlamaya site sahibinin iteklemesiyle başlamıştır, şimdi de durduramıyoruz, durmadan yazıyor...

Facebook Gülümseme Paketleri

Önceki haber

Popüler Bir Blog Sitesi Oluşturmak için Ipuçları

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer