DiğerSosyal Medya

Sosyal Medya’da Infografik Kullanmanın Önemi

2
Sosyal Medya'da Infografik Kullanmanın Önemi


Görünen o ki görsel paylaşımlar önümüzdeki zamanlarda daha da önemli hale gelecek. Bu durum sosyal medya platformlarında marka konumlandırma yapan şirketlerin infografik kullanımı konusuna yoğunlaşmasını gerektiriyor. Bir olay veya bilginin açık bir şekilde anlatılmasını destekleyen görseller olarak tanımlayabileceğimiz infografikler yoluyla karmaşık konular kullanıcıları sıkmayan ve konuyu anlamalarını kolaylaştıran bir hale getirilebiliyor. Günümüzde birçok şirket ve serbest grafiker sadece infografik tasarımı yaparak kazanç sağlıyor.

Sağladıkları en büyük avantaj uzun ve sıkıcı olabilecek metinleri kullanıcılar için eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek olan infografikler böylece kişi, şirket ve kurumların web sitelerine ve sosyal mecralardaki hesaplarına daha çok ziyaretçi gelmesini sağlıyor. Hatta konu ve haber bulamayan bazı blog-haber sitelerinin infografikleri haberleştirme yoluna gittiği görülüyor. Bilgiyi görsel paylaşımı aracılığıyla sunan markalar dikkat çekmek istedikleri noktaları daha kısa ve pratik bir şekilde anlatabiliyor, bu da hedef kitlenin dikkat ve ilgisini arttırıyor. Anlatılmak istenen şeylerin grafikleştirilmesi anlatımın daha öz ve etkili olmasını sağlıyor. Sektörlerdeki rekabetin yükseldiği ve müşteriyi elde tutmanın daha maliyetli bir hal almaya başladığı günümüz ortamında müşteriyi bağlamanın önemi de bu çerçevede artıyor. Sosyal medya platformları ve diğer mecralarda yer alan online tüketici sayısının giderek artması tüketici davranışlarının anlaşılmasını sağlayan online araçların öneminin de artmasını getiriyor. Sonuç itibarıyla internetteki milyonlarca bilginin arasından sıyrılıp öne çıkmak için bilgiyi görsel yollarla sunmak gerekiyor. Bunun doğru bir şekilde yapılması da elbette büyük önem arz ediyor.

Infografikler ve diğer görseller insan beyni tarafından metinlere göre daha iyi bir şekilde kaydediliyor. Metine dayalı bilgilerin akılda kalma oranıyla görsel paylaşımların akılda kalma oranı arasında bir uçurum olduğunu söyleyebiliriz. (Metin: % 20, görsel veya görsel: % 83) Bu durum metin tabanlı bilgileri gereksiz hale getirmeyen; yazı her zaman gereklidir ve alıcısı vardır. Ancak infografik ve diğer uygun görsellerle desteklenmiş metinler daha vurucu, daha etkili ve ilgi çekici, daha akılda kalıcı oluyor. Birçok şirket, sosyal medyada marka yönetimi politikası çerçevesinde, ellerindeki verilerle ürettirdiği infografikleri piyasaya sunuyor. Viral etki yaratan bir araç olan infografikleri en başta pazar araştırmalarıyla ilgili olan, e-ticaret yapan ve sosyal ağlarda faaliyet gösteren markalar kullanıyor. Bilgiyi grafikler aracılığıyla aktaran bu sunum şekli firmaların marka bilinirliğinin artmasına ciddi oranda katkı yapıyor. Facebook, Twitter ve LinkedIn, Slideshare, Pinterest ve Flickr gibi sosyal ağlarda yer alan birçok şirket infografikler sayesinde derdini daha net bir şekilde ifade edebiliyor ve ziyaretçi akışını hızlandırıyor. E-bültenlerinizde kullanabileceğiniz, içine yönlendirme kodu yerleştirebileceğiniz bu tip görsellere yaratıcılığınızı kullanarak başka şekillerde de dikkat çekebilirsiniz.

Kullandığınız infografiklerin size link bait yolu ile doğal backlink kazandırabileceğini de ekleyelim. Infografik kullanımıyla daha kaliteli hale gelen içeriklerinizin bu sebeple backlink alması mümkündür ve bu da sizin için iyi bir referans olabilir.


Hilal Uslu
Sosyal medya konusunda araştırma yapıp yazılar hazırlamaya site sahibinin iteklemesiyle başlamıştır, şimdi de durduramıyoruz, durmadan yazıyor...

Marka Yönetimi ve Pinterest

Önceki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Diğer