SağlıkYaşamYeme - İçme

Yazın Kilo Vermek Daha Kolay

2
Yazın Kilo Vermek Daha KolayYaz mevsimi denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi de dondurmadır. Sıcak yaz günlerinde buz gibi bir dondurma, serinlemek için harika bir seçimdir.

Dondurmanın tarihi kar ve meyve suyu karışımına kadar dayanıyor. Çok eski zamanlardan bu yana tüketilen ve bilinen en hafif tatlıların başında gelen dondurma, serinletici olmasının yanı sıra, oldukça da lezzetli. Üstelik bir porsiyon fıstıklı baklava ortalama 400 kalori içerirken, 3 top dondurma ortalama 150 kalori içermektedir. Ayrıca baklava, şerbetli bir tatlı olması nedeniyle, yaz aylarında ağırlık yapacağından rahatsız hissetmenize neden olur.

Dondurma çok eski zamanlara dayanıyor, peki ya dondurma külahı? Veba salgınları nedeniyle bir ev hanımı tarafından keşfedilen dondurma külahı da en az dondurmanın kendisi kadar eski. Besin değeri birçok tatlıya oranla oldukça yüksek olan meyveli dondurmalar; A,B,C ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda sodyum, kalsiyum, demir, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengin olan dondurma, tatlı krizlerini hafifletmek için ideal. Kadınların tatlı krizi meşhurdur. Özellikle adet dönemi öncesi ve adet dönemi sırasında, birçok kadın çikolata ya da tatlı krizi ile sık sık karşılaşır. İşte böyle durumlarda dolapta dondurma bulunması büyük bir avantajdır. Besin değeri oldukça zengin olan dondurma, tatlı krizi anında ideal bir alternatif de olacaktır.

Dondurma tercihinizi çikolatalı ya da karemelli dondurma yerine, sade ya da meyveli tercih etmeye özen gösterin. Çünkü artık dondurmaların da kalori değeri yükselmeye başladı. Dondurma ile birlikte servis edilen fıstık, çikolatalı sos ya da çikolata parçaları gibi tatlılara hayır deyin. Çünkü bu tip eklemeler, dondurmanızın kalorisini 50 ile 100 kalori arasında arttırmaktadır.

Kilo vermek isteyen ancak tatlılardan vazgeçemeyenlerdenseniz, dondurma sizin için iyi bir alternatiftir. Kilo kontrolüne gelince, eğer diyet yapıyorsanız ve yediğiniz tatlıdan minimum düzeyde kalori almak istiyorsanız, light dondurmaları tercih edebilirsiniz. Light dondurma, normal dondurmaya oranla daha düşük kalorilidir. Yiyeceğiniz 2 top light dondurma, yaklaşık olarak 1 porsiyon meyve ya da yarım bardak süt ile eşdeğer kaloridedir. Dondurma tüketirken, dondurmanın erimemiş olmasına özen gösterin. Çünkü erimiş dondurmanın bakteri oranı da artmaktadır, bu da zehirlenme riskini arttırmaktadır. Bu nedenle özellikle açık dondurma alırken, güvendiğiniz yerlerden dondurma satın almanız yararlı olacaktır.

Buse
21 yaşında, öğrenciyim. İstanbul'da oturuyorum. Gezmeyi, eğlenmeyi ve yüzmeyi severim.

Google’da Artık Cinsel İçerikli Blogger Siteleri Bulunmayacak

Önceki haber

İşte Galaxy Note 3

Sonraki haber

İlginizi Çekebilir

Kategori: Sağlık